Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Severní Irsko: přelomová dohoda

Svět

  15:16
BELFAST - Zástupci dvou nejsilnějších severoirských stran učinili historický krok ke smíření znesvářených táborů. Poprvé v historii britské země sestaví společnou vládu katolíci s protestanty.

Šéf Demokratické unionistické strany Ian Paisley se státním sekretářem Peterem Hainem. foto: AFP

Kabinet má vzniknout 8. května. Na závěr svého historicky prvního osobního setkání to sdělili šéf Demokratické unionistická strany (DUP) Ian Paisley a předseda republikánské formace Sinn Féin Gerry Adams. Londýn dohodu uvítal.

Osmdesátiletý pastor Paisley uvedl, že dohoda přináší ohromné příležitosti Ulsteru, který podle něj prošel dlouhým a těžkým obdobím. Osmapadesátiletý Adams prohlásil, že začíná "nová éra politické praxe na tomto ostrově". Na společné tiskové konferenci oznámili, že jejich představitelé začnou ihned vyjednávat o podobě vlády.

Komentátoři poznamenali, že přes optimistický tón si však oba představitelé prý při setkání nepodali ruce, jak by si žádal protokol. Londýn vždy požadoval a do dneška upřednostňoval, aby se společná vláda v Severním Irsku (Ulsteru) vytvořila již dnes, ale v neděli připustil, že
pokud se znepřátelené strany dokážou včas dohodnout na jiném termínu, bude to respektovat. V případě, že by dnes kabinet nebyl vytvořen a nebyl ani stanoven nový
termín, chtěla britská vláda v noci na úterý rozpustit nedávno zvolený severoirský parlament. Londýn za pomoci Dublinu by pak Ulster dále přímo a plně spravoval, a to na neomezenou dobu.

Britský premiér Tony Blair prohlásil, že dnešek je velmi významným dnem pro obyvatele Severního Irska a celé Británie. Jeho ministr pro Severní Irsko Peter Hain uvedl, že naplnění dohody severoirských protestantů a katolíků zásadně změní politickou podobu Ulsteru.

Britská vláda ve čtvrtek slíbila protestantským a katolickým politikům ze Severního Irska v případě, že se dohodnou, dotaci ve výši 36 milionů liber (asi 1,5 miliardy korun) na čtyři roky.
Možnost vytvoření autonomních institucí Ulsteru oživily nedávné volby. V těch vyhrála nejsilnější unionistická DUP, která je pro setrvání Ulsteru v rámci Británie, těsně před nejsilnější republikánskou Sinn Féin, která je pro odtržení od Londýna a připojení oblasti k Irské republice.  
Autoři: ,