Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Smrtící americké drony pomáhali řídit britští agenti. Zn.: Přísně tajné

USA

  6:00
LONDÝN/PRAHA - Smrtící bezpilotní letouny a pilně splétaná síť zpravodajských informací. To jsou dvě hlavní zbraně války proti teroru, kterou USA vedou proti buňkám al-Káidy v Jemenu. Americká dronová kampaň je však opředena kontroverzí kvůli četným civilním obětem. A nejen to: podle odhalení VICE News na ní v utajení spolupracovali britští specialisté.

Tváře jemenské války. Kromě občanského konfliktu, do níž přilévají oleje regionální mocnosti v čele se Saúdskou Arábií a Íránem, zuří v zemi rovněž skrytá válka amerických dronů proti džihádistickým cílům. Na snímku jemenští vojáci v boji proti šíitským povstalcům. foto: Twitter.comReuters

Na jedné straně bitevního pole 11. zářím otřesené Spojené státy se zpravodajskou CIA a bezpilotními letouny USAF (Letectvo Spojených států amerických), na druhé ozbrojení teroristé v čele s obávanou al-Káidou. A ve stopách jejich střetu až 1700 mrtvých obyvatel Jemenu, z toho čtyři desítky vůdčích hlasů džihádu a přes 260 civilistů.

Takový je podle The Bureau of Investigative Journalism účet za skrytou válku, kterou v roce 2002 zahájil úder amerického dronu proti islámským extremistům v nejchudší arabské zemi.

Oběti dronové války v Jemenu

Odhady počtu obětí s ohledem na nahlášené a zdokumentované případy:

Potvrzené údery dronů: 112-134

  • Zabitých celkem: 518-752
  • Zabitých civilistů: 65-101
  • Zabitých dětí: 8-9
  • Zraněných: 94-223
Možné údery dronů: 88-105

  • Zabitých celkem: 351-503
  • Zabitých civilistů: 26-61
  • Zabitých dětí: 6-9
  • Zraněných: 78-105

Další tajné operace: 16-79

  • Zabitých celkem: 206-441
  • Zabitých civilistů: 68-102
  • Zabitých dětí: 26-28
  • Zraněných: 45-132
Zdroj: The Bureau of Investigative Journalism.

Zpravodajský server VICE News nyní vystavil další účet - tentokrát britským zpravodajcům, kteří se na válečné kampani svých amerických kolegů dlouho podíleli. Závěry svého vyšetřování zveřejnil koncem minulého týdne v obsáhlé zprávě, jež na základě výpovědí řady zdrojů konstatuje systematickou a přísně tajnou spolupráci USA a pověstné britské SIS (Special Intelligence Service), známější pod neformálním označením MI6.

Britové stáli po boku Američanů od roku 2010, píší VICE News. Prostřednictvím dvojitých agentů, elektronického monitorování a pozemního sledování pomáhali bezpilotním letounům identifikovat a zaměřovat jejich lidské terče. „Měli jsme seznam cílů se jmény, po kterých jsme mohli jít. Sednout si a dát dohromady to, co jsme slyšeli z různých zdrojů, bylo velmi užitečné pro oba (Ameriku i Británii),“ popsal VICE News někdejší americký ambasador v Jemenu Stephen Seche (velvyslanectví USA v Saná bylo loni v únoru z bezpečnostních důvodů uzavřeno - pozn. red.)

Jedinečné schopnosti Britů

Britové nabídli „jedinečné“ angažmá díky své rozsáhlé síti agentů, potvrdil bývalý vysoce postavený důstojník CIA, který za jemenské operace zodpovídal. „Pokud se podíváte na schopnosti každé strany, začnete chápat, odkud přesně zásadní informace pocházejí,“ podotkl.

Nebylo to však jen klíčové zpravodajství z terénu, čím britští spojenci přispívali. Působili rovněž jako poradci jemenské tajné služby, kterou učili rozpoznávat a zaměřovat nepřátelské cíle před samotným leteckým úderem.

„SIS s námi významně spolupracovala na mentoringu našeho sledovacího týmu během příprav na zásahy a zatýkání, sledování cílů a jejich zaměřování. Ve skutečnosti to byl jeden z důvodů (našeho) úspěchu,“ přiznal VICE News Alí Ahmádí, šéf tajné služby v letech 2012-2015. Dodal, že zmiňované školení bylo jak teoretického, tak operativního charakteru a že „sledovací týmy byly britskou specialitou.“

Zakázané bomby v rukách Saúdů: jemenské civilisty devastují americké zbraně

V Jemenu sloužící britský důstojník ocenil své kolegy lapidárněji. „Naši nasazení lidé byli zatraceně skvělí,“ zhodnotil britské angažmá.

Nasazení ve stínu

Navzdory vší své aktivitě však Britové zůstávali ve stínu. „Vymínili si, že je nemůžeme fotit ani zmiňovat jejich jména,“ vzpomíná plukovník Saleh, v letech 2001 až 2012 velitel ústředních bezpečnostních sil v Jemenu. „Dokonce i tehdy, když jsme oceňovali americké mentory, se Britové bránili tomu, abychom o nich mluvili.“

V roce 2012 počet drony zlikvidovaných cílů prudce narostl. Právě tehdy začali Američané používat kontroverzní taktiku takzvaného „signature striking“, neboli úderů proti neidentifikovaným skupinám mužů přistiženým při „podezřelém“ jednání, připomíná VICE News.

Minimální počet obětí potvrzených úderů americkými drony v letech 2002-2016.

