Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Slovinci se v referendu vyslovili pro urovnání hraničního sporu s Chorvaty

Svět

  13:46aktualizováno  21:50
LUBLAŇ - Slovinští voliči se v nedělním referendu vyslovili pro mezinárodní řešení vleklého územního sporu s Chorvatskem. Po sečtení víc než 99 procent hlasů se pro předání sporu mezinárodnímu rozhodčímu soudu vyslovilo 51,48 procenta voličů, proti bylo 48,52 procenta.

Referendum ve Slovinsku foto: Reuters

Výsledek hlasování zvyšuje šance Chorvatska přistoupit v roce 2012 k Evropské unii; Slovinsko je členem EU již od roku 2004.

Právo zúčastnit se dnešního hlasování mělo 1,7 milionu Slovinců. Volební účast se pohybovala kolem 40 procent.

Slovinsko-chorvatský spor o vymezení pozemní a námořní hranice se rozhořel počátkem 90. let s rozpadem bývalé Jugoslávie. Pro Chorvatsko má celá záležitost prvořadý význam, protože Slovinsko kvůli sporu blokuje vstup Chorvatska do Evropské unie. Dokončení přístupových rozhovorů přitom Záhřeb plánuje tak, aby se členem EU mohla země stát počátkem roku 2012.

Vedle nejasného vymezení hranice na pevnině je hlavní podstatou sporu námořní hranice západně od Istrijského poloostrova. Slovinsko požaduje přímý přístup k mezinárodním vodám, zatímco chorvatský návrh je založen na "rozpůlení" sporného mořského pásma státní hranicí. To by ovšem Slovinsku přímý přístup k mezinárodním vodám znemožnilo.

Sporné území mořských hranic mezi Chorvatskem a Slovinskem

Na předání sporu k mezinárodnímu rozhodčímu soudu se dohodly parlamenty obou zemí, Slovinsko ale chtělo stvrdit tuto dohodu schválením v referendu.

"Jde o historické rozhodnutí," komentoval výsledek referenda ve slovinské televizi premiér Borut Pahor. Slovinský prezident Danilo Türk v poselství národu označil výsledek referenda za "přesvědčivý a legitimní" a dodal, že země učinila významný krok na cestě k urovnání sporu se svým jižním sousedem.

Slovenská opozice, která s myšlenkou referenda přišla, komentovala výsledky zdrženlivě. "Výsledek ukazuje, že Slovinsko je rozdělené právě v těch názorech, v nichž by rozděleno být nemělo," prohlásil šéf opozice, bývalý slovinský premiér Janez Janša.

Autoři: ,