Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Skupina na Facebooku chce vyhladit Romy. Prověří ji policie

Česko

  11:29
PRAHA - "Na cikány musíme bejt hodní... Hladit, hladit, hladit dokavad je nevyhladíme." To je jen jedna z tisíců reakcí ve skupině s názvem "Za 1 fanouška... o 1 cigana míň! Poďme vyčistit ČR!", která před několika dny vznikla na sociální síti Facebook. Od 4. listopadu, kdy byla skupina založena, se na ni ke včerejšímu večeru přihlásilo přes 7000 členů.
Facebook (ilustrační foto)

Facebook (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Komentáře sympatizantů s touto stránkou jsou velice drsné a rasistické. Podobné se najdou jen málokde, zde ale texty žádný administrátor nemaže, každý přispěvatel si tedy může napsat cokoliv.

"V 15. neb 17. století bylo možno cigany střílet je libo stroj času?" ptá se například člen skupiny Jan Zahradník. Další její sympatizant Martin Panenka zase vyzývá ostatní, ať do ulic vyrazí s boxery a tomfami. "Škoda že je teď plyn drahý," postěžoval si třeba Aleš Kráľovič. Existencí této skupiny se v nejbližších dnech bude zabývat i policie. "Budeme se tomu věnovat," potvrdila LN mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká.

Ta zároveň připouští, že není jednoduché konverzaci na této sociální síti nějakým způsobem kontrolovat, jako tomu je u diskusí na většině serverů.

"Potíž je, že žádnou takovouto diskusi na Facebooku nemůžeme zablokovat. Tato sociální síť totiž sídlí na serveru ve Spojených státech amerických," vysvětlila Kopecká.

Problémy s Facebookem nejsou poprvé
Policie nicméně může zjišťovat vkladatele a autory jednotlivých příspěvků a podle českého práva je může stíhat za rasistické výroky.

Například dva roky vězení hrozí každému, kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, etnické skupině, rase, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob nebo k omezování práv a svobod jejich příslušníků. A stejně vysoký trest si může odnést každý také za veřejné hanobení národa, jeho jazyka, etnické skupinu nebo rasy.

Na to navíc sympatizanty skupiny upozornil i jeden z jejích odpůrců: "Ty co jsi založil tyhle stránky, seš asi docela týpek. Zveřejňuješ na Facebooku svoje jméno, fotky, všechno a pak založíš skupinu ve který vyzýváš k likvidaci cikánů."

Většinu konverzujících to ale nechalo v klidu. "Já věděl že se tu časem najde nějakej chytrák. Tato skupina hraničí se zákonem, to si asi uvědomujou všichni, ale co může policie udělat 7000 lidem. kteří jen klikli a jsou účastníci sdružení, která hlásají nenávist," reagoval například Vojta Horut.

Nicméně i samotná policie přiznává, že není jednoduché dopátrat se každého, kdo rasistický příspěvek na internetovou diskusi napíše a že se rasistickou diskusí policisté na Facebooku již zabývali.

"Týkalo se to například facebookové skupiny s názvem Konečné řešení otázky cikánské, kde byly podobné výroky," dodala Kopecká s tím, že policie prověřuje vždy všechny obdobné stránky.

Oproti jiným internetovým diskusím má Facebook při zjišťování totožnosti přece jen výhodu. Zatímco jinde lidé přispívají většinou anonymně pod vymyšleným jménem, na Facebooku jsou často zaregistrováni pod svým opravdovým jménem, doprovozeným i skutečnou fotkou. Někteří navíc svůj profil nemají uzavřený pro veřejnost, a tak není příliš složité dostat se k osobním údajům a kontaktům.