Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Tři exposlanci ODS nebudou souzeni za trafiky, rozhodl Nejvyšší soud

Česko

  17:20aktualizováno  19:21
BRNO - Exposlanci ODS Marek Šnajdr a Petr Tluchoř by neměli být souzeni za údajné dohody o rezignaci výměnou za "trafiky". Nejvyšší soud (NS) je podle mluvčího Petra Knötiga v úterý vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. Rozhodnutí se vztahuje i na třetího exposlance Ivana Fuksu, který se na Nejvyšší soud neobrátil.

Petr Tluchoř po jednání poslaneckého klubu ODS foto: Jindřich MynaříkLidové noviny

Tři stíhaní někdejší poslanci ODS Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa budou propuštěni z vazby. Na svobodu se dostanou, až žalobci vypracují a doručí do věznice příkazy k jejich propuštění.

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan řekl, že je na cestě do Olomouce, kde začne příkazy spolu s kolegy zpracovávat. Státní zastupitelství tak rozhodlo poté, co Nejvyšší soud rozhodl o vynětí trojice z pravomoci orgánů činných v trestním řízení.

Klíčové pasáže z rozhodnutí Nejvyššího soudu

  • "Za projev učiněný v poslanecké sněmovně je namístě pokládat i jednání poslance v souvislosti s jeho politickou činností a tedy také jednání vedoucí k politickým dohodám, kompromisům či politickým rozhodnutím, ať už v rámci jedné či více politických stran či jejich koalic."
  • "Za takový projev je v daném případě namístě pokládat i (v daných souvislostech a s ohledem na dosud učiněná skutková zjištění) jednání obviněného, pokud tento v rámci výkonu svého poslaneckého mandátu odmítl vyjádřit svůj souhlas s přijetím označených (daňových) zákonů."
  • "Současně je také namístě uvést, že ani ze skutku popsaného v odůvodnění vzneseného obvinění nijak neplyne, že se tak mělo stát mimo půdu poslanecké sněmovny či jejích orgánů."
  • Následující pasáž vysvětluje, proč se rozhodnutí soudu vztahuje také na Ivana Fuksu:
    "Je tak konečně namístě uvést, že bude věcí orgánů činných v trestním řízení, jaký budou volit ve věci obviněného další postup, a to samozřejmě s přihlédnutím k rozhodnutí, které takto přijal Nejvyšší soud. Nezbývá potom než upozornit (ve vztahu k dalším srovnatelně obviněným) na ustanovení § 261 tr. ř., tedy institut beneficia cohaesionis per analogiam (dobrodiní záležející v souvislosti - pozn. red.)."

Podle Ištvana přišel verdikt faxem po pracovní době, pouze však výrok bez odůvodnění. Osobně si tedy rozhodnutí na Nejvyšším soudu vyzvedl.

Podle něho však z rozhodnutí soudu o vynětí exposlanců z pravomoci orgánů činných v trestním řízení nevyplývá, že by nebylo možné vést jejich stíhání. "Tímto aktem trestní stíhání rozhodně zastaveno není," zdůraznil Ištvan.

O vazbě Nejvyšší soud nerozhodoval, uvedl mluvčí Knötig. Podle Tluchořova advokáta Marka Nespaly Nejvyšší soud rozhodl, že politické jednání nemůže založit trestní odpovědnost.

Na svobodu se dostanou ve středu, říká Šnajdrův právník

Zprávu o rozhodnutí soudu obdržel také Šnajdrův právník Lukáš Trojan. "Je to výpis z usnesení, bez odůvodnění. Předpokládám, že soud tento dokument zaslal také na vazební soudy, aby v této věci neprodleně konaly," řekl Trojan serveru Lidovky.cz.

"Lidé, kteří v době spáchání toho činu byli poslanci, jsou vyňati pro části skutku až do doby, než se vzdali mandátu," citoval rozhodnutí soudu Trojan.

Nejvyšší soud rozhodl v úterý a ke stejnému verdiktu došly nezávisle na sobě hned dva senáty Nejvyššího soudu. To obsáhlejší, Šnajdrovo, vydal  senát pod vedením někdejšího ústavního soudce Vladimíra Jurky, to méně obsáhlé, Tluchořovo, podepsal předseda senátu Petr Šabata, který v minulosti mimo jiné kritizoval postup státních zastupitelství při vyšetřování případu Jiřího Čunka.

Bártova taktika

Podle Nespaly soud analogicky rozhodoval i v případě poslanců Víta Bárty (VV) a Jaroslava Škárky. Dodal, že na základě rozhodnutí musí být jeho klient okamžitě propuštěn z vazby. Postup u Nejvyššího soudu Nespala koordinoval s advokátem dalšího obviněného exposlance Šnajdra.

Oba návrhy na vynětí ležely u Nejvyššího soudu od června. Šnajdr a Tluchoř zkusili stejnou strategii, s níž loni uspěl Vít Bárta (VV). Nejvyšší soud tehdy rozhodl, že Bárta nebude souzen za to, že spolustraníkům na jednání poslaneckého klubu VV nabídl výhodnou půjčku. Na čin, který se odehrál na půdě sněmovny, se totiž vztahovala imunita.

Podobné argumenty nyní zřejmě uplatnili také Šnajdr a Tluchoř.

Exposlanci ODS získali trafiky za to, že přestanou dělat problémy

Exposlanci ODS Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa se po rebelii proti vedení své strany vzdali poslaneckého mandátu. Umožnili tak schválení daňového balíčku bývalé vlády Petra Nečase. Fuksa a Šnajdr poté získali funkce v dozorčích radách státem vlastněných firem.

Policie v tom spatřuje formu korupce. Všichni tři někdejší poslanci jsou nyní ve vazbě.

V druhé větvi téže kauzy policie vyšetřuje údajné zneužívání rozvědky. Celkem je obviněno osm lidí, mezi nimi také někdejší šéfka Nečasovy kanceláře Jana Nagyová. Žalobci chtějí po sněmovně, aby k trestnímu stíhání vydala i expremiéra Nečase.

Autoři: , ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...