Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Senát zřejmě zruší poplatky jen pro děti

Česko

  15:25
PRAHA - Senát pravděpodobně navrhne zrušení poplatků za návštěvy u lékaře pro děti do 15 let věku. Důchodci, i starší 65 let, by regulační poplatky měli platit dál.
Poplatky u lékaře (ilustrační foto)

Poplatky u lékaře (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Pro obě věkové skupiny se má ale snížit v duchu návrhu ministerstva zdravotnictví ochranný limit z 5000 na 3000 korun. Senátu to dnes doporučil jeho výbor pro zdravotnictví a sociální politiku s tím, aby změny současného systému platily od 1. dubna.

Výbor chce úpravami nahradit v poslanecké novele zákona o veřejném zdravotním pojištění zrušení poplatků bez náhrady, které ve sněmovně prosadily ČSSD spolu s KSČM. Sociální demokraté o schválení novely beze
změn ve výboru neusilovali, k úpravám novely se postavili zdrženlivě. Spoluautor novely Jaroslav Krákora (ČSSD) poté novinářům řekl, že změny
jsou sice kompromisní, ale spíše "nedostačující". ČSSD se podle něj bude
snažit do příštího týdne najít podporu pro své původní návrhy, tedy zrušení
všech poplatků pro děti do 18 let a důchodce starší 65 let. V prosinci byli
sociální demokraté ochotni přistoupit na návrhy dvou lidoveckých poslanců
včetně Ludvíka Hovorky, podle nichž by za děti a důchodce poplatky hradily
pojišťovny a za celý recept by se platilo jen 20 korun.

Zatímco pro lidovecké senátory, jak řekl jejich předseda Rostislav
Slavotínek, jsou navrhované změny přijatelné, Hovorka s nimi nesouhlasí.
Senátorka ODS a budoucí ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová úpravy z
výboru pokládá vzhledem k finančním důsledkům a dopadům krize za kompromis, nevyloučila pouze možnost drobnějších korekcí do příští středy, kdy bude novelu schvalovat Senát. Hovorku a další kritiky z vládních stran chce "přesvědčit, že to je skutečně jediné možné řešení pro české zdravotnictví a pacienty". Dnešním neodmítavým postojem senátorů ČSSD byla "příjemně překvapena". 

´Zrušení poplatků by mohlo vést ke zdražení léků´
Návrh podle předsedkyně výboru Aleny Palečková (ODS) zachovává poplatek za každou položku na receptu, ruší jej ale u léků s doplatkem vyšším než 30 korun. Zrušení poplatků by podle senátorky vedlo ke zdražení léků. Osvobození dětí od poplatku za návštěvu lékaře jen do 15 let věku včetně zdůvodnila Palečková tím, že starší děti by mohly návštěvy u lékaře
zneužívat jen k získání omluvenek ve škole. Senátní úpravy počítají také s
tím, že od všech zdravotnických poplatků by byly osvobozeny nejen děti v
domovech a ústavech, ale nově také v pěstounské péči.

Poplatky by nově neměli platit ani zdravotně postižení a senioři v ústavech
a domovech důchodců, pokud by jim z příjmu zbývalo méně než 800 korun po zaplacení výdajů na ubytování a stravu. Do ochranného limitu by se
důchodcům nad 65 let měly nově započítávat všechny doplatky za léky i
léčivé příplatky. Na třítisícový limit by mohlo podle náměstka ministra
zdravotnictví Pavla Hroboně dosáhnout asi 160.000 lidí. 

Změny by vyšly na 2 miliardy
Celkové dopady navrhovaných změn náměstek vyčíslil na zhruba dvě miliardy korun. "Přestože to je výrazný ústup, jsem přesvědčen, že stále zachovává regulační funkci v nejvýznamnějších kategoriích, jakými jsou plýtvání s léky, zbytečné návštěvy u lékařů," řekl novinářům náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr. Podotkl, že zrušení všech poplatků by systém zdravotního pojištění dostalo do dluhů. "Pokud nebudeme zodpovědní, nebudeme schopni již na konci roku 2009 financovat zdravotní péči v takovém rozsahu, jako dnes," dodal.

Sociální demokraté namítali, že zdravotní pojišťovny mají nyní přebytek ve
výši v 35 miliard korun. Zástupci ministerstva zase poukazovali na to, že
letos se kvůli krizi a zvýšené nezaměstnanosti příjmy z odvodů na zdravotní
pojištění sníží. Podle senátorky ČSSD Boženy Sekaninové by bylo lepší místo poplatků zvýšit tuto "zdravotní daň" a vymezit její použití.

Horní komora téměř jistě doporučení svého výboru díky většině ODS a KDU-ČSL schválí. Větší problémy bude mít senátorská verze novely ve sněmovně, kde má levicová opozice větší sílu než v Senátu. Pokud by ale sněmovna neschválila ani senátní, ani svou původní podobu novely, systém poplatků by fungoval beze změn. Opozice by pro úplné zrušení poplatků musela získat nejméně 101 hlas, přičemž v prosinci novelu prosadila jen 97 hlasy; pro schválení senátní verze, kterou už poslanci nemohou měnit, postačí aktuální většina.
Autor: