Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Předložená svědectví soudu nestačila, exministra Bartáka osvobodil

USA

  12:19aktualizováno  14:52
Pražský městský soud krátce po poledni zprostil viny exministra obrany Martina Bartáka. Ten čelil obvinění, že požadoval peníze po předsedovi dozorčí rady Tatry výměnou za hladký průběh zakázek vypisovaných ministerstvem. K tomu, aby byl odsouzen za korupci, předložená svědectví nestačila. Žalobce se hned v soudní síni proti rozsudku odvolal.

Soud exministra Bartáka nakonec zprostil viny. foto: MAFRA - Petr Topič

Zproštěn obžaloby byl i Smrž. Pokusu o podvod, jak tvrdila obžaloba, se podle soudu nedopustil.

"Jsem samozřejmě rád za tento verdikt. Jsem rád, že existuje právní stát," komentoval rozsudek Barták. Počínání žalobce považuje za "zvůli" a chce si nyní rozmyslet patřičné právní kroky. "Určitě to nevzdám, nenechám to být. Ty tři roky zmařeného života bych nikomu nepřál," doplnil.

Smrž má o svých dalších krocích konkrétnější představu. Chce podat stížnosti na postup státního zastupitelství, žaloby na náhradu škody a trestní oznámení na novináře Janka Kroupu, kterého viní z rozpoutání celé kauzy prostřednictvím deníku Mladá fronta Dnes. Tvrdí, že mu trestním stíháním vznikla škoda okolo 100 milionů korun, navíc prý kvůli němu nebyl jmenován honorárním konzulem na Srí Lance, kde podniká. "Nebudu žádat škodu po státu, budu ji žádat po Mladé frontě Dnes," řekl s tím, že vysouzené peníze by věnoval na charitu.

ČTĚTE TAKÉ:

Bývalí nejvyšší představitelé kopřivnické Tatry Ronald Adams, William Cabaniss a Duncan Sellars respektují dnešní rozhodnutí soudu, který zprostil bývalého ministra obrany Bartáka obžaloby z trestného činu podplácení a Smrže ze zpronevěry v souvislosti s dodávkami nákladních vozů Tatra pro českou armádu. Třebaže jde o rozhodnutí prvoinstanční, je dle jejich názoru zřejmé, že v České republice je stále velmi obtížné potírat společensky škodlivé jevy, které provázejí prostředí významných veřejných zakázek a šedou zónu, která je obklopuje.

 „Neznáme všechny důvody, které soud nakonec přesvědčily o jejich nevině, víme jen to, co jsme před soudem pravdivě dosvědčili,“ řekl k soudnímu verdiktu bývalý předseda představenstva Tatry Ronald Adams. „Nepodávali jsme žádné žaloby ani trestní oznámení, na výzvu soudu jsme ale podali své svědectví. Je úlohou soudu, aby je posoudil a rozhodl. Toto rozhodnutí respektujeme,“ dodal Adams.

Pochybná důvěryhodnost nahrávky

"Skutečně relevantní důkazy byly pouze čtyři a to ještě značně kontroverzní," zdůvodnil rozsudek Stanislav Králík, předseda senátu. Narážel na to, že svědectví bývalých amerických manažerů Tatrovky a poskytnutá nahrávka nebyly zcela důvěryhodné. "Neříkám, ze vypovídali křivě," prohlásil Králík.

Obžalobě příliš nepomohly ani listinné důkazy. Podle soudu nemají s údajnou trestnou činností obou obviněných žádnou vazbu. "Vypovídají jen o okolnostech. Nemají pro nás vypovídající hodnotu," pokračoval Králík ve svém dlouhém zdůvodnění, které trvalo přes čtyřicet minut.

Vzhledem k tomu, že se žalobce proti rozsudku odvolal, případem se teď bude zabývat Vrchní soud v Praze.

Kauza údajné korupce při nákupu Tater

Podle obžaloby chtěli muži od představitelů Tatry úplatky za vyřešení problémů se zatěžkávacími zkouškami, které měla firma při dodávce několika stovek terénních aut. Tehdejší první náměstek ministryně obrany Barták prý při návštěvě USA, kam odjel v únoru 2008 jako člen delegace premiéra Mirka Topolánka (ODS), neúspěšně požadoval po předsedovi dozorčí rady automobilky Tatra Williamu Cabanissovi úplatek ve výši pěti milionů dolarů (přes 80 milionů korun). Penězi si firma měla zajistit hladký průběh zakázek vypisovaných ministerstvem.

Bartákův známý a majitel zbrojařské firmy MPI Group Smrž se údajně snažil vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv na představitele českého ministerstva obrany i vlády. Sliboval prý například zajištění osobního setkání s premiérem, a to nejprve za 100 milionů korun, později za 20 milionů. Podle dnešního rozsudku městského soudu však skutky popsané obžalobou nebyly trestným činem.

Zdroj: ČTK

Autoři: , ,