Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Osvobozený seržant - dezertér budí v USA vášně. Oslavy nebudou

Svět

  19:15aktualizováno  6. června 13:14
WASHINGTON - Měl to být elegantní „happyend“, triumf Bílého domu. Jenomže příběh seržanta Bowea Bergdahla zdaleka není tak uhlazený a namísto oslav se ve Spojených státech rozpoutala bouřlivá debata.

"Dnes, alespoň v tuto chvíli je to slib, který jsme dokázali dodržet," dodal Obama při vystoupení v Bílém domě za přítomnosti rodičů propuštěného vojáka. foto: ČTK

Při víkendovém emotivním setkání s rodiči osvobozeného vojáka neopomněl  Barack Obama zopakovat jeden z amerických morálních principů, a sice, že USA nenechají žádného muže v uniformě na holičkách.

Působivé heslo však tentokrát vyvolává řadu otázek. Zaprvé není jasné, proč jeden morální princip převážil na druhým. Respektive proč USA Bergdahlovou  výměnou za pětici Talibanců porušily pravidlo, že s teroristy se nevyjednává.

Taliban: Starali jsme se o něj dobře

Mluvčí Talibanu Zabiulláh Mudžáhid v pátek uvedl, že o Bergdahla bylo během jeho zajetí dobře postaráno. Američan prý dostával čerstvé ovoce a jakékoli další jídlo, o které požádal, a měl dokonce dovoleno hrát se svými vězniteli fotbal.

"Můžete se ho v Americe zeptat na jeho život (v zajetí). Nebude si stěžovat," dodal mluvčí.

Podle Zabiulláha Mudžáhida hnutí Američana zadržovalo na různých místech v Afghánistánu, lokality ale mluvčí Talibanu neupřesnil. Bergdahl údajně rád hrál fotbal a také rád četl, a to i knihy o islámu psané v angličtině.

Záchrana dezertéra
Vášně vyvolává i způsob, jakým bylo o bleskové operaci v odlehlé afghánské provincii  rozhodnuto. Americký ministr obrany Chuck Hagel včera znovu obhajoval, proč Kongres nedostal o akci vědět v zákonem stanovené lhůtě. Bylo prý třeba jednat rychle kvůli Bergdahlově špatnému zdraví. Ke všemu se potvrzuje, že Bergdahl z armády pravděpodobně zběhl. Podle deníku The New York Times totiž před zmizením zanechal ve stanu vzkaz, že z armády odchází. Navíc, jak tvrdí CNN s odvoláním na nejmenované zdroje, později při jeho hledání zemřelo šest mužů.

Barack Obama i přesto trvá na pravidle „nenechat  žádného vojáka na holičkách“. Ovšem řada republikánů s ním nesouhlasí. A nejen kvůli nejasnostem ohledně Bergdahla (zatím stále ve vojenské nemocnici v Německu), ale hlavně kvůli pětici Talibanců, kteří jsou teď na svobodě. Řečeno jazykem statistiky, 17 - 29 procent vězňů propuštěných  z  Guantanáma se k terorismu vrátilo a pravděpodobnost, že za život osvobozeného seržanta zaplatí další, je tedy poměrně vysoká.
Politický rozruch korunovalo Bergdahlovo rodné město, když  zrušilo oslavy na počest  Bergdahlova návratu. Prý není schopné zajistit bezpečnost.

Více v pátečních Lidových novinách.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!