Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Skandál Panama Papers hýbe světem, řada zemí zahájila vyšetřování

Vladimír Putin

  17:38
LONDÝN/PAŘÍŽ/MOSKVA - Skandál spojený s novinářským odhalením rozsáhlé sítě firem v daňových rájích, které během více než 30 let pomáhala zakládat panamská poradenská firma Mossack Fonseca, nabral v řadě zemí světa obrovských rozměrů a příslušné úřady už mnohde zahájily vyšetřování týkající se možných daňových úniků či dalších deliktů.

Logo společnosti Mossack Fonseca, protagonistky dosud největšího úniku tajných informací. foto: Reuters

Kauza zvaná Panama Papers vypukla v neděli poté, co světová média zveřejnila výsledky svého ročního pátrání v rozsáhlých materiálech uniklých ze společnosti Mossack Fonseca. Na povrch vyplouvají stále nové podrobnosti o politicích, známých byznysmenech či celebritách, které v offshoreových firmách figurovaly. Je mezi nimi i 283 Čechů, pro něž panamští právníci založili na 800 firem.

Aféra Panama Papers:

Logo společnosti Mossack Fonseca, protagonistky dosud největšího úniku tajných...

Díky anonymnímu zdroji se před rokem reportéři německého deníku Süddeutsche Zeitung dostali postupně k více než 11 milionům dokumentů, které se týkají zakládání společností v daňových rájích. Za pomoci stovek kolegů a mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ) pak postupně zjišťovali, jak byznys se schránkovými offshoreovými firmami funguje a kdo všechno se do něj zapojil.

Mimo jiné vypátrali, že mezi klienty firmy Mossack Fonseca figuruje i fotbalová hvězda FC Barcelona Lionel Messi, španělský režisér Pedro Almodóvar, sestra bývalého španělského krále Juana Carlose I. princezna Pilar, holywoodský herec Jackie Chan, ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev, marocký král Muhammad VI., mexický prezident Enrique Pe?a Nieto, exprezidenti Argentiny Néstor Kirchner a Cristina Fernándezová Kirchnerová či egyptský exprezident Husní Mubarak.

Zakládání offshoreových společností, či působení politiků v jejich vedeních samo o sobě nemusí být nezákonné. Záleží na právní úpravě dané země, jak na věc pohlíží. Politici například mohli porušit zákon, když nepravdivě informovali o svém majetku. Zakládání offshoreových firem v takzvaných daňových rájích se využívá ke snížení daňové zátěže, což někde může být také nezákonné.

Horká půda pod nohama politiků

Velkým problémům tak už nyní čelí mimo jiné islandský premiér Davíd Gunnlaugsson, který prý prostřednictvím offshoreové společnosti zatajil milionové investice do bank ve své zemi; islandské opoziční strany proto plánují vyvolat v parlamentu hlasování o nedůvěře.

Vlna kritiky se snesla i na ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, který podle uniklých dokumentů převedl své obchodní aktivity v oblasti výroby cukrovinek do daňového ráje, čímž se mohl dopustit i daňových úniků. Ukrajinský Národní protikorupční úřad (NABU) ale v pondělí oznámil, že ze zákona nemůže vyšetřovat přesuny majetku firem úřadujícího prezidenta a prokuratura došla k závěru, že nebyl spáchán trestný čin.

Islandský premiér Sigmundur David Gunnlaugsson.
Zleva Sergej Roldugin, Vladimir Putin a Dmitrij Medveděv.

Rozsáhlé vyšetřování v souvislosti s Panama Papers přislíbil francouzský prezident François Hollande. Veškerá případná podezření je podle dnešního vyjádření připraven prověřit i britský daňový úřad, přičemž britská média upozornila, že mezi majiteli offshoreových firem je i šest členů britské Sněmovny lordů, několik bývalých konzervativních poslanců a desítky sponzorů britských politických stran. Australský daňový úřad dnes oznámil, že v souvislosti s kauzou vyšetřuje více než 800 bohatých klientů firmy Mossack Fonseca.

