Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Senátoři vtipkovali, novelu o DPH zamítli. Vrací se do sněmovny

Česko

  9:44aktualizováno  14:55
PRAHA - Senát zamítl novelu o zdanění zaměstnaneckých benefitů. S rukou na pomyslném zeleném tlačítku nyní budou odboráři sledovat pokračující cestu dokumentu legislativním procesem. Poslanci mohou senátorské veto přehlasovat, pokud dají do kupy 101 hlasů. Jestliže se jim to ale nepodaří a schvalování dokumentu se zadrhne, odboráři už varovali, že jsou připraveni stávku v dopravě opět bleskově připravit.

Senátoři zamítli novelu o zdanění zaměstnaneckých výhod. foto: ČTK

Senátoři vyslyšeli doporučení hospodářského výboru a zamítli novelu zajišťující nižší zdanění zaměstnaneckých benefitů. Kromě ODS a TOP 09 hlasoval proti novele ještě nestraník Václav Koukal z řad lidovců, ostatní dva lidovci normu spolu s ČSSD a KSČM podporovali. Pro zamítnutí tak bylo celkem 45 ze 76 přítomných senátorů.

"Nebudeme dělat žádné obstrukce a hned v pondělí novelu pošleme zpět do Poslanecké sněmovny, aby ji poslanci mohli zařadit do programu schůze," řekl předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Nejbližší jednání sněmovny začne už příští týden v úterý.

K přehlasování senátorského veta Poslanecká sněmovna potřebuje 101 hlasů. Ruku pro nižší zdanění benefitů by měli zvednout poslanci ČSSD, KSČM a také lidovci. Posledně jmenovaní totiž přislíbili, že pokud odboráři ke stávce nepřistoupí, novelu ve sněmovně podpoří.

Čtěte více

I když ale poslanci senátorské veto přehlasují, krkolomná cesta dokumentu ke schválení tím s největší pravděpodobností neskončí. Prezident Václav Klaus se totiž už nechal slyšet, že s jeho podpisem odboráři nemohou počítat.

Čtěte více:

Aby novela vešla v platnost, museli by poslanci v takovém případě přehlasovat i veto prezidentské.

Příště žádné odklady, říkají odboráři
"S tímhle jsme absolutně počítali, teď je to o lhůtách ve sněmovně, a když to zvládnou, tak ještě před sebou máme uraženého staříka na Hradě," sdělil ČTK jeden z lídrů odborové koalice Jaromír Dušek.

Podobně se vyjádřil šéf Federace strojvůdců Jindřich Hlas, podle něj odbory vyčkají s dalším rozhodnutím na dokončení celého legislativního procesu.

Oba předáci vyjádřili zklamání nad tím, že po zrušení stávky ohlášené na čtvrtek s nimi politici ODS nejednali. "Příště žádné odklady," uvedl Dušek.

Vyhovíme jedněm, ozvou se druzí
"Vyhrožování stávkou je mnohem lepší taktika než stávkovat," prohlásil ještě před hlasováním senátor Jaroslav Kubera (ODS), podle kterého mohou odboráři udržovat zemi v nejistotě několik dní.

Upozornil také na to, že pokud politici podlehnou tlaku jedněch odborářů, ozvou se rychle další. Reagoval tak na odboráře státního sektoru, kteří se tento týden ozvali s tím, že chtějí mluvit s premiérem Fischerem kvůli snižování platů a počtu pracovních míst.

Výroky ze Senátu

"Zákon začal platit a broučci spali a spali. Když se probudili, vzpomněli si, že jsou volby. To byla jedinečná příležitost pro největší skupinu lobbistů v ČR. Největší lobbistickou skupinou jsou odboráři."  Senátor Jaroslav Kubera (ODS)

"Někdy se zdá, že na železnici se stávkuje i v zimě. Poznal jsem to, když jsem jel nedávno po dlouhé době vlakem."  Senátor Vladimír Dryml (ČSSD)

"Mám hluboké pochopení pro boj odborů. Já pocházím z rodiny, která po dlouhá staletí patřila k privilegovaným stavům. Nám se boj o zachování našich privilegií nepodařil, konečná tečka byla po roce 1918, tudíž blahopřeji kolegům, kterým se to podařilo a svá privilegia úspěšně hájí." Senátor a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg

O schválení novely během téměř tříhodinového jednání marně usilovala levice. V Senátu vystoupil také předseda konfederace odborových svazů senátor Milan Štěch (ČSSD). Vysvětloval, proč před několika měsíci hlasoval pro novelu zákona, proti jejímuž výsledku nyní brojí.

Argumentoval tím, že si bodů týkajících se zaměstnaneckých benefitů v zákoně nevšiml a nikdo ho na dané odstavce ani neupozornil. Domníval se prý, že se jedná pouze o technickou normu, která jen slaďuje české právo s právem unijním. "Jsem přesvědčem, že si toho nevšimli všichni," prohlásil.

Předseda konfederace odborových svazů senátor Milan Štěch.

Podle Štěcha jsou ale benefity "znakem vyspělosti civilizace" a současná právní úprava ohrožuje jejich existenci. Horní komora by proto měla novelu přijmout. 

Vtípky ze Senátu
Jednání Senátu provázela dopolední debata, vzájemné osočování i vtipy. "Víte, proč musí stávka trvat minimálně den? Protože kdyby to bylo méně, nikdo by nepoznal, že nejde o zpoždění," bavil například senátory Adolf Jílek z TOP 09.

Ve středu vyšli poslanci dopravním odborářům vstříc a odsouhlasili zrušení vyššího zdanění zaměstnaneckých výhod. Odboráři díky tomu na poslední chvíli zrušili stávku, kterou plánovali na čtvrteční ráno.

Podle informací MF Dnes ale poslanci rozhodli na základě zkreslených informací o dopadech na daňové příjmy, které ústupek odborářům přinese. Namísto "desítek milionů korun", o kterých hovořila vláda, by mohl státní rozpočet přijít až o miliardu korun. Vyplývá to z kvalifikovaného názoru ministerstva financí.

Čtěte více:

Upřesnění informací by tak mohlo ovlivnit hlasování některých poslanců.

Za co odboráři bojují?

Odboráři se obávají o osud zaměstnaneckých výhod, jako jsou režijní jízdenky, závodní stravování, rekreace, bydlení na ubytovnách nebo rehabilitace. Od letošního ledna se zaměstnanecké benefity mají danit vyšší daní z přidané hodnoty, která se vypočítává z běžné tržní ceny, a nikoliv z ceny zvýhodněné, jako to bylo dříve. Například železničáři platí ročně za režijní jízdenku poplatek 250 korun, odbory mají ale obavy, že daň bude nutné odvést z 22 tisíc korun, což je cena roční síťové jízdenky.

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.