Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Slepý čínský disident navštíví Tchaj-wan. Čína zatím mlčí

Svět

  17:30
NEW YORK - Slepý čínský disident Čchen Kuang-čcheng, kterému se v dubnu podařilo uprchnout z domácího vězení v Číně a který později emigroval do USA, navštíví Tchaj-wan. Na ostrov ho pozvala tchajwanská opozice. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž tím Čchen potvrzuje slib, že bude dál uplatňovat svůj vliv světoznámého bojovníka za lidská práva i při svém pobytu v zahraničí.

Čchen Kuang-čcheng foto: ČTK

Tchajwanský poslanec Lin Čch'-a-lung z opoziční Demokratické pokrokové strany (DPP) oslovil Čchena na Newyorské univerzitě, kde aktivista studuje právo, a požádal ho, aby přijel na Tchaj-wan a přednesl projev v tamním parlamentu.

ČTĚTE TAKÉ:

"(Čchen) toto pozvání velmi radostně přijal a řekl, že přijede, co nejdříve to bude možné," prohlásil Lin. Podle Lina by Čchen měl na Tchaj-wan zavítat i se svou rodinou. Návštěva se má uskutečnit do léta příštího roku a její součástí bude i setkání s pracovníky tchajwanských organizací pro lidská práva, právníky a poslanci.

V úterý Čchen návštěvu nepřímo potvrdil. "Myslím si, že ano," odpověděl novinářům na otázku, zda poletí na Tchaj-wan. Podle Lina je hlavním cílem Čchenovy cesty poznat demokratický systém na Tchaj-wanu. Ostrov v 80. letech přešel od vlády jedné strany k pluralitní demokracii.

Napjatý vztah s Čínou

"Dnešní Tchaj-wan je Čína zítřka. Čína musí následovat demokratickou cestu, jíž se vydal Tchaj-wan," citoval Lin Čchenův výrok. Lze předpokládat, že Čchenova návštěva Tchaj-wanu dál zkomplikuje napjaté vztahy mezi Pekingem a ostrovem, který pevninská Čína považuje za svou odpadlickou provincii a jemuž hrozí útokem v případě, že by vyhlásil samostatnost.

Tchaj-wan pravidelně hostí osobnosti, které jsou Pekingu trnem v oku, včetně tibetského duchovního vůdce dalajlamy. Přijal i dva vůdce krvavě potlačených protestů z roku 1989 na pekingském náměstí Tchien-an-men, kteří z Číny uprchli, Wang Tana a Wu'er Kchaj-siho.

O Čchenovi, který svým útěkem na americkou ambasádu způsobil na jaře diplomatickou roztržku mezi Spojenými státy a Čínou, nebylo poslední tři měsíce slyšet. Podle analytiků neohrožený 40letý právnický samouk Čchen, jenž proslul jako odpůrce nucených potratů a sterilizace v souvislosti s čínskou politikou jednoho dítěte a jako bojovník proti protiprávnímu vyvlastňování majetků bez adekvátní náhrady, nyní hledá způsoby, jak využít své proslulosti k účinnému vlivu na Čínu.

Další význačný čínský aktivista a blízký Čchenův přítel Chu Ťia sdělil, že Čchen chce zajistit, aby vše, co řekne, vyvíjelo tlak na čínskou vládu. To je prý také jeden z důvodů, proč píše knihu. Disident Wang Tan agentuře Reuters řekl, že z Tchaj-wanu bude mít Čchen lepší možnost oslovit čínské občany. "Čína a Tchaj-wan jsou si nyní blízko. Vše, co (Čchen) řekne na Tchaj-wanu, obyvatelé pevninské Číny uslyší," podotkl. Jakékoli Čchenovy komentáře v USA zaznamenávají pouze média produkující v angličtině, k nimž většina Číňanů nemá přístup.

Čínská vláda o Čchenovi dlouhodobě mlčí a podle některých politologů by stejný přístup mohla mít i k Čchenově návštěvě na Tchaj-wanu. "Domnívám se, že to budou v zásadě ignorovat, pokud neprohlásí něco, co by je vysloveně rozhořčilo," uvedl John Kamm, předseda nadace pro lidská práva Tuej Chua, jež pracuje na propouštění čínských politických vězňů.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,