Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Sněmovna řešila škrty, Rath zaútočil na Kalouska kvůli alkoholu

Česko

  14:40aktualizováno  18:49
PRAHA - Úterní zasedání sněmovny mělo původně pokračovat až do večera, jednací den byl však předčasně ukončen. Koalice tak musela ustoupit od svého původního plánu: protlačit úsporné zákony sněmovnou v jednom dni. ČSSD totiž využila obstrukcí a jednání přerušila. Vláda kontrovala požadavkem na projednání zákonů v takzvané legislativní nouzi.

Miroslav Kalousek odchází od řečnického pultu ve sněmovně. Hledí na něj i David Rath, který ho na schůzi opět obvinil z alkoholismu. foto: ČTK

V přestřelku mezi vládou a opozicí se nakonec změnila úterní schůze Poslanecké sněmovny. Vláda totiž zatajila záměr, že úsporné zákony v krajním případě protlačí přes legislativní nouzi, opozice proto vytáhla do boje obstrukce.

Poslanci zrovna projednávali úsporný balíček ministerstva práce a sociálních věcí, když úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka poslancům přečetl informaci, podle níž chce vláda reformní zákony stáhnout a předložit je znovu s požadavkem, aby byly projednány v legislativní nouzi.

Co znamená stav legislativní nouze

Stav legislativní nouze vyhlašuje předseda sněmovny na návrh vlády. Podle jednacího řádu sněmovny by se tak mělo stát "za mimořádných okolností, jsou-li zásadním způsobem ohrožena základní práva a svobody občanů nebo bezpečnost státu nebo hrozí-li státu značné hospodářské škody".

- Stav legislativní nouze se vyhlašuje na určitou dobu a sněmovna jej může v případě potřeby zrušit či zkrátit.

- Ve stavu legislativní nouze může předseda sněmovny na žádost vlády rozhodnout, že předložený vládní návrh zákona bude projednán ve zkráceném jednání. Pokud však sněmovna neshledá důvody pro mimořádný postup, je oprávněna návrh ve zkráceném režimu neprojednávat.

- Ve stavu legislativní nouze je vypuštěno první čtení - návrh zákona přikáže předseda sněmovny přímo jednomu z výborů a současně stanoví nepřekročitelnou lhůtu, do které mu má výbor předložit usnesení.

- Poslanecká sněmovna může navíc vypustit obecnou rozpravu ve druhém čtení a omezit řečnické doby poslanců až na pět minut. Třetí čtení může následovat bezprostředně po čtení druhém.

Sobotka následně vyčetl premiéru Petru Nečasovi (ODS), že poslance o věci neinformoval před začátkem debaty. "Od vlády mi to nepřipadá jako seriózní jednání," řekl.

ČSSD a KSČM ještě před tím neumožnily vládě zkrátit lhůty pro projednání zákonů ve výborech. Sociální demokraté navíc pohrozili, že dají úsporné zákony schválené v legislativní nouzi k Ústavnímu soudu. Podle Sobotky by tím Nečasův kabinet institut zneužil.

Vláda chce postupem a žádostí o legislativní nouzi dosáhnout toho, aby úsporné zákony mohly platit už od ledna.

Více k tématu:

Mezi zákony, které by měly uspořit finance ve státním rozpočtu, patří snížení státní podpory stavebního spoření, úspory v sociální oblasti, zavedení takzvané povodňové stokoruny a snížení příspěvků politickým stranám. Řekli to předsedové frakcí ODS a TOP 09 a Starostové Petr Tluchoř a Petr Gazdík.

Těmito zákony chce vláda srazit schodek rozpočtu na příští rok na 135 miliard korun.

Úterní schůze sněmovny začala ve 14:00. Gazdík dříve řekl, že klub TOP 09 je připraven jednat i po 19:00, kdy "pracovní doba" dolní komory obvykle končí. Sněmovna však stihla pouze v prvním čtení podpořit vládní návrh na škrty ve stavebním spoření.

Premiér Petr Nečas (ODS) po boku ministra vnitra Radka Johna (VV).

O misích až za týden
ODS bude chtít projednat také předlohy o omezení podpory slunečních elektráren, a to ve středu po návrhu státního rozpočtu.

Návrh vojenských zahraničních misí by podle Tluchoře měl přijít na řadu ve středu za týden. Senát by o nich měl jednat už tuto středu ve předvolebním složení, kdy pravice má v horní komoře většinu.

KSČM se rozhodla rozpočet ani zákony, které jsou k jeho přijetí nutné, nepodpořit, řekl novinářům předseda strany Vojtěch Filip. Úspory plánované vládou podle něj nezmění trend vývoje ekonomiky a jen dopadnou na ty, kteří hospodářskou krizi nezavinili.

Miroslav Kalousek (TOP 09) se stal opět terčem slovního útoku Davida Ratha (ČSSD).

Rathova šou
Ani projednávání škrtů se ve sněmovně neobešlo bez vystoupení provokatéra Davida Ratha (ČSSD). Jako obvykle si vzal na mušku ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Nejprve si do něj rýpnul kvůli jeho oblibě v alkoholu, na což Kalousek reagoval slovy: "Můj zdravotní stav mi nařizuje přísnou abstinenci."

Rath proto vytáhl těžší kalibr. "Pak by váš stav svědčil o tom, že užíváte jiné chemikálie, nebo, a to je horší, jde o nevratnou změnu struktury osobnosti," uvedl poslanec a hejtman. To však už nevydržela předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, která schůzi řídí, a požádala své kolegy, aby se vzájemně nenapadali a mluvili jen k věci.

Čeho se týkají úsporná opatření?

Vládní návrhy úsporných opatření mají pomoci tomu, aby bylo možné pro příští rok schválit rozpočet se schodkem 135 miliard korun. Vláda předložila novelu zákona o daních z příjmů, která mimo jiné zdaňuje plat prezidenta a ruší daňové osvobození některých energetických zdrojů, jako jsou malé vodní elektrárny nebo fotovoltaické elektrárny.

Zákon také snižuje slevu na dani o stokorunu měsíčně. Jde o opatření platné jen pro příští rok, které má pomoci získat peníze na nápravu povodňových škod.

V sociální oblasti chce vláda omezit vyplácení porodného jen na rodiny s příjmy do 2,4 násobku životního minima. Počítá také se změnami ve vyplácení rodičovské, se zrušením sociálního příplatku či snížením příspěvku na péči v prvním stupni ze 2000 na 800 korun.

Dále chce kabinet zdanit výnosy ze stavebního spoření, na letošní státní podporu vyplácenou příští rok uvalit 50procentní daň a v dalších letech ji snížit z nyní nejvyšších 3000 korun na 2000 korun. Příspěvky politickým stranám by měly klesnout o pět procent.

Autoři: ,

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.