Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Slavné Rijksmuseum po desetileté rekonstrukci. Jak se povedla?

Design

  7:00
Nově zrekonstruované Rijksmusem v Amsterodamu je nejen chloubou města a celého Holandska, ale také ukázkou toho, jak se dají historické a moderní prvky v architektuře výborně skloubit. A také důkazem o tom, jaká překvapení mohou architektům přinést kulturní rozdíly a mentalita národa.

Zrekonstruované atrium foto: Pedro Pegenaute/ Rijksmuseum

Architekti studia Cruz y Ortiz ze španělské Sevilly, která vyhrála soutěž na rekonstrukci této slovutné budovy z 19.století, by mohli vyprávět. Jejich návrh – „architektonicky čistý a s respektem k tradicím,“ nejlépe odpovídal představám odborné komise a radním města o renovaci této nejdůležitější kulturní památky. To ale Španělé netušili, jaké problémy ty tradice způsobí.

Zrušit stezku pro cyklisty? Ani náhodou!

Rekonstrukce trvala nakonec deset let, o pět let déle, než se předpokládalo. „To muzeum je monumentální a prošlo úplnou rekonstrukcí,“ vysvětluje ředitel muzea Wim Pijbers. Elegantně tak přechází i jeden z nejvíce diskutovaných důvodů zpoždění – a sice nekonečné debaty o tom, jestli se má zachovat cesta pro cyklisty, která vedla průjezdem ve střední část budovy navržené v roce 1885 architektem Cuypersem, a která odděluje obě křídla galerie.

Co všechno je v museu k vidění? Čtěte zde

Rembrandt van Rijn: Noční hlídka

Španělé totiž navrhli mimo jiné i nový vstupní prostor a chtěli tuto cestu pro cyklisty zrušit, aby si tam nepřekáželi s příchozími návštěvníky muzea. Nastaly nekonečné diskuse s veřejností, která se po Amsterodamu dopravuje na kole a průjezdem si krátí cestu. Jeden čas dokonce radnice uvažovala o vypsání referenda, ale nakonec rozhodla sama: stezka pro cyklisty musí být zachována. Kdo byl někdy v Holandsku, jistě pochopí. „Kdybych věděl, že to celé bude trvat tak dlouho, tak bych se snad naučil holandsky,“ omlouval se architekt Antonio Ortiz holandským novinářům, že k nim mluví anglicky.

Muzeum pro 21.století

Trvalo to dlouho, ale výsledek je impozantní. Návštěvníci vcházejí dovnitř rozšířeným atriem se skleněnou střechou a podlahou ze světlého leštěného portugalského pískovce. Architekti totiž oba původní vnitřní dvory zasklili a propojili podzemní chodbou. Vznikl tak rozsáhlý prosvětlený prostor, kde jsou všechny praktické prvky jako pokladny, muzejní obchod a kavárna pohromadě. Mělo by to být oblíbené místo setkávání, kde se budou konat i různé kulturní akce a případně instalovat přechodné umělecké projekty. Z atria se vchází do výstavní části, kde je v 80 sálech k vidění na 8 000 exponátů v historii 800 let, od středověku po Mondriaana.

Muzeum má i nový pavilon asijského umění , nové vzdělávací centrum, zrenovovanou knihovnu a zrekonstruovaný venkovní prostor. Zahrada bude využívaná pro venkovní výstavy a hned ta první bude hitem: v červnu se představí sochy Henry Moora.

Rijksmuseum

Rekonstrukce Rijksmusea byla velmi komplexní. Architekti společně s restaurátory uvedli v život původní katedrálu umění, ale na druhé straně vytvořili nové prostory, které budově dodávají světlo a dělají z ní muzeum 21.století. Minimalistický design skla a kamene vytváří dobrý kontrast k historické budově a nijak ji nezastiňuje. Příkladem je nová budova vzdělávacího centra Atelier, která je doslova přilepená na původní cihlovou stavbu v zahradě muzea. Je pravda, že oproti návrhům musela byla trochu snížena.

Interiéry v galeriích řešil známý francouzský designér Jean-Michel Wilmotte, který pracoval mimo jiné pro Louvre a Musée d´Orsay v Paříži. Rozhodl se udělat šedé stěny, na kterých staré obrazy lépe vyniknou. Šedá barva přináší nápadnou jednotu do všech sálů a Wilmottovi se podařilo vytvořit vzhled, který je nyní pro Rijksmuseum typický.

Ta dlouhá doba rekonstrukcí nakonec muzeu částečně i prospěla - s ohledem na to, jak rychle se vyvíjejí moderní technologie. Bezdrátový internet a masivní používání smartphonů nyní umožňuje i používání aplikací pro průvodce muzeem a široké škály LED osvětlení nyní dávají mnohem lepší zážitek z podhledů na staré obrazy. Nehledě na to, že je toto osvětlení mnohem více ekologické.

Atelier

Rijksmuseum má samozřejmě i nové logo, nový vizuální styl, nové reklamní upoutávky (na jedné z nich účinkuje bývalá fotbalová hvězda Ruud Gullit) a návštěvníky láká prostřednictvím svých nových webových stránek, které zahraniční tisk nazval „stunning“ - senzační. Konečně, posuďte sami zde.

RIJKSMUSEUM

Rijksmuseum je největší a nejvýznamnější holandské muzeum. Má rozsáhlou sbírku starých holandských mistrů včetně slavného Rembrandtova obrazu Noční hlídka. Na výstavní ploše 12 tisíc m2 vystavuje na 8 tisíc uměleckých a historických exponátů, které dokládají 800 let historie Holandska od středověku po současnost. Muzeum bylo postaveno v roce 1885 podle návrhu architekta Pierre Cuyperse. Komplexní rekonstrukce započala v roce 2003 a stála 375 milionů EUR. Očekávaná návštěvnost 1,7-2 miliony návštěvníků ročně. Muzeum bylo otevřeno veřejnosti 13.dubna 2013 za přítomnosti královny Beatrix. Vstupné: 15 EUR, mládež do 18 let zdarma Otevřeno 365 dní v roce Architekti: Cruz y Ortiz Restaurátorské práce: Van Hoogevest Architecten Design interiérů: Jean-Michele Wilmotte Rekonstrukce zahrady: Copijn Tuin- en Landschapsarchitecten Vizuální styl: Irma Boom

Autoři:

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč