Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Skončí výmluvy na 'osobu blízkou'? Ministerstvo připravilo tři varianty

Česko

  9:43
PRAHA - Majitelé vozidla se v případě porušení předpisů už zřejmě v budoucnu nebudou moci vymlouvat, že jejich vůz řídila osoba blízká.

Dopravní policista na dálnici, ilustrační foto. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Ministerstvo dopravy na čtvrtečním semináři představilo tři varianty toho, jak lze zavést odpovědnost provozovatele vozidla za případné přestupky.

1. VARIANTA: Uhrazení nákladů

Jednou z nich by mohla být povinnost majitele vozu automaticky uhradit náklady spojené s prověřováním přestupku, zvažuje se také zavedení vratné kauce. Všechny varianty jsou ale zatím jen ve fázi projednávání.

Osoba blízká za 50 milionů

Podle poslance Stanislava Humla (VV) se až v 76 procentech případů odvolávají majitelé vozů na osobu blízkou. Jen za první pololetí 2009 šlo téměř o 250 000 případů, přičemž náklady na vyřízení jednoho případu podle něj činí 200 korun, dohromady tedy 50 milionů za půl roku.

"Nemůžeme nutit lidi, aby nám 'bonzovali' na své nejbližší," uznal Huml. 

Majitel vozu by prý však mohl v budoucnu povinně hradit náklady na prošetření přestupku ve výši tisíc korun. Výjimku by dostali pouze ti, jejichž vůz nebo registrační značka byly zcizeny, případně lidé, kteří vůz nedávno prodali, ale ještě není přepsaný na nového majitele.

2. VARIANTA: Vratná kauce

Druhou variantou, která na čtvrteční diskusi zazněla, je, aby majitel vozu v případě přestupku musel složit vratnou kauci ve výši až 10 000 korun. Tato kauce by se v případě nevypátrání konkrétního pachatele majiteli nevracela.

Toto řešení ale bylo od odborníků na dopravu nejvíce kritizováno, je administrativně dost náročné.

3. VARIANTA: Odpovědnost provozovatele

Třetí variantou je takzvaná objektivní odpovědnost provozovatele vozidla, která umožňuje majiteli vozu zaplatit, aniž se bude zkoumat, kdo přestupek zavinil. Tato částka by měla být vždy nižší než uložená pokuta, rozmezí je předběžně stanoveno na 1000 korun až spodní hranici pokuty. "Cílem je umožnit rychlé a poměrně neformální vyřízení méně závažných přestupků," uvedli odborníci z ministerstva dopravy.

V případě, že majitel v určité lhůtě nezaplatí, zahájí úřady správní řízení a začnou zjišťovat pachatele přestupku. Když pachatele nezjistí, bude prý pokuta v maximální výši 10 000 korun uložena majiteli vozu.

Autoři: ,
Témata: kauce, Stanislav Huml