V Rusku naopak vyvolaly informace o podezřelých machinacích přátel ruského prezidenta Vladimira Putina jen zdrženlivé reakce a Putinův mluvčí řekl, že skandál je podle něj „informačním útokem“ s cílem ruského prezidenta poškodit.

Zapleteni jsou i Češi

Mezi desetitisíci osob a firem, jimž právní firma Mossack Fonseca údajně pomáhala obcházet daňové zákony založením jedné nebo více offshoreových firem, je podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku i 283 Čechů. Nejčastěji Češi umísťují své podniky na Seychely, kde pro ně Mossack Fonseca založila přes 800 firem. V databázi Panama Papers má firmy mimo jiné nejbohatší Čech Petr Kellner, miliardář Daniel Křetínský, v Jihoafrické republice odsouzený Radovan Krejčíř, ale i majitelé a jednatelé českých solárních elektráren.

Podle pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové informace o existenci firem k případnému zahájení trestního stíhání nestačí. Pokud by vyšetřovatelé chtěli rozkrýt například praní špinavých peněz, potřebovali by se totiž dostat k účetnictví daných firem, a to je pro ně většinou nedosažitelné.

Offshore společnosti zajišťují anonymitu vlastnictví

Vybraná fakta o offshore společnostech a o daňových rájích:

  • Offshore společnost je obchodní společnost registrovaná v zemi s výhodným daňovým režimem, takzvaném daňovém ráji.
  • Podle pravidel Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) jsou za daňové ráje považovány země, které nevybírají žádné daně nebo vybírají jen symbolické paušální poplatky a současně od firem nevyžadují finanční výkazy. Tyto státy se tak stávají finanční oázou pro statisíce firem ze zahraničí, které se v nich třeba jen papírově a na dálku registrují, a ušetří tak ve vlastní zemi na daních.
  • Offshore společnosti zajišťují anonymitu vlastnictví. Údaje o majitelích společností nejsou veřejně přístupné, kromě nulové daně většina daňových rájů nevyžaduje vedení účetnictví ani podávání daňového přiznání, provádění auditu nebo vydávání výroční zprávy. Za společnost jedná podle pokynů majitele jednatel.
  • Offshore společnosti jsou hojně využívány v oblasti mezinárodního obchodu, dále pro poskytování poradenských služeb, elektronických služeb, reklamních služeb nebo zprostředkovatelskou činnost.
  • Mezi klasické daňové ráje se řadí zejména ostrovní státy v karibské oblasti, například Antigua a Barbuda, Anguilla, Bahamy, Belize, Britské Panenské ostrovy či Seychely. Patří sem ale i Andorra nebo Lichtenštejnsko. Celkem je ne seznamu daňových rájů, který loni zveřejnila Evropská unie, 30 zemí. OECD má odlišnou metodiku a na jejím seznamu 38 sledovaných zemí je například i Kypr nebo Malta.
  • Podle odhadů OECD vlády po celém světě každým rokem přicházejí kvůli daňovým rájům na daňových příjmech o 100 až 240 miliard dolarů (2,4 až 5,8 bilionu Kč).
  • Zvláštní skupinu ne úplně tradičních rájů tvoří země, které přitahují firmy z jiných států tím, že zachovávají bankovní tajemství. Svou neochotou sdělovat informace o podezřelých účtech tak ale umožňují řadě osob a firem z celého světa ukrývat u nich v bankách nezdaněné peníze.
  • Podle poradenské společnosti Bisnode počet českých společností, které mají vlastníka se sídlem v daňovém ráji, v roce 2015 stoupl o 172 (1,3 procenta) na 13.419. Majitelé z destinací považované za daňový ráj kontrolují 3,1 procent českých firem, a do jejich základního kapitálu investovali téměř 417 miliard korun. Největší absolutní přírůstek v roce 2015 zaznamenaly u českých společností Seychely (59 nových), Kypr (54) a Malta (46), relativně největší zájem byl o Marshallovy ostrovy (růst o 64 procent nových), Maltu (26 procent) a Belize (21 procent).
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!