Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Smažená jídla u vody? Dovolenou blíž k rakvi, říká lékařka

Jídlo

  9:00
Smažená tučná jídla na koupalištích jsou podle známé lékařky a rádkyně v oblasti zdravého životního stylu Kateřiny Cajthamlové sebevražda. "Je to jako kdyby si lidé na koupališti oblékli kožich," říká a jedním dechem doporučuje jíst v létě třikrát denně lehkou a netučnou stravu.

Lékařka Kateřina Cajthamlová je veřejnosti známá z pořadu 'Jste to, co jíte'. foto: ČTK

Co si myslíte o nabídce občerstvení na českých koupalištích? Většinou se jedná o smažená jídla, případně uzeniny typu párek či klobása...
Je to úplná hloupost. Tento typ stravy je úplně nejlevnější a jasně tady využívají lenosti těch lidí, kteří si nenosí krabičky. Tedy za blbost se platí, za lenost se platí a existuje báječné rčení, které říká 'Líný se přetrhl', ale tady v tomto případě nejspíše v pase.

Není nebezpečné jíst v třicetistupňových vedrech tato jídla?
To rozhodně. Je to strava tučná, bílkovinově a sacharidově nedostatečná a je to strava zimní. Tělo, respektive střevo, si řekne, je to divný, sice je teplo, ale asi si udělali velký oheň, jenže se válejí a nehýbou. Oni se ani hýbat nemůžou, protože nemají sacharidy, což je hlavní palivo, ale mají spoustu tuku v té stravě. Je to jako kdyby si na to koupaliště oblékli kožich.

ČTĚTE TAKÉ:

Co by tedy lidé u vody měli jíst?
Za prvé by se ten člověk měl dobře nasnídat. V létě stačí jíst třikrát denně, není potřeba jíst pětkrát. Pokud jsme u vody, tak plavat a příliš se neválet. Samozřejmě pobyt na sluníčku v těchto vysokých teplotách vede k veliké dehydrataci. Člověk, přestože je u vody a koupe se, tak se pořád přehřívá, minimálně na hlavě se přehřívá. Lidé by proto měli mít něco na hlavě, dříve se nosili koupací čepice, to už se dnes nenosí, takže se často dehydratují a hrozí jim úpal, úžeh plus ta nesmyslně šíleně tučná strava vede k tomu, že usnou a pak na tom sluníčku se spálí, což vede k rakovinám kůže. Tedy radím, pobývat ve stínu, jíst lehkou a netučnou stravu a opravdu stačí třikrát denně.

Kateřina Cajthamlová

Vystudovala Fakultu Všeobecného lékařství – obor všeobecný terapeutický a poté se věnovala praxi v Státním ústavu národního zdraví a Cizineckému oddělení Nemocnice Na Homolce. Veřejnost ji zná ze série TV Prima s názvem 'Jste to, co jíte', kde společně s Petrem Havlíčkem radí lidem v oblastech zdravého životního stylu.

Pokud se člověk dlouhodobě stravuje tučnými smaženými jídly, co mu hrozí?
Nadměrná konzumace tuku zvyšuje vznik nádorových onemocnění obecně. Pokud ty tuky jsou ještě přepálené, čili je tam spousta transmastných kyselin, tak ta rakovina hrozí ještě o to více. Kromě infarktu, zanesení cév tukem, si tedy můžete přivodit i rakovinu tlustého střeva. Nezdravé jídlo na koupalištích je způsob, jak si na dovolené přiblížit rakvi.

Když budeme konkrétní, co by si lidé k vodě měli vzít k snědku?
Něco, co nepodléhá zkáze na slunci, tedy nebude to ani šunka, ani sýr, ale bude to nejpravděpodobněji tofu, které té zkáze nepodléhá. Případně by měli přijít na koupaliště najedení, za hodinu poté jít do vody a s sebou si vzít ovoce a termosku s chlazenými nápoji. Ty si ale lze koupit i u stánku, tady asi nebudou příliš vadit sladké nápoje, ale samozřejmě bychom měli pít i čistou vodu. Vhodné jsou i salinické minerálky, protože lidé se potí a měli by doplňovat ionty.

A jaké pokrmy by ideálně měli nabízet sami stánkaři?
Určitě by bylo bezvadné, kdyby nabízeli luštěninové pokrmy, ale to je asi příliš komplikované. Myslím si, že u toho stánku má cenu prodávat nápoje a zmrzlinu. Třeba takové tvarohové či ovocné zmrzliny, ty mají na koupalištích smysl. Stánkaři by tam také mohli nabízet ovoce a takové ty celozrné sušenky. A pokud by tam vyráběli kvalitní bagety či pekli v peci pizzu z kvalitních surovin, tak by to byl opravdu 'upgrade'.

Je něco na co bychom si měli dávat pozor?
Ano. Bacha na kuře, je tam spousta campylobacter, což jsou bakterie, které se množí v kuřecím mase, zejména v tom ohřívaném. A hlavně v tomto horkém letním období. A způsobuje poměrně značná průjmová onemocnění.

Co takové pivo, mělo by se vyskytovat na koupalištích?
Určitě to nealkoholické. Pobyt na sluníčku s alkoholem v krvi ale rozhodně nedoporučuji. Je to nebezpečná věc.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...