Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Sobotka po bilanční návštěvě: Nová vědecká centra nemůžeme vnímat jen jako riziko

Evropa

  10:44
PRAHA - Jsou fotky, které před vámi nemůžeme zatajit. Nabízíme pár momentek z 15. bilanční cesty Bohuslava Sobotky. Jelikož místopředseda vlády pro vědu Pavel Bělobrádek sedí ve Strakově akademii, jeli společně na výlet do Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Podle těch rozzářených tváří usuzuje redakce, že tam byli oba poprvé. Níže naleznete report ČTK.

Bělobrádek ve středu po jednání vlády řekl, že náklady na činnost center, která byla vybudována převážně z evropských dotací, by neměl platit jen stát. foto: ČTK

Nová vědecká infrastruktura se nemůže podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vnímat jen jako riziko pro veřejné rozpočty, ale zejména jako příležitost pro rozvoj vědy, výzkumu a inovací v Česku. Předseda vlády to ve čtvrtek řekl po setkání s vicepremiérem pro vědu výzkum a inovace Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL). Reagoval tak na obavy veřejné sféry, jak se bude nově vybudovaná čtyřicítka špičkových center financovat, až skončí čerpání evropských dotací. Úkolem vlády nyní podle Sobotky není centra zavírat, ale tlak na to, aby byly efektivní.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nová vědecká infrastruktura není jen rozpočtové riziko, ale je to veliká příležitost z hlediska rozvoje České republiky a záleží jenom na nás, jak dobře to dokážeme využít," uvedl Sobotka s tím, že nepochybně rozpočtová rizika existují. Většina center už buď stojí, nebo se staví. Evropská unie na ně přispěla zhruba čtyřiceti miliardami korun, Česko je v řádu několika miliard spolufinancovalo.

Podle Sobotky je potřeba, aby se výzkum v těchto centrech mohl dělat na kvalitativní úrovni a aby došlo k technologickému posunu a pokroku ČR. Zdůraznil, že Česko pro ně musí získat kvalitní vědce nejenom české ale i zahraniční. Aby se snížily náklady na státní rozpočet a současně se centra propojila s průmyslovou základnou, která je v ČR velmi silná, uvedl.

Více problémů než se čekalo

"Vznikla řada nových vědeckých pracovišť, vybudovaly se nové ústavy, vybavily nové laboratoře za prostředky, které jsme získali z fondů EU. Já vím, že se velmi často o fenoménu diskutuje jako o rozpočtové hrozbě a je s tím spojena negativní publicita, kolik stát bude muset doplácet," poznamenal premiér. Po výzkumných centrech v současnosti jezdí skupina odborníků, která zjišťuje, zda budou dlouhodobě udržitelná. Bělobrádek ve středu po jednání vlády řekl, že náklady na činnost center, která byla vybudována převážně z evropských dotací, by neměl platit jen stát.

Vicepremiér ve čtvrtek připustil, že problémů v centrech je daleko více, než se předpokládalo. Nejdříve se ale centra musejí prověřit a až výsledky kontroly ukážou, jak se bude dále postupovat.

Zavření center a vrácení části evropských dotací by podle Bělobrádka nemuselo vyjít dráž. "Budete-li pět let něco udržovat a dotovat ze státního rozpočtu, tak to také nemusejí být malé peníze. Druhá věc je, co s nimi dál. Nejde je o to udržet jen pět let, ale aby byly schopné fungovat dál," dodal. Zodpovědnost by podle něj měly nést také instituce, které projekty zahájily - většinou ústavy akademie věd nebo univerzity.

Sobotka se má ve čtvrtek sejít ještě ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Ukončí tak sérii bilančních návštěv jednotlivých ministerstev, které zahájil před měsícem. Sobotka uvedl, že to byla byla dobrá příležitost si se členem vlády v klidu promluvit ne pod tlakem vládní agendy a po půl roce od nástupu vlády zhodnotit práci. Vláda by měla podle něj být schopna včas odhadnout blížící se problémy.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...