Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Soud osvobodil počítačové piráty z Akademie věd

Česko

  11:51aktualizováno  13:10
PRAHA - Soud zprostil obžaloby údajné počítačové piráty z Akademie věd. Jiří Horký, Zdeněk Kašpar a Jan Svoboda provozovali server s nelegálními filmy a hudebními nahrávkami. Trojice byla odsouzena k ročnímu podmíněnému trestu, s rozhodnutím však mladíci nesouhlasili, proto se případem znovu zabýval soud.
Práce s počítačem (ilustrační foto)

Práce s počítačem (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Podle žalobce se mladíci dopustili trestného činu porušování autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi. Podle soudu se však neprokázalo, že skutek spáchali právě oni. Rozsudek není pravomocný. Žalobce si ponechal lhůtu na odvolání. Trojice mladíků se nevyjádřila.

Soudce Ivo Skoupý v odůvodnění rozsudku řekl, že žaloba byla podána důvodně. Vytkl ale obžalobě, že v popisu skutku nespecifikuje, o jaká konkrétní díla šlo a které subjekty vlastnily autorská práva. Podle něj bylo sice prokázáno, že se skutek stal, ale už se neprokázalo, že jej spáchali právě obžalovaní.

Trojice mladíků byla letos v dubnu odsouzena trestním příkazem k ročnímu podmíněnému trestu, s rozhodnutím však nesouhlasili, proto se případem zabýval soud.

Policisté objevili servery loni v dubnu v prostorách Akademie věd. Podle staršího vyjádření Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI) se z počítačů s více než 20 disky nelegálně šířila hudba, filmy a počítačové hry a podle znaleckých odhadů údajně vznikla hudebnímu a filmovému průmyslu škoda přes 37 milionů korun. Podle Markéty Prchalové z České protipirátské unie jde o první případ porušení autorských práv, který se dostal až před soud.

Dva z obžalovaných odmítli u soudu vypovídat, třetí tvrdil, že se s nimi ani nezná a skutek nespáchal. Obhájci Horkého a Svobody v závěrečných řečech poukázali také na to, že počítače byly zajištěny policií v Akademii věd neoprávněně ještě před zahájením trestního stíhání. Nemohou tak prý být použity jako důkaz. Také se oba shodli na tom, že výpověď znalce byla založena na pravděpodobnostech a úvahách.

"Znalec pracoval s jinou I.P. adresou, než byla zabaveným počítačům přidělena," dodal ve své závěrečné řeči Svoboda. Horký společně s Kašparem trestnou činnost popřeli. Kašparovi navíc policie vrátila zabavené počítače při domovní prohlídce, aniž by v nich našla nějaké důkazy o nelegálním stahování dat.

Autoři: ,