Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Seznam syrských zběhů: premiér, kosmonaut i manželky

Blízký východ

  11:26
DAMAŠEK - Ze Sýrie v posledních týdnech prchá, kdo může. Ze země včera zběhl předseda vlády, o víkendu utekl i její jediný kosmonaut. Utíkají i Východoevropanky provdané za Syřany, a tak seznam těch, kteří opouštějí Asadův režim, stále narůstá.

Utečenecký tábor v Jordánsku. Do sousedních zemí proudí desítky tisíc syrských uprchlíků. foto: Reuters

Byl to život jako z pohádky a pak se změnil v peklo. Stovky žen z východní Evropy, které si vzaly za manžele Syřany, utekly v minulých týdnech i s dětmi ze země. Zostřené boje v Sýrii rozdělily rodiny a uprchlice teď nevědí, jestli se vůbec někdy budou moci vrátit, napsala agentura AP.

Je mezi nimi i Ksenija Murtadová, šestatřicetiletá Ukrajinka, která utekla minulý týden ze Sýrie se dvěma syny, tříletým a pětiletým. Manžela nechala v Aleppu, největším syrském městě, které je dějištěm nejurputnější bitvy mezi vládními a povstaleckými silami. "Kdo ví, co se může stát? Je to válka," řekla žena, která byla mezi více než 200 Ukrajinci evakuovanými minulý týden vládním letadlem.

Kdo opustil Asada?

VLÁDA -  Ze země v pondělí uprchl premiér Rijád Hidžáb, který se i s rodinou uchýlil do sousedního Jordánska. Hidžáb zároveň oznámil, že se připojil k protirežimní opozici. Jedná se zatím o nejvyššího představitele režimu prezidenta Bašára Asada, který během současného konfliktu emigroval. Syrská televize oznámila, že Hidžáb byl odvolán z funkce. Více se dočtete ZDE

Podle syrské opozice spolu s ním utekli ještě tři ministři, jejichž jména nebyla zatím prozrazena.

Syrský prezident Bašár Asad odvolal premiéra Rijáda Hidžába, kterého jmenoval do funkce teprve v červnu po parlamentních volbách

ARMÁDA - Podle červencových zpráv opozice je mezi zběhy v Turecku již 24 generálů. Jedním z nejvýznamnějších činitelů nejen armády, ale i celého režimu, který Sýrii opustil, se stal minulý měsíc člen elitních Republikánských gard a brigádní generál Manaf Tlas. Tento dlouholetý přítel prezidenta Bašára Asada patřil donedávna k jeho oporám, nyní ale zamířil za svou rodinou do Francie. Více se dočtete ZDE

Loni v červnu z armády zběhl podplukovník Husajn Harmúš, který poté založil první jednotku armádních dezertérů. Harmúš uprchl do Turecka, odkud byl ale údajně odvlečen syrskou tajnou službou zpět do země. Letos v lednu Syrská liga pro lidská práva oznámila, že Harmúš byl popraven.  informaci o vykonání trestu smrti se zatím nepotvrdila.

V říjnu potom uprchl do Turecka další vysoký představitel armády Rijád Asaad, který je nyní velitelem Syrské svobodné armády (FSA), zformované z dezertérů a ozbrojených civilistů. FSA se přihlásila k červencovému pumovému útoku, při kterém zahynula řada vysokých státních představitelů včetně ministra obrany Dáuda Radžhaa, švagra prezidenta Bašára Asada.  Více ZDE

DIPLOMACIE - Jako první z ambasadorů režimu prezidenta Bašára Asada zběhl loni v prosinci velvyslanec ve Švédsku Basám Imádí, který je nyní členem exilové opoziční Syrské národní rady. Minulý měsíc na stranu povstalců přešel také velvyslanec v Iráku Naváf Fáris.