V tomtéž roce vstoupila v platnost direktiva, jež britským vojenským poradcům zakázala další sdílení zpravodajských informací s Američany. Přesto jejich spolupráce pokračovala, uvádí server s odvoláním na britské, americké i jemenské zdroje.

Příslušníci britského Speciálního průzkumného regimentu byli totiž přeřazeni pod tajnou službu SIS, což je vymanilo zpod přímé kontroly a regulí ministerstva obrany a podřídilo ministerstvu zahraničí. Z této pozice pak mohli v utajení nadále usměrňovat americkou dronovou kampaň. „Ministerstvo obrany ztratilo jakoukoli kontrolu nad tím, co (tam) prováděli,“ uvedl zdroj z řad britských důstojníků.

Jemenec zraněný při náletech arabské koalice v nemocnici v Saná.
Podvyživený chlapec pláče na jednotce intenzivní péče v nemocnici v Saná.

Zabití teroristé, zabití civilisté

Spekulace o utajovaném britském angažmá v Jemenu vyvolává v londýnském parlamentu dlouhodobé znepokojení. „Zapojení britského státu měla vláda otevřeně přiznat v parlamentu. Pokud se dělíme o zpravodajské informace, které budou použity k zabíjení, pak bychom si měli být jistí, že to neporušuje naše vlastní pravidla a směrnice,“ podotýká poslanec za Konzervativní stranu David Davis.

Obamovy drony? Bezpilotní letouny zadělávají na vleklé války, tvrdí analýza

V tomto smyslu se britští poslanci na vládu obrátili již před dvěma lety. Ministerstvo zahraničí tehdy reagovalo prohlášením, že „údery (drony) proti teroristickým cílům v Jemenu jsou záležitostí jemenské a americké vlády. Od všech zúčastněných očekáváme, že budou jednat v souladu s mezinárodním právem a učiní veškerá proveditelná opatřením, aby se v rámci operací vyvarovali civilních obětí.“

VICE News nicméně odhalily, že jeden z britských agentů stál až za devíti leteckými údery včetně toho, který 5. května 2012 zahubil významného velitele jemenské al-Káidy. Džihádista se před šestnácti lety podílel na teroristickém útoku proti americké bitevní lodi USS Cole, jenž v přístavu Aden zabil sedmnáct amerických námořníků a dalších 38 zranil.

V květnu 2012 se však hledaný terorista pohyboval ve farmářské oblasti a dron, který ho sprovodil ze světa, připravil o život také devatenáctiletého studenta Násira, jenž obdělával přilehlé pole. Násirův otec se se synem rozloučit nestihl - když doběhl na místo útoku, našel už jen jeho zohavené tělo. „Bylo to děsivé, ani to nedokážu popsat,“ řekl reportérovi VICE News.

Mocenská dvojka al-Káidy je po smrti. Vahajší nepřežil úder dronu

Stejný agent podle informací VICE News nasměroval úder ze 30. března 2012, kdy americký dron vyslal tři střely proti automobilu v centru jednoho z jemenských měst. Interní zpráva britské tajné služby GCHQ (Vládní komunikační ústředí) datovaná rokem 2015 uvádí, že terčem byl „lékař prosazující užívání chirurgicky implantovaných výbušnin“. Kromě něj a dalšího bojovníka obávané al-Káidy na Arabském poloostrově však zahynul i šedesátiletý civilista a zranění utrpělo také šest dětí, které v tu chvíli procházely kolem cestou na fotbalové hřiště.

‚Mrtvý džihádista = desítky nových nepřátel‘

Neblaze proslulá „collateral damage“ neboli civilní ztráty přitom vzbuzuje dlouhodobou skepsi a kritiku nejen u přesvědčených odpůrců zahraniční politiky Washingtonu. „Drony pár padouchů zlikvidují, to je jisté, ale také zabijí velký počet nevinných civilistů. Vzhledem ke kmenové struktuře Jemenu si tak USA vyrobí nějakých 40 až 60 nových nepřátel s každým dronem zabitým agentem AQAP,“ upozorňoval v roce 2013 Nabíl Chúrí, zástupce americké mise v Saná v letech 2004-2007.

Obdobné hlasy se ozývají i na půdě britského parlamentu. „Zabíjet lidi, kteří se ničím neprovinili, je velmi rychlá cesta k rekrutování lidí pro naše nepřátele,“ míní konzervativec Davis, hlava parlamentní skupiny zabývající se problematikou skryté války. „(,...) Když předáváme jiným, například USA, zpravodajské informace vedoucí k úderu, jsme tím procesem vinní,“ prohlásila loni v listopadu předsedkyně parlamentního výboru pro lidská práva Harriet Harmanová.

S vypátranými informacemi se redakce VICE News obrátila na britskou vládu. Mluvčí ministerstva zahraničí poskytl následující prohlášení: „V minulosti jsme poskytovali protiteroristickou (...) podporu jemenským bezpečnostním službám ku zvýšení jejich schopnosti zastavit, zadržet a stíhat podezřelé z terorismu, (a to) v souladu s vládou práva v Jemenu a mezinárodními lidsko-právními standardy. Po uzavření ambasády v Saná v únoru 2015 jsme této činnosti zanechali. Nadále spolupracujeme s regionálními i mezinárodními partnery v boji s hrozbou teroristických organizací včetně AQAP a Dáiše-Jemen (odkaz na buňky Islámského státu v Jemenu - pozn. red.), abychom budovali regionální kapacitu čelit terorismu.“

Mluvčímu ministerstva obrany stačilo prostší vyjádření. „Ministerstvo obrany operace speciálních sil ani zpravodajské záležitosti nekomentuje,“ sdělil VICE News.

Autor: