Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Sněmovnou prošel zákon o veřejných zakázkách

Česko

  9:30aktualizováno  13:03
PRAHA - I dnes by měli poslanci pokračovat v hlasování o reformních zákonech, které jim vrátil opoziční Senát. Jednací den ale ve sněmovně začal mimořádnou schůzí, na které poslanci schválili velkou novelu zákona o veřejných zakázkách. Ve druhém čtení by se měla projednávat daňová reforma.

Zleva poslanec ČSSD Richard Dolejš, místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, poslanec ČSSD Jeroným Tejc a hejtman Jihomoravsého kraje Michal Hašek na mimořádné schůzi dolní komory parlamentu foto: ČTK

Novela zákona o veřejných zakázkách, která je označována za jednu z nejdůležitějších vládních protikorupčních norem, má zprůhlednit jejich zadávání a omezit možnost jejich vypisování tak, aby je získal předem vybraný uchazeč. Odstraňuje také možnost výběru uchazečů losem, takzvané losovačky.

Co mění zákon o veřejných zakázkách?

Stávající podoba zákona upravuje podmínky pro vítěze veřejné soutěže takto: Vítězná firma bude muset v zákonem stanovené lhůtě předložit zadavateli seznam subdodavatelů, kteří plní víc než deset procent zakázky. V případě zakázek nad 300 milionů musí informovat o subdodavatelích nad pět procent. Podle vyjádření koaličních politiků by měl dodavatel také informovat o tom, kdo tyto subdodavatele vlastní.

Koalice se v pátek ráno dohodla, že zákon projde i s povinností zveřejňovat vlastnickou strukturu subdodavatelů u veřejných zakázek. Tato úprava ale nebude platit plošně. Novela zákona prozatím nepočítá s tím, že by majetkovou strukturu svých dodavatelů museli odkrývat i sektoroví zadavatelé, tedy teplárenské a energetické firmy včetně ČEZu.

Koalice se k tomuto bodu chce v dohledné době vrátit. Pro sektorové dodavatele by mělo být rozkrývání dodavatelů také povinné, nebudou ale muset zveřejňovat všechny smlouvy a ceny.

Vládní politici debatují před jednáním koaličních špiček ve formátu K9.

Z řad opozice ve sněmovně vůči novele několikrát vystoupil Lubomír Zaorálek (ČSSD), který kritizoval, že "parazitování na veřejných financích" připravená novela nezabrání. "Nezměníme vůbec nic, dále budou kauzy ProMoPro, dále budou kauzy Opencard," varoval Zaorálek.

Ministr školství Josef Dobeš (vpravo) a předseda Poslaneckého klubu Věcí veřejných Vít Bárta (vlevo)

Zákon by podle něj měl jít i dál než jen na subdodavatele. "Cílem je dovědět se, kdo je ten, kdo se k těm penězům dostal. A dotyčný musí vlastnickou strukturu vyjevit, až do fyzického vlastníka nebo obchodovatelné společnosti," uvedl Zaorálek s tím, že v zahraničí takto tvrdý požadavek na toho, kdo čerpá veřejné peníze, existuje.

Nové daně až od roku 2014

Na program schůze by se dnes měla dostat také daňová reforma. Lídři koaličních stran ale v pátek oznámili, že se na konečné podobě zákona, který je ve sněmovně před druhým čtením, stále neshodli. Věci veřejné dál nesouhlasí se zrušením daňového zvýhodnění stravenek a předloží i další pozměňovací návrhy k vládnímu návrhu.

Zpravodajství ze sněmovny:

Spuštění daňové reformy, kterou chystá koalice v souvislosti se zavedením jednoho inkasního místa, se tak zřejmě posune o rok na leden 2014. Připustil to  šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík i poslanec VV Vít Bárta.

Ministr financí Miroslav Kalousek na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny

Na pořadu dnešní mimořádné schůze je celkem 13 bodů. Poslanci ale podle kuloárních informací projednají jen zmiňovaný zákon o veřejných zakázkách a daňovou reformu. Potom by měli zhruba do půlnoci jednat o reformách, které obstruuje opoziční ČSSD. Koalice se brání tím, že sloučila rozpravu k předlohám do jednoho bodu a omezila zároveň řečnickou dobu.

Autoři: ,