Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Sluneční energie z pouště

Magazín

  12:48
CÁCHY/PRAHA - Energetická závislost na ropě a plynu je nyní jedním z nejpalčivějších problémů současné Evropy. Studie vědců z Německého centra pro letectví a vesmír (DER) ale už přesvědčila vládu Angely Merkelové, že existuje řešení – přivádět do Evropy sluneční energii ze Sahary.

Alžírská Sahara. Projekt nazvaný "Čistá energie z pouště" plánuje alžírská společnost New Energy Algeria (NEAL). foto: AFP

Jeden z nejambicióznějších projektů posledních let slibuje něco, co zní dnes jako sci-fi: čtvrtinu evropské energetické spotřeby by v polovině 21. století mohla pokrýt solární energie z africké pouště.

Projekt nazvaný „Čistá energie z pouště“ plánuje alžírská společnost New Energy Algeria (NEAL). Alžířané chtějí v příštích letech vybudovat 3000 kilometrů dlouhý kabel, kterým by se sluneční energie přiváděla z jihoalžírského města Adrar do německých Cách. Při návštěvě německého prezidenta Horsta Köhlera v Alžírsku to oznámil šéf NEAL Tufík Hasní. „Je to zahájení sítě mezi Evropou a Maghrebem. Jednou bude dopravovat energii, která bude z 80 procent sluneční,“ citoval Hasního francouzský list Le Monde.

Stavba by měla vést přes Itálii a Švýcarsko a němečtí vědci odhadují, že bude stát dvě miliardy eur. Hasní uvedl, že nejdříve bude převádět 6000 megawattů energie z hybridní solárně-tepelné elektrárny, později by ale mělo jít o čistou sluneční energii. NEAL už jen čeká na souhlas obou vlád a zapojení dalších investorů.

Podpoří projekt i EU?
Projekt už podpořil například německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier: „Studie Německého centra pro letectví a vesmír zjistila, že solární elektrárny v jižní Evropě a v severní Africe by mohly hrát důležitou roli v zajištění trvale udržitelných energetických dodávek. Ta myšlenka je průkopnická – znamená, že během 20 až 30 let můžeme získávat část energie ze slunečních elektráren,“ řekl na dubnové konferenci v Berlíně.

Počítá se i s investicemi ze strany Evropské unie. Tento týden proto svým kolegům představí projekt europoslanci Rebecca Harmsová a Andres Wijkman.

První krok k získávání energie ze saharského slunce ale už Alžířané udělali – na začátku listopadu položil ministr pro energetiku Chakíb Chalíl základní kámen první hybridní elektrárny. Zařízení, které bude kombinovat energii získanou ze zemního plynu s energií ze slunce, se staví v pouštní oblasti Hasí R’mel. Dokončeno by mělo být na konci roku 2009.

Klíčovou otázkou je samozřejmě návratnost investic. Německý inženýr Franz Trieb, který vedl vládou financovanou studii DER, je přesvědčen, že se sázka na saharské slunce vyplatí: „Dnes vyrobí solární elektrárna kilowatthodinu za 0,14 až 0,18 eur. Když ale ve světě postavíme elektrárny s kapacitou 5000 megawattů, cena by mohla klesnout na 0,08 až 0,12 eur.“

„Cena? To je jen relativní číslo. Kolik třeba stál první mobilní telefon nebo počítač a co uměl před dvaceti lety?“ pokládá si řečnickou otázku Dalibor Skácel, český expert na sluneční energii z Technické univerzity v Liberci. „Na Zemi dopadá kontinuálně přibližně 180 000 TW slunečního záření a veškerá populace naší planety potřebuje výkon 10 – 20 TW,“ řekl LN Skácel. Momentální energetický odklon k nerostným surovinám považuje pouze za dočasný.

V Evropě vzniklo několik slunečních elektráren například v Německu nebo ve Španělsku. Kromě toho, že je vyrobená energie příliš drahá, představuje i jisté plýtvání místem. Pouště ale zabírají ve světě 36 milionů kilometrů čtverečních, aniž by byly příliš využívány.

Sluneční energie by mohla vyřešit i mnohé problémy arabských států – notorickými výpadky proudu trpí například palestinské pásmo Gazy. Státy Středomoří se budou také stále více potýkat s nedostatkem pitné vody – tu lze pomocí elektřiny z pouště získat odsolením moře.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!