Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Severokorejci žádají znepřátelený Soul o pomoc kvůli záplavám

Svět

  11:02
SOUL - Severní Korea požádala Jižní Koreu o dodávky rýže, cementu a stavebního vybavení jako pomoc kvůli záplavám. Mezi oběma zeměmi panuje zvýšené napětí od březnového potopení jihokorejské lodí. Pokud se na pomoci dohodnou, bude to první podobná dodávka, kterou KLDR od Soulu od března obdrží.

Portrét Kim Čong-ila v památníku korejské války v Soulu foto: Reuters

Jižní Korea už minulý týden nabídla KLDR pomoc za 8,5 milionu dolarů, která by zahrnovala potraviny a balíčky s první naléhavou pomocí. Nabídka ale nezahrnovala ani rýži, ani stavební vybavení.

Čtěte také

Žádost vznesla KLDR o víkendu prostřednictvím své organizace Červeného kříže, uvedla dnes jihokorejská agentura Jonhap.

Mohutné lijáky v červenci a srpnu zasáhly severní a východní provincie KLDR. Tisíce lidí musely opustit své domovy a tamní polnosti se ocitly pod vodou.

Na bídou sužovanou Severní Koreu uvalily Spojené státy další finanční sankce v naději, že přinutí komunistický stát k rychlejšímu rozhodnutí vrátit se k jednacímu stolu o svém zbrojním programu. Režim svými provokacemi, především odpaly raket různého doletu, vyvolal odsouzení mezinárodního společenství.

Jižní Korea požaduje kvůli březnovému incidentu omluvu od Pchjongjangu a příslib, že už k podobné agresi nedojde. Kvůli tomu přerušila veškeré dodávky na sever, nicméně nyní byla domácí veřejností přinucena nabídnout alespoň humanitární pomoc.

KLDR propustila zadržované rybáře

Severní Korea propustila sedmičlennou posádku jihokorejského rybářského člunu, který údajně minulý měsíc nezákonně překročil námořní hranici obou zemí. V posádce byli i tři Číňané.

Rybáři budou posláni zpátky do Jižní Koreje "vzhledem ke skutečnosti, že přiznali závažnost svého činu a poskytli záruky, že svůj čin již nikdy nezopakují"...

Čína, která je hlavním spojencem severokorejského režimu a hlavním dodavatelem humanitární pomoci této zbídačelé zemi, následně vyjádřila znepokojení nad zprávami o tom, že Pchjongjang zadržuje její státní příslušníky.

Minulý týden navštívil Čínu severokorejský vůdce Kim Čong-il. Důvodem jeho zprvu utajované návštěvy byla zřejmě žádost o další hospodářskou pomoc a příprava předání moci na Kimova nejmladšího syna Kim Čong-una.

Autoři: ,