Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Skandál v Bílém domě kvůli Rusku? Trumpův poradce pro národní bezpečnost rezignoval

Svět

  5:06aktualizováno  9:46
WASHINGTON/PRAHA - Hlavní bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn v noci na úterý rezignoval. Flynna šetří FBI kvůli stykům s ruským velvyslanectvím. Jeho místo prozatím zaujme generál Keith Kellog, oznámila CNN.

Prezident Donald Trump s jedním ze svých nejbližších poradců - Michaelem Flynnem na Floridě. foto: Reuters

Přední poradkyně prezidenta Donalda Trumpa Kellyanne Conwayová nejprve v pondělí večer oznámila, že má Flynn Trumpovu plnou důvěru. O hodinu později ale tiskový mluvčí prezidenta pouze řekl, že Trump Flynnův případ šetří. Okolo 23. hodiny v noci (okolo 5.00 SEČ) CNN oznámila, že Flynn rezignoval.

Flynn, který podle CNN odstoupil právě kvůli kauze vazeb na Rusko, byl ve funkci poradce Bílého domu pouhých 24 dní. Agentura AP poznamenala, že změna v Trumpově okruhu poradců je mimořádně brzká.

Flynn byl jedním z nejbližších Trumpových lidí. Doprovázel ho po celou dobu prezidentské kampaně od začátku roku 2016.

Michael Flynn při slyšení ve Washingtonu v roce 2014.
Trumpovi klíčoví muži v prvních týdnech prezidentského úřadu - Michael Flynn...

V rezignačním dopise Flynn, jehož kopii americká média zveřejnila, uvedl, že během rychlého spádu své kauzy nedopatřením nesdělil viceprezidentovi Miku Penceovi úplné informace o kontaktech s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem.

Podle deníku The Washington Post Flynn jednal ještě před prezidentskou inaugurací s Kisljakem o amerických sankcích proti Rusku. Flynn to nejdříve popřel stejně jako Pence, který s poradcem hovořil, později přes svého mluvčího Flynn uvedl, že o sankcích s velvyslancem mohl hovořit, ačkoli si to nyní nevybavuje.

„Upřímně jsem se prezidentovi a viceprezidentovi omluvil a oni mou omluvu přijali,“ uvedl Flynn v dopise. Dodal, že pro něj bylo ctí Trumpovi sloužit v době náročné volební kampaně i v prvních dnech jeho prezidentství, kdy výrazně změnil podobu americké zahraniční politiky k obnově mezinárodního vůdcovství.

Flynn rovněž uvedl, že z titulu budoucí funkce bezpečnostního poradce vedl četné telefonní rozhovory s řadou zahraničních představitelů, ministrů a velvyslanců, aby zajistil hladké převzetí moci.

Víceprezident USA Mike Pence s poradcem pro národní bezpečnost Michael Flynnem před příletem japonského premiéra.

Podle deníku New York Times (NYT) má Flynn problémů víc. Podle dvou zdrojů z ministerstva obrany šetří Flynna armáda kvůli možnému přijetí peněz od ruské vlády. Mohlo k tomu dojít během návštěvy Moskvy v roce 2015. Taková platba by porušila Ústavu, která zakazuje, aby bývalý důstojník (Flynn dosáhl hodnosti tříhvězdičkového generála) obdržel peníze od cizí vlády bez souhlasu Kongresu.

Zdroje NYT z ministerstva obrany tvrdí, že neexistují záznamy, že by Flynn vyplnil potřebné dokumenty pro cestu do Moskvy.

Podle amerických médií jsou na uvolněný post prezidentského poradce pro otázky národní bezpečnosti tři kandidáti. Kromě Kellogga, který po Flynnově rezignaci funkci dočasně zastává, je to bývalý šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) David Petraeus, který z funkce šéfa hlavní špionážní služby odstoupil po skandálu s vyzrazením utajovaných informací v roce 2012.

Třetím kandidátem je penzionovaný viceadmirál Robert Harward, člen Národní bezpečnostní rady (NSC) za vlády George Bushe mladšího, kdy byl pověřen řízením národního protiteroristického střediska.

Michael Flynn

  • Narodil se v prosinci 1958 v americkém Middletownu.
  • Vystudoval Rhodeislandskou univerzitu, telekomunikace na univerzitě Golden Gate v San Francisku, absolvoval studium národní bezpečnosti a strategická studia na Naval War College.
  • Je bývalým šéfem vojenské rozvědky DIA (2012-2014), v roce 2014 byl penzionován.
  • Je zastáncem bližších vztahů s Ruskem a tvrdšího postupu USA vůči teroristické organizaci Islámský stát (IS).
  • Patřil k blízkým poradcům Donalda Trumpa v jeho předvolební kampani, kde se zaměřoval na zahraniční politiku. V minulosti proslul jako břitký kritik administrativy Baracka Obamy.
  • V současnosti čelí kritice za to, že za úplatu přednášel v Rusku a v roce 2015 se zúčastnil večeře za účasti prezidenta Vladimira Putina. FBI zkoumá styky Flynna s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem z loňského prosince. Ještě před prezidentskou inaugurací prý totiž Flynn s Kisljakem jednal o amerických sankcích proti Rusku.
  • Minulý týden nejdříve opakovaně popřel, že by s Kisljakem o sankcích jednal, což zopakoval i viceprezident Mike Pence. Flynnův mluvčí ale později původně jasně odmítavé stanovisko zmírnil s tím, že Trumpův poradce si diskuzi o sankcích nevybavuje, ačkoli si nemůže být jistý, zda skutečně řeč na toto téma nepřišla. V rezignačním dopise Flynn uvedl, že během rychlého spádu své kauzy nedopatřením nesdělil Penceovi úplné informace o kontaktech s ruským velvyslancem Kisljakem.
  • Ve funkci poradce Bílého domu byl méně než jeden měsíc.
  • Podle zpravodajského serveru Politico měl Flynn komplikované vztahy i s některými klíčovými ministry americké vlády včetně ministra zahraničí Rexe Tillersona a ministra obrany Jamese Mattise.
Autoři: ,

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč