Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Přelomový verdikt. Soud přiznal gayům a lesbičkám právo na sňatek v celých USA

Svět

  16:57aktualizováno  18:28
WASHINGTON - Nejvyšší soud Spojených států rozhodl, že homosexuálové a lesbičky ve všech 50 státech unie mají právo uzavírat sňatky. Dosud sňatky osob stejného pohlaví umožňovalo 36 amerických států. Po verdiktu nejvyšší soudní instance bude muset od jejich zákazů upustit i zbylých 14 států na jihu a jihozápadě USA, informovala agentura AP.

Lidé slaví rozhodnutí soudu ve Washingtonu týkající se homosexuálních sňatků. foto: ČTK

Nejvyšší soud konstatoval, že ústava zaručuje homosexuálním párům právo na sňatek v celé zemi. Devítičlenný senát Nejvyššího soudu USA rozhodl ve prospěch homosexuálů poměrem hlasů pět ku čtyřem. Pět soudců je přitom považováno spíše za konzervativně zaměřené.

Rozhodnutí soudců je největším úspěchem bojovníků za rovná práva homosexuálů v posledních desetiletích. Prezident Barack Obama rozhodnutí Nejvyššího soudu uvítal nejdřív prostřednictvím Twitteru, když ho označil za „velký krok v našem pochodu k rovnosti“.

Poté Obama telefonicky hovořil s Jamesem Obergefellem, jenž byl v případu žalující stranou a u soudů různých instancí se domáhal, aby byl uznán jako vdovec po svém zesnulém partnerovi Johnu Arthurovi. „Jsem na vás opravdu hrdý; vím, že jste dal skvělý příklad lidem a že jste vyvolal trvalou změnu v této zemi,“ řekl Obama v rozhovoru, který živě přenášela televize CNN.

Láska zvítězila

V Bílém domě pak Obama prohlásil, že rozhodnutí soudu potvrzuje rovnou právní ochranu všech Američanů. „Když se bude ke všem Američanům přistupovat rovnoprávně, budeme všichni svobodnější,“ prohlásil americký prezident.

Před budovou Nejvyššího soudu ve Washingtonu se shromáždily tisícovky zastánců sňatků osob stejného pohlaví. Po oznámení průlomového rozhodnutí lidé propukli v jásot, objímali se, provolávali „Láska zvítězila“ a zpívali americkou hymnu.

Některé státy USA dosud definují sňatek jako svazek mezi mužem a ženou. Právě tyto státy neumožňovaly uzavírat jiné sňatky na svém území a neuznávaly je ani v případě, že byly uzavřeny v jiném státě.

Muž mává vlajkou před Nejvyšším soudem ve Washingtonu.
Lidé slaví odsouhlasení sňatku homosexuálů v USA.

Teprve před dvěma lety nejvyšší soud zrušil část příslušného zákona, který odmítal přiznat řadu výhod legálně sezdaným párům stejného pohlaví. Tehdejší rozhodnutí ještě nenapadalo platnost zákazů homosexuálních sňatků v jednotlivých státech, ale jednotlivé soudy se odvolávaly na logiku verdiktu, když takové zákazy na regionální úrovni rušily.

Počet amerických států umožňujících sňatky gayů a lesbiček rychle rostl. Ve Spojených státech je nyní odhadem 390 tisíc sezdaných homosexuálních dvojic, uvedl Williamsův institut při Kalifornské univerzitě v Los Angeles. Dalších 70 tisíc párů by mohlo sňatky uzavřít v příštích třech letech.

Sňatky homosexuálů umožňuje 16 zemí

  • Jako první země na světě uzákonilo registrované partnerství osob téhož pohlaví v roce 1989 Dánsko a v roce 2001 Nizozemsko jako první stát umožnilo sňatky homosexuálních párů. K Nizozemsku se už připojilo 16 zemí, jako poslední USA, kde mohly dosud sňatky uzavírat gayové a lesbičky jen v některých státech.
  • I v jiných zemích mohou homosexuálové uzavírat sňatky, ale jen v jejich částech, například v některých státech Mexika, či od loňska v Británii (Anglii, Walesu a Skotsku).
  • Ve Slovinsku sňatky homosexuálů, včetně adopcí dětí, schválil parlament letos v březnu, legislativa ale zatím neplatí, neboť se věcí zabývá ústavní soud. Též ve Finsku homosexuální sňatky parlament schválil (loni v prosinci) a prezident zákon letos v únoru podepsal, je ale třeba ještě přijmout další legislativu. Rovněž Irové sňatky homosexuálů schválili v referendu letos v květnu, nyní musí parlament vložit příslušný článek do ústavy, což se ale očekává ještě letos.
  • V Česku mohou homosexuální páry uzavírat jen registrované partnerství (od července 2006).
  • Přehled zemí, jejichž legislativa umožňuje na celonárodní úrovni sňatek homosexuálů (řazeno abecedně): Argentina, Belgie, Brazílie, Dánsko, Francie, Island, Jihoafrická republika, Kanada, Lucembursko, Nizozemsko, Norsko, Nový Zéland, Portugalsko, Španělsko, Švédsko, Uruguay.
Autor: