Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

PEŇÁS: Sporná věc

Názory

  16:00
Slovanská epopej je tedy v Praze konečně vystavena. Ve Veletržním paláci jí to snad i sluší a pro mnoho lidí bude zážitek vidět ten pozoruhodný úkaz zblízka a na vlastní oči.

Ve Veletržním paláci v Praze mají lidé možnost vidět pět pláten Muchovy Slovanské epopeje. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

I tak si myslím, že se tady stalo něco nespravedlivého a že je dost důvodů nahlížet na celou věc jako na spornou, ba trapnou.

ČTĚTE TAKÉ:

Ještě jednou tedy napíšu, že se jako Pražan - s kořeny na Moravě - Moravanům omlouvám, i když za to vůbec nemůžu, a že bych si přál, aby se epopej opět vrátila do Moravského Krumlova. Ale do lepších poměrů! Protože ty, v nichž tam Epopej přechovávali, byly opravdu tristní. Vím, že ne jejich vinou, i když stejně...

Před dvěma lety jsem se byl v Krumlově podívat. Záměry Pražanů už byly známy, takže se do města konala moravská národní pouť. Pokud člověk mluvil s pražským přízvukem (to není myslím můj případ), bylo lepší se neprojevovat.

K TÉMATU:

Fronta se táhla přes celé neupravené nádvoří, ústila pak v úzké chodbě, která připomínala vchod do nějaké ubikace, na stěně zaprášené vitríny s tuctovými muchovskými exponáty, pokladna vypadala jako školníkova dílna.

Bylo to smutné, ale celé to odpovídalo dlouholetému stavu, kdy o existenci Slovanské epopeje, natož pak o tom, kde je vystavena, věděl mimo Moravský Krumlov a okolí (Mucha pocházel u nedalekých Ivančic) jen ten, kdo se zajímal buď trochu hlouběji o secesi nebo o umělecké kuriozity, což se nevylučovalo.

Když už si tam někdo cestu našel, bylo to buď náhodou, třeba jel okolo, nebo to byl opravdový zájemce, kterému stálo za to se do těchto moravských Sudet (Krumlov není typicky moravská obec!) vydat.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Rys bizarnosti, který je v Epopeji přítomen, korespondoval se zpustlým stavem krumlovského zámku, v jehož části byla vystavena. Tento renesanční zámek, jedinečný na Moravě a unikátní i v celém zaalpském prostoru, byl obětí podobného barbarství, jakému tak tak uniklo Muchovo dílo.

Ony dvě zcela nesouměřitelné, ale osudem si přesto blízké výtvory, tady tvořily symbiózu. Renesanční skvost, z nějž byl vyhnán šlechtický majitel a s nímž si lidová moc nevěděla rady, tak ho, jak má zvykem, nechala zpustnout, po roce 1989 pak nějak právně a vlastnicky zašantročit (zámek nyní patří firmě Incheba) a dílo, jímž se velký umělec dokonale zmýlil jak ideově, tak esteticky, přičemž ten omyl na něm byl nejzajímavější. Jedno mohlo podporovat druhé a podpírat se navzájem. Třeba i společně vyhlížet lepší časy.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!