Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

'Šmírující' panenku prověří inspektoři. Sejdou se kvůli tomu v Bruselu

Česko

  6:29
BRUSEL/PRAHA - Budoucnost mluvící panenky Cayly projednají obchodní inspekce ze všech členských států Evropské unie. Zdali bude hračka, která může kvůli špatnému zabezpečení vyzrazovat osobní data, celoevropsky zakázána, by mohlo být jasnější koncem března. Akci svolal úřad eurokomisařky Věry Jourové. Německé orgány před několika dny již rodičům doporučily panenky se zbavit.

Technologicky pokročilá panenka Calya foto: wikimedia/alienpalien

Případ dětské panenky, která může být zneužita k odposlechům či dokonce komunikaci hackerů s dětmi, budou řešit inspektoři jednotlivých států Evropské unie. Server Lidovky.cz o tom informovala eurokomisařka Věra Jourová. Právě její úřad pro ochranu spotřebitelů se celou záležitostí v pondělí zabýval.

Zničte panenku, může šmírovat, radí Němci. Kauzou se bude zabývat Jourová

„Půjde o akci národních úřadů, které mají ochraňovat spotřebitele. Chceme s nimi probrat, jaká je situace v jednotlivých členských státech, v nichž se panenka prodává, a jaké mají informace od poškozených spotřebitelů,“ přiblížila Jourová.

Schůzka, zaměřená na hračky propojené s digitální sítí, se uskuteční 23. března v Bruselu. Evropská komise by následně měla rozhodnout, jestli Caylu celoplošně zakáže či její distribuci nechá pouze v režii jednotlivých států.

Zdali se panenka nabízela nebo stále nabízí i v Česku, není zřejmé. Jourová takové informace k dispozici nemá a při důkladném prohledávání tuzemských internetových prodejen se ji nalézt nepodařilo.

Přenos dat přes Bluetooth

Podle eurokomisařky je tento případ dvojnásob citlivý, neboť se dotýká nejen ochrany spotřebitelů, ale i osobních údajů. „Problém je v tom, že nezachází (panenka) dobře se soukromými daty dětí či kohokoliv jiného, kdo je v doslechu,“ uvedla Jourová. Narážela tak na skutečnost, že ve chvíli, kdy je výrobek zapnutý, může automaticky přes rozhraní Bluetooth přenášet na jiná místa zvuky, které „slyší“ ve svém okolí.

Po připojení k internetu umí panenka zodpovídat jednoduché otázky. Například pokud se dítě zeptá, jak se nazývá malý kůň, odpoví: „Říká se mu hříbě.“

Hračka se objevila na trhu před několika lety. Na její slabiny v zabezpečení upozornil poprvé v lednu roku 2015 norský úřad na ochranu spotřebitelů. Společnost The Vivid Toy Group, která panenku distribuuje, již v minulosti sdělila, že případy napadení softwaru vyřešila. I přesto ovšem mnoho expertů varovalo, že problém přetrvává, informoval zpravodajský server BBC.

Německá federální agentura Bundesnetzagentur, majitelům této sofistikované hračky před několika dny doporučila její zničení. Německé telekomunikační zákony Caylu podle BBC evidují jako „skryté přenosové zařízení.“ Ve spojení se striktními nařízeními o soukromí se stala prakticky nelegální. Její zničení se tak jeví jako nejjednodušší cesta, jak vyhovět nejen zákonu, ale zabránit i případnému dalšímu zneužití.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...