Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Snad se podaří sladit hlas EU, říká velvyslankyně Vicenová

Svět

  6:00
PRAHA - Chceme v unijní diplomacii patřičné uplatnění pro Čechy, říká v rozhovoru pro LN velvyslankyně při EU Milena Vicenová.

Milena Vicenová foto: Jan Vytopil, SZ Brusel Reprofoto

Pod Catherine Ashtonovou vzniklo jakési ministerstvo zahraničí Evropské unie. Co bude s národními diplomaciemi EU, nezaniknou?
Národní diplomacie samozřejmě nezaniknou a zahraniční a bezpečnostní politiku Evropské unie budou stejně jako dosud vytvářet ministři zahraničních věcí členských států Evropské unie.
Evropská služba pro vnější činnost nemá za cíl nahradit diplomacii členských zemí Evropské unie, nemůže obsáhnout specifické vztahy a vazby členských států k třetím zemím a různým mezinárodním organizacím.

Jak tedy bude Evropská služba vnější akce fungovat? Kolik by měla zaměstnávat lidi?
Raději než k ministerstvu zahraničí bych Evropskou službu pro vnější činnost představila jako podpůrný expertní tým. Jeho úkolem bude sledovat vývoj ve světě a připravovat informace a podklady pro rozhodnutí politiků. Tým bude řídit vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashtonová a jeho služeb budou využívat i ostatní představitelé EU, zejména ti, kteří budou působit ve vnějších vztazích Unie.

Evropská služba pro vnější činnost bude také spolupracovat s národními diplomaciemi. Ty ostatně do Evropské služby pro vnější činnost budou vysílat své pracovníky. Na tento zajímavý prvek bych ráda upozornila: diplomaté členských států budou v Evropské službě pro vnější činnost uplatňovat zkušenosti z národních diplomacií. Po návratu zpět na svá ministerstva zase budou moci využít poznatků, které získali během své práce v Evropské službě pro vnější činnost. Snad se postupně podaří sladit vystupování Evropské unie na mezinárodním poli. Pokud dokážeme mluvit jedním hlasem, naše pozice 27 členských států při jednáních se třetími zeměmi je mnohem silnější.

V této chvíli je ještě předčasné hovořit o počtech zaměstnanců Evropské služby pro vnější činnost. Jednání mezi členskými státy a unijními institucemi stále probíhají, vše by mělo být jasnější do několika měsíců.

Jak jasně vymezuje Lisabonská smlouva kompetence mezi unijní diplomacii a diplomacií členských států?
Lisabonská smlouva stanoví základní obrysy dělby kompetencí mezi Unii a členské státy a tomu musejí odpovídat i pravomoci Evropské služby pro vnější činnost. Ladí se i další podrobnosti, třeba to, kdo bude moci v nově vnikající službě pracovat. Už řadu měsíců s mými kolegy v Bruselu i v Praze tvrdě pracujeme na tom, aby ve službě byli rovnoměrně zastoupeni odborníci ze všech zemí EU. Naší prioritou samozřejmě je, aby v ní dosáhli patřičného uplatnění Češi.

V jaké fázi je nyní vznik této Evropské služby? Existuje nějaký harmonogram, kdy by měla začít plnohodnotně fungovat?
Ano, existuje. Rozhodnutí o Evropské službě pro vnější činnost by mělo být přijato do konce dubna 2010. Rada EU, tedy členské státy, bude tento právní text schvalovat jednomyslně, se souhlasem Komise a po konzultaci s Evropským parlamentem.

Evropská služba pro vnější činnost by měla být plně funkční od roku 2012. Přezkum její činnosti a případné změny v její organizaci a fungování by měly být provedeny v roce 2014, tedy v době, kdy by členské státy měly navrhovat své nové komisaře a bude se formovat nová Komise.Takto se dohodly v říjnu 2009 hlavy států a vlád zemí EU.

Co budou mít jednotlivá zastoupení Evropské unie na starosti? Nahradí velvyslanectví jednotlivých zemí? Budou mít pro naše občany praktický význam?
Delegace EU budou sledovat vývoj v zemích mimo Unii a i nadále budou zastupovat EU u jiných mezinárodních organizací či uskutečňovat rozvojovou pomoc, kterou Unie poskytuje třetím zemím. To vše v mezích pravomocí Unie. Naše velvyslanectví budou i nadále reprezentovat naši zemi, poskytovat konzulární služby a napomáhat posílení našeho zahraničního obchodu.

Jelikož Stálá zastoupení Evropské unie mají za úkol napomáhat při zajišťování diplomatické či konzulární ochrany občanů Unie, tedy i ČR, v třetích zemích, mohou pomoci našim občanům ve složitých situacích, to bude důležité zejména v zemích, kde nemáme velvyslanectví.

Jak se mohou zapojit do této nové unijni diplomacie Češi? Kolik Čechů se zde může uplatnit?
I o těchto otázkách stále intenzívně jednáme. Do konce dubna by mělo být jasné, kolik lidí bude Evropská služba vnější činnosti zaměstnávat celkem, kolik z nich do ní dočasně přejde z národních diplomatických sborů a kolik z unijních institucí. Pak budeme moci odhadnout, kolik se do ní dostane Čechů. Obsazení pozic na všech úrovních musí být zeměpisně i jinak vyvážené. Sama jsem na tento požadavek mnohokrát při jednáních upozorňovala.

Tyto uchazeče vybírá česká vláda? Už proběhl nějaký výběr českých uchazečů? Odkud byli vybíráni?
Předpokládá se, že zájemci o práci v Evropské službě pro vnější činnost budou procházet speciálními výběrovými řízeními EU, která budou připravena právě pro Evropskou službu pro vnější činnost. Zájemci budou pocházet z národních diplomatických služeb členských států, v našem případě tedy z ministerstva zahraničních věcí. Tam již byla vytipována přibližně desítka českých kandidátů na práci v evropském diplomatickém sboru. Vše ale závisí na konečné podobě služby a na výběru kandidátů na vhodné pozice. Proto je předčasné hovořit i o konkrétních jménech.

Co by měli tito uchazeči splňovat?
Pro působení v Evropské službě pro vnější činnost budou důležité zkušenosti z diplomatické praxe, orientace v unijní problematice a případně pracovní zkušenosti ve vztahu k unijním institucím, orientace v mezinárodních vztazích, znalost příslušných zemí či regionů a v neposlední řadě také výborná znalost jazyků, mezi nimiž hraje prim angličtina a francouzština. Své kvality budou muset umět představit a obhájit při výběrových řízeních.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!