Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Smlouva mezi USA a Ruskem se podepíše v Praze osmého dubna

Afghánistán

  15:24aktualizováno  19:59
WASHINGTON - Novou rusko-americkou smlouvu o omezení strategických zbraní podepíšou americký prezident Barack Obama a ruský prezident Dmitrij Medveděv 8. dubna v Praze. Oznámila to agentura AP a s odvoláním na informace Bílého domu to potvrdila ruská agentura RIA Novosti. Podle agentury AP má dnes prezident Obama k nové smlouvě vydat prohlášení.

Barack Obama a Dmitrij Medveděv. foto: ČTK

"Jsem rád, že rok po mé návštěvě v Praze souhlasila Česká republika - blízký přítel a spojenec USA - s návrhem hostit podpis smlouvy," pronesl během tiskové konference Barack Obama. 

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Filip Kanda ČTK řekl, že Česko je poctěno tím, že bude hostit událost takového historického a symbolického významu. Dodal, že Česká republika je připravena hostit podpisovou ceremonii, ale žádné podrobnosti kolem jejího konání nesdělil.

Obama: Restart vztahů s Ruskem
Obama také připomněl, že od nástupu do prezidentského úřadu se snažil o nový start ve vztazích s Ruskem. "Spolupracujeme v Afghánistánu, koordinujeme naše hospodářské úsilí prostřednictvím skupiny G 20, vyvíjíme společný tlak na Írán, aby dodržoval své závazky," uvedl.

Obama a Medveděv dnes po 15:00 SEČ telefonicky hovořili o nové smlouvě a okolnostech jejího podpisu. Podle sdělení Bílého domu prezidenti schválili její obsah.

Omezení na obou stranách

Dokument má omezit počet strategických nosičů jaderných zbraní - tedy raket, letadel a ponorek - na 700 kusů na každé straně, počty jaderných hlavic se sníží recipročně na 1550.

Smlouva obsahuje také ověřovací mechanismus. Tato opatření zahrnují inspekce na místech, výměnu údajů a ohlašovací povinnost vztahující se ke strategickým útočným zbraním a zařízením, které jsou zmíněny ve smlouvě. Pro zvýšení transparentnosti smlouva také stanoví výměnu dálkových měření.

Doba platnosti dokumentu bude deset let, pokud ji mezitím nevystřídá smlouva jiná. Strany se mohou dohodnout na prodloužení smlouvy na dobu maximálně pěti let.

Agentura AP s odvoláním na zdroje blízké odzbrojovacím rozhovorům oznámila, že americké straně se podařilo dosáhnout toho, že problematika protiraketové obrany není zahrnuta do textu smlouvy.

Podle zdrojů Bílého domu smlouva nijak neomezuje plány USA na vybudování systému protiraketové obrany, vůči němuž je Rusko silně kritické. Rusko se sice pokoušelo blokující ustanovení do textu prosadit, ale smlouva prý nakonec nijak nelimituje testování, vývoj ani rozmístění protiraketového štítu. Neblokuje ani vývoj plánovaných amerických konvenčních raket dlouhého doletu.

V prohlášení Kremlu se ale praví, že ve smlouvě bude "v právně závazné formě zakotveno stanovisko o vzájemné souvislosti strategických útočných a obranných zbraní", tedy protiraketové obrany. Podle šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova bude smlouva po podpisu zveřejněna - hned bude podle něj jasná vazba mezi útočnými zbraněmi a protiraketovou obranou.

Smlouva zůstane "pružná", kvůli bezpečnosti
Prezident Obama na tiskové konferenci prohlásil, že smlouva "zachovává pružnost, kterou potřebujeme k ochraně a posílení naší

Smlouva by mohla platit do konce roku

Američtí demokraté vyzvou poslance Senátu, aby ratifikovali smlouvu ještě letos. Ve stočlenné komoře potřebuje smlouva 67 hlasů, ale demokraté a nezávislí jich mají jen 59. Budou tedy potřebovat hlasy republikánů, kteří mohou celý proces zdržet.

Někteří američtí republikánští senátoři ale podle agentury Reuters prezidenta Baracka Obamu varovali, že nebudou ochotni věnovat se smlouvě START, dokud Bílý dům nepředloží očekávaný plán na modernizaci amerického jaderného arzenálu.

Brzkou ratifikaci podle moskevského rozhlasu očekávají v Moskvě. Podle názoru místopředsedy zahraničního výboru ruské Státní dumy Leonida Sluckého by smlouva v zákonodárných sborech obou zemí měla být ratifikována do konce letošního roku.

národní bezpečnosti a k zajištění pevných závazků vůči bezpečnosti našich spojenců". Ministr obrany Robert Gates doplnil, že Rusko má možnost se do plánů na vybudování protiraketové obrany zapojit.

Obama zdůraznil, že dokončení smlouvy je rovněž signálem ostatnímu světu, že USA a Rusko hodlají jít v čele úsilí o nešíření jaderných zbraní. "Posilujeme naši globální snahu zastavit šíření těchto zbraní a zajistit, aby ostatní státy plnily své závazky," řekl státník.

Jednodušší a levnější
Až se smlouva v Praze podepíše, bude následovat setkání vedoucích představitelů víc než 40 zemí ve Washingtonu, kde se bude dál jednat o nešíření jaderné výzbroje.

Součástí smlouvy jsou nová kontrolní ustanovení, které jsou ve srovnání s předešlou smlouvou jednodušší a levnější. Obě strany budou ovšem mít možnost kontrolovat všechny aspekty jejího dodržování.

Aby smlouva vstoupila v platnost, musí projít ratifikačním procesem v americkém Senátu a ruské Státní dumě.

Autoři: ,