Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Skončí jaderný materiál v rukou teroristů? Horlivá Čína slibuje reaktor v Súdánu

Svět

  6:00
PEKING/PRAHA - Peking se chce stát globálním lídrem na poli jaderné energetiky. A zatím veškeré její úsilí svědčí o tom, že se k tomuto cíli blíží mílovými kroky. Nejen doma, ale i za hranicemi. Nedávno uzavřela dohodu na stavbu jaderné elektrárny – v Súdánu.

Čína staví jaderné elektrárny. foto: Reuters // Koláž Šimon / LN

Přesně 30 let uplynulo letos od jaderné havárie v Černobylu a pět let od další, která od ní svým rozsahem stála jen krůček – té ve Fukušimě.

Příběhy z Černobylu

Katastrofální exploze reaktoru v Černobylu změnila historii a zasáhla do životů stovek tisíc lidí. Za chladnou statistikou se skrývají příběhy lidí, kteří se ve špatnou chvíli ocitli na špatném místě. Třicet let po havárii je na Ukrajině sbírala reportérka LN Petra Procházková. Seznamte se s nimi.

Příběhy z Černobylu.

Po obou zaznívaly hlasy volající po definitivní stopce pro energii z jádra. Po nehodě v japonské Fukušimě v březnu 2011 dokonce i čínská vláda dočasně zmrazila výstavbu nových jaderných elektráren. Už na podzim 2012 ale moratorium vzalo zasvé.

Rozvoj v nevídaném tempu

Dnes zažívá říše středu rozvoj nukleární energetiky v nevídaném tempu. Aktuálně je sice v Číně podle Mezinárodního úřadu pro atomovou energii v provozu 33 jaderných reaktorů a dalších 22 se nachází ve výstavbě, v pětiletém plánu pro roky 2016 až 2020 ovšem vláda předestřela záměr vybudovat v tomto období dalších 40 reaktorů. Pokud bude Čína dál stavět tímto tempem, brzy přeskočí i USA s jejich současnou stovkou reaktorů a stane se světovou jadernou jedničkou.

Čína zoufale potřebuje modernizovat svoji energetiku, závislou ze dvou třetin na vysloužilých uhelných elektrárnách. Masivní znečištění ovzduší se totiž stále častěji stává rozbuškou k projevům nesouhlasu i pro bohatnoucí a stále početnější čínskou střední třídu. A to je něco, co si vláda v Pekingu nemůže dovolit.

V Bělorusku vzniká daňový ráj pro Číňany. Partner Lukašenko zajistí stabilitu

Přinejmenším stejně horlivě, jako staví jaderné elektrárny doma, ovšem Čína, poháněná globálními ambicemi, vyváží svoje technologie i do ciziny. Naposledy koncem května podepsala rámcovou dohodu se Súdánem o stavbě první jaderné elektrárny v této východoafrické zemi.

Jádro ve válkou zmítaném Súdánu vzbuzuje obavy

Africkému kontinentu se přitom jaderný boom dosud až na pár výjimek vyhýbal. Z finančních, politických i bezpečnostních důvodů. Jediné dva funkční reaktory se nacházejí v JAR. Několik dalších, sloužících výzkumu, bylo postaveno v Demokratické republice Kongo, Ghaně nebo v Keni. Z jejich samotné existence však upadají mnozí bezpečnostní experti do mdlob. Třeba chabě střežený areál u konžské metropole Kinshasy kdysi vyrostl z amerických peněz. Tamní vláda ale na jeho údržbu a ostrahu nemá peníze. Zloději tak odtamtud už před lety ukradli palivové tyče.

A pochyby o bezpečnosti vzbuzuje i plánovaná elektrárna v Súdánu, kterým zmítá s několika přestávkami poslední půlstoletí ozbrojený konflikt. Jeho poslední dějství se rozehrálo v červenci 2011, když vyhlásila nezávislost na vládě v Chartúmu jižní část území, a vznikl tak nejmladší stát světa – Jižní Súdán.

Súdánský prezident Umar Bašír.

Na súdánského autokratického vůdce Umara Bašíra, jenž zemi vládne posledních 27 let, je kvůli obvinění z válečných zločinů, genocidy a zločinů proti lidskosti vydán mezinárodní zatykač.

Bašírův Súdán sice svírají sankce ze strany Západu, s Čínou ho však poslední dvě dekády pojí čilý obchod s ropou. Jestli má totiž spojenectví afrických autokratů s říší středu jednu velkou výhodu, pak je to fakt, že se Peking neptá na lidská práva a neklade podmínky.

Soumrak malých císařů? Číňanky závodí s časem na klinikách umělého oplodnění

Ostatně, za své současné postavení globální velmoci Čína velkou měrou vděčí právě africkým zemím. V roce 1971 díky hlasům 26 afrických států (ze 76 potřebných ke schválení) Peking získal i křeslo v OSN, které do té doby náleželo od pevninské Číny odtrženému Tchaj-wanu.

Oprávněné obavy

Podle serveru The Sudan Tribune má elektrárna ve městě al-Fula v jižní části země stát do roku 2020. Po bezpečnostní stránce notně nestabilní země v sousedství Afrického rohu ale přirozeně vzbuzuje obavy, že by jaderný materiál mohl skončit v rukou různých povstaleckých frakcí nebo rovnou teroristů.

Zařízení má postavit čínská státní firma CNNC. Tatáž společnost také nedávno avizovala, že do roku 2030 plánuje vybudovat 30 dalších reaktorů podél takzvané nové Hedvábné stezky, velkolepého investičního projektu prezidenta Si Ťin-pchinga. A podobné plány má i jinde.

Číňané pronikají do Latinské Ameriky. S ‚dvorkem USA‘ mají smělé plány

Říše středu už uzavřela v nedávné době dohody na stavbu reaktorů vlastní výroby Chua-lung1 vedle Rumunska a Keni, ležících na stezce, třeba také se Saúdskou Arábií, Argentinou nebo s Alžírskem, kde má vyrůst výzkumné centrum. Příští měsíc navíc začne se stavbou už třetího reaktoru v pákistánském Karáčí – nevoli Indie navzdory. Další čínský státní gigant CGN zase míří po boku francouzské firmy EdF ke spolufinancování výstavby jaderné elektrárny Hinkley Point ve Spojeném království.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!