Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Senátem prošel upravený návrh misí

Česko

  14:31
PRAHA - Senát schválil přepracovaný plán zahraničních misí české armády pro letošní rok. Ještě ho musí schválit Poslanecká sněmovna, která původní plán loni v prosinci pro odpor opozice i chybějící hlasy koaličních poslanců neschválila. Pro návrh hlasovalo 49 senátorů, zapotřebí bylo 41 hlasů, tedy nadpoloviční většina.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka foto: René Volfík, ČTK

Senát tak schválil vyslání vojáků dokonce ústavní většinou. Hlasovalo pro něj i šest senátorů z klubu ČSSD. Senát ho nejprve podpořil 48 hlasy, několik senátorů ale hlasování zpochybnilo, a tak se muselo opakovat. Konečný výsledek tedy zněl 49 hlasů pro.

Ministerstvo obrany po loňském neúspěchu návrh přepracovalo a plánované počty vojáků, především v Afghánistánu, snížilo. Sociální demokraté se svým hlasem pro mise dosud spojovali zrušení poplatků ve zdravotnictví. Vedení ČSSD ale v polovině ledna oznámilo, že své poslance při únorovém hlasování o osudu vojáků v cizině nebude omezovat. Na zrušení poplatků však Lidový dům trvá stále.

Předseda sněmovního výboru pro obranu Jan Vidím (ODS) pevně věří, že sociální demokraté podpoří návrh i ve sněmovně. "Ale až do okamžiku, kdy se výsledný počet hlasů objeví na tabuli, budu velmi nervózní," řekl.

"Pokud se něco nezmění jsem připraven ten materiál podpořit," řekl předseda sněmovního zahraničního výboru Jan Hamáček (ČSSD). Klub se podle něj bude tímto návrhem zabývat na své nejbližší schůzi, tedy zřejmě až příští úterý.

Ve sněmovně by se mohlo hlasovat již příští středu
Dvě nespokojené poslankyně zelených, Olga Zubová a Věra Jakubková, se již minulý týden dohodly s ministryní obrany Vlastou Parkanovou (KDU-ČSL) na některých svých požadavcích. Ministryně jim prý kromě jiného slíbila, že navrhne sněmovně rozdělit hlasování o jednotlivých armádních misích.

Parkanová (KDU-ČSL) dnes před senátory prohlásila, že rozsah vojenské účasti činí z ČR plnohodnotného a respektovaného partnera ostatních členských zemí NATO.

Podle Vidíma by mohla sněmovna o misích hlasovat příští středu odpoledne. V úterý před schůzí se totiž sejde branný výbor, aby návrh projednal. A podle sněmovních pravidel musí dodržet lhůtu 24 hodin, aby poslanci stačili obdržet jeho usnesení.

Pokud by parlament návrh neschválil, museli by se vojáci začít stahovat. V prosinci jim totiž kabinet svým rozhodnutím pobyt prodloužil jen do počátku března. Víc podle ústavy nemohla. Armáda ale upozorňuje, že stažení vojáků by trvalo měsíc až dva, ale doprava vojenské techniky a materiálu tři nebo čtyři měsíce.

Češi by měli střežit vzdušný prostor tří pobaltských států
Aktuální návrh počítá například s tím, že v misi ISAF v Afghánistánu by mělo působit do 480 vojáků a v misi Trvalá svoboda do 100 vojáků. Ti se do konce roku stáhnou.

Vojáci ale zamíří i do jiných zemí. Celkem 430 vojáků bude pokračovat v působení v rámci mise KFOR v Kosovu, v ČR bude připravena v pohotovosti záložní rota v počtu do 120 osob.

Od května do srpna má 75 lidí včetně pilotů s gripeny střežit vzdušný prostor tří pobaltských zemí a jednotlivci v uniformách české armády se zapojí i do několika dalších pozorovatelských misí ve světě.

Další jednotky mají být připraveny pro možné použití v Silách rychlé reakce NATO, celkem 229 osob, a pro česko-slovenské bojové uskupení EU, v počtu maximálně 1800 lidí.

Autoři: ,