OSTATNÍ - O víkendu Sýrii opustil její jediný kosmonaut a pilot vojenského letectva Muhammad Ahmad Farís, který uprchl do Turecka. Více ZDE

"Naši muži tam zůstali, chtějí bojovat a chtějí bránit své domovy," řekla Murtadová. "Některé rodiny se rozpadnou, některé děti ztratí své otce. My všichni ale žijeme nadějí." Manželství uzavřených mezi ženami z východní Evropy a Syřany jsou odhadem tisíce. Tyto svazky se zrodily z těsných vztahů navázaných v 60. letech minulého století, kdy tehdejší Sovětský svaz, jeho východoevropské satelitní státy a bývalá Jugoslávie začaly v hojném počtu přijímat studenty z Blízkého východu a z Afriky s cílem rozšířit svůj vliv po celém světě prostřednictvím vzdělané elity.

Útěk před komunismem
Jugoslávie byla v té době vůdcem Hnutí nezúčastněných zemí, které mělo těsné vazby na režim Asadovy rodiny. Sovětský svaz měl zase zájem na rozšíření svého politického vlivu na nestabilním Blízkém východě. Předseda kyjevského Centra blízkovýchodních studií Oleksandr Bogomolov připomněl, že sovětské úřady podněcovaly sňatky se Syřany. Viděly v nich prostředek k získání vlivu v řadách syrské elity od doby, kdy většina syrských studentů začala přicházet z prominentních rodin.

Utečenecký tábor v Jordánsku. Do sousedních zemí proudí desítky tisíc syrských uprchlíků.

Ženám nabízel sňatek s cizincem možnost útěku před komunistickou represí a příslib lepšího života v cizině, mnohé z nich také lákalo syrské kulturní bohatství a dobré klima v zemi. Tradice pokračovala i po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Rusky, Ukrajinky a Bělorusky nadále toužily po lepších životních podmínkách a manželích, kteří nepijí. V bývalé Jugoslávii naproti tomu během jejího krvavého rozvratu v 90. letech tato sňatková tendence zeslábla.

Boje v Sýrii

Násilí v Sýrii trvá již půldruhého roku a vyžádalo si podle odhadů syrské opozice přes 20 tisíc mrtvých. V posledních dnech jsou ozbrojené střety hlášeny hlavně z Damašku a Aleppa , odkud se syrská vojska snaží povstalce vytlačit.

Murtadová poznala svého budoucího manžela v době, kdy studoval v ukrajinském městě Oděsa počítačové inženýrství. Získal si ji svým šarmem. "Byl tak romantický, vždycky s květinami, vždycky velmi milý a zdvořilý, nemohla jsem si pomoct a musela si ho vzít," vzpomínala.

Mnoho syrských mužů, kteří se oženili s ženami z exkomunistických zemí, pochází údajně z řad vzdělané alávitské komunity, tedy skupiny nejvíce ohrožené povstáním, jemuž dominuje syrská sunnitská většina. V komunistické éře totiž Asadův režim dovoloval cestovat do Evropy jen svým stoupencům.

'Asad nemá s masakry nic společného'
Mezi těmi, které v uplynulých dnech opustily Sýrii, byla i třiapadesátiletá Srbka Biljana Ajúbiová. Se svými třemi dětmi a dalšími bezmála 40 osobami, většinou manželkami a dětmi Syřanů, odcestovala srbským letadlem. Ona osobně nemá sebemenších pochyb o tom, kdo nese vinu na krveprolití, které ji přinutilo opustit manžela v Aleppu . "Vinni jsou Američané. To oni financují rebely, spolu s Katarem a Saúdskou Arábií," řekla žena, jejíž manžel odjet nechtěl, protože "je na to příliš hrdý". Ajúbíová prý doufá, že syrská armáda "zvítězí a my se vrátíme" do Aleppa . Asad podle ní "nemá s masakry nic společného".

Třiapadesátiletá Svetlana Djurdjevičová, původem z Bosny, která se vrátila stejným letadlem vyslaným srbskou vládou, říká, že sektářské násilí v Sýrii jí připomíná válku v její vlasti z let 1992 až 1995. Té unikla provdáním do Sýrie. "Je tam občanská válka, stejně jako byla v Bosně," řekla. "Bojují, aby změnili věci k lepšímu, vyvinulo se to ale tak, že to nemůže být horší." 

Autoři: , ,