Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Slováci chtějí Československo

Svět

  10:36
BRATISLAVA - Nejen Rusové s Bělorusy, ale také Slováci s Čechy by zase rádi žili ve společném státě. Podle průzkumu sociologické agentury MVK, který zveřejnil deník SME, má Československo i patnáct let po rozbití federace mezi Slováky větší popularitu než jejich vlastní samostatný stát.

Tančili jen někteří. Silvestrovské oslavy samostatného Slovenska v Bratislavě v roce 1992. foto: Jana NosekováČTK

Ale zatímco v Rusku a Bělorusku je spojení do jednoho státu přes všechny těžkosti stále velkým politickým tématem, na Slovensku (a v Česku) tomu tak není a zřejmě už ani nikdy nebude. Mimo jiné proto, že ho jako výzvu k činu nevzal za své žádný z významných politiků.

„Důležité jsou volební výsledky. Když ve volbách v roce 1994 kandidovala jedna strana, která měla v programu obnovení Československa, dostala jedno procento,“ připomněl v deníku SME bývalý slovenský premiér Ján Čarnogurský za Křesťansko demokratické hnutí, které také přispělo k rozpadu federace. Souhlasí s tím i sociolog Pavel Haulík, jenž dodal, že náklonnost k bývalému státu vyplývá především z nostalgie mezi starší generací. „Přesto, co lidé (v průzkumu) řekli, tak se v podstatě nikde na Slovensku nesetkáte s aktivitami, které by to chtěly naplnit.“

Už tradičně přitom platí, že se svým samostatným státem je nespokojeno více Slováků než Čechů. Podle průzkumu agentury Median z října loňského roku schvalovalo rozpad Československa 35,7 procenta Čechů a 30,8 procenta bylo proti, zatímco na Slovensku byl tento poměr obrácený (24 procent pro, 40,1 procenta proti).

Ale i na Slovensku platí, že s postupujícími roky se s rozpadem Československa a se svým samostatným státem smiřuje stále více lidí - což je dáno samozřejmě i tím, že „čechoslovakistická“ generace postupně vymírá a mladí Slováci už nic jiného než Slovensko jako svůj „národní“ stát nepoznali. „Vývoj je směrem k akceptování nového státu, ale probíhá mnohem pomaleji, než se dalo čekat,“ konstatoval pro ČTK už předloni sociolog Haulík a platí to dosud.

Zásadní změnu nepřinesly ani úspěšné slovenské reformy. Slovensko je dnes zdaleka nejrychleji rostoucí ekonomikou střední Evropy, ale odstup od České republiky se snižuje kvůli slušné české výkonnosti jen velmi pomalu.

Na druhé straně však už dnes platí, že ještě před několika lety značný zájem Slováků o lépe placenou práci v České republice je už minulostí. Rozdíl v platech stále je, ale už není tak velký, aby se většímu množství Slováků vyplatilo stěhovat se za prací do Prahy.

Mladí už „neví“ Největší podporu má samostatné Slovensko (stejně jako Česko) mezi lidmi, kteří z rozdělení státu a celé transformace vytěžili nejvíc - mezi mladými a vysokoškoláky. Nejmladší generace, která už celý život nebo od dětství žije v samostatných státech, na otázky o bývalém Československu odpovídá všeříkajícím: „Nevím.“
Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...