Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Sen o ‚východoněmeckém superstátu‘. Propojí politici spolkové země s Berlínem?

Blízký východ

  7:00
BERLÍN/PRAHA - Německý federalismus je nejenom složitý, ale zejména nákladný. Jeho reformě brání vyhraněný patriotismus občanů, stejně jako zájmy regionálních politiků. Na východě země nyní přišli s vizí „východoněmeckého superstátu“.

Varianty východoněmeckého „superstátu“. foto: LN

Šestnáct zemských vlád a parlamentů, stejný počet správních systémů a například i rozdílných termínů letních prázdnin. I takovou podobu má německý federalismus.

Nehledě na to, že každou chvíli se v některé spolkové zemi konají volby. Ty navíc dokážou na celé měsíce paralyzovat i celostátní politiku, protože si během regionálních kampaní nikdo netroufne přijmout nepopulární opatření.

O reformě německého federalismu se hovoří přinejmenším tak dlouho, co existuje samotná Spolková republika. Problém ale je, že se málokterý z regionů chce své samostatnosti dobrovolně vzdát. Ve hře je nejenom regionální patriotismus místních občanů, ale často i politické zájmy jejich volených zástupců.

Větší vliv pro německý východ

Novou diskusi rozpoutal bývalý dlouholetý premiér východoněmeckého Braniborska Manfred Stolpe. V rozhovoru pro Berliner Zeitung se vyslovil pro vznik „východoněmeckého superstátu“, a to spojením Berlína, Braniborska, Saska-Anhaltska a Meklenburska-Předního Pomořanska.

Německé zbraně zaplavují svět. Proudí i na neklidný Blízký východ

Svou rozlohou by se jednalo o největší spolkovou zemi a dle počtu obyvatel by byla na čtvrtém místě. To by jí zajistilo odpovídající vliv v celoněmecké politice. Právě na jeho nedostatek si současní východoněmečtí politici často stěžují.

Úvaha o slučování spolkových zemí na německém východě je reálná i z jiného důvodu. Regionální povědomí zde totiž není tak silně vyvinuté jako na německém západě. Souvisí to s tím, že v letech existence komunistické Německé demokratické republiky byly historické spolkové země zrušeny. K jejich obnovení došlo až po sjednocení Německa v roce 1990.

Ale i zde se najdou výjimky. Když se v roce 1996 hlasovalo o možném spojení Berlína a Braniborska, voliči to odmítli. Jedním z důvodů byly obavy obyvatel spíš venkovsky laděného Braniborska ze spojení se zadluženou milionovou metropolí.

Žádné slučování

V západní části Německa byly v minulosti úvahy o možných fúzích spolkových zemí téměř nemyslitelné.

Německý poslanec u sebe doma najust ubytoval dva uprchlíky. Potkal je v kostele

I to je jeden z důvodů, proč od vzniku Spolkové republiky v roce 1949 až na jednu výjimku k žádnému slučování nedošlo. Výjimkou byl vznik Bádenska-Württemberska v roce 1952, o němž rozhodli voliči v referendu.

Až dosud se nechtěly slučovat ani regiony, které se dlouhodobě potýkají s ekonomickými problémy a vysokou zadlužeností. Některé z nich mohou fungovat jenom díky tomu, že téměř všechny prostředky potřebné na chod administrativy získávají přerozdělováním.

Příkladem mohou být Brémy. Tento městský stát o necelých 660 000 obyvatelích musí už několik let dodržovat rigidní úsporný plán. Jeho dluhy dosahují výše 20 miliard eur a v důsledku škrtů minulých let se dnes Brémy potýkají s nedostatkem policistů, učitelů nebo nemocničního personálu. K nejzadluženějším západoněmeckým zemím patří i Sársko, které se potýká s následky drahých útlumových programů těžby černého uhlí a výroby oceli.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Proto se objevily úvahy, že by se i západoněmecké Sársko a Brémy mohly stát součástí větších celků. Sársko by se mohlo sloučit s Porýním-Falcí. Brémy by se zapojily do nového severoněmeckého státu.

Konec finančních transferů v roce 2019

Nové úvahy o změně struktury německých zemí se brzy stanou aktuálními i z jiného důvodu. V roce 2019 totiž přestane platit takzvaný solidární pakt, jenž garantoval novým zemím na východě Německa prostředky, které získaly díky dotacím ze západu.

Kromě toho končí ve stejném roce i dosavadní systém přerozdělování prostředků z bohatších německých regionů ve prospěch chudších.

Důsledkem toho budou výpadky v rozpočtech. Sloučení zemí by proto mohlo být cestou, která by zachránila finančně slabé regiony na severu a východě Německa před kolapsem.

Zároveň by tím ale i tradičně bohaté regiony na jihu jako Bavorsko, Bádensko-Württembersko či Hesensko, ztratily pocit, že na zbytek Německa doplácejí.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...