Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Soud s Krejčířem přerušila výhrůžka bombou, všichni museli ven

Vraždy

  13:27aktualizováno  16:48
JOHANNESBURG - Soud v Jihoafrické republice v pondělí navzdory předpokladům nevynesl svůj verdikt o výši trestu pro Čecha Radovana Krejčíře, který byl loni uznán vinným v případě pokusu o vraždu, únosu a pokusu o držení drog. Jednání v Johannesburgu bylo odpoledne přerušeno kvůli bombové hrozbě a budova byla vyklizena. Zpravodajský server EWN poté na twitteru informoval, že řízení bylo odloženo na úterý.

Radovan Krejčíř na archivním snímku z 13. ledna 2016. foto: ČTK

Soudce v uplynulém půl roce oznámil úmysl stanovit výši trestu pro Krejčíře a dalších pět lidí, kteří jsou obžalováni spolu s ním, už několikrát. Jednání ale bylo vždy odloženo. I v pondělí byl průběh líčení dramatický, protože Krejčíř se snažil dosáhnout odložení rozsudku mimo jiné s odkazem na údajnou zaujatost soudce a na to, že neměl k dispozici právního zástupce. Soudce Colin Lamont ale jeho námitky neuznal a odklad verdiktu zamítl.

Radovan Krejčíř byl přemístěn mezi nejnebezpečnější vězně v JAR

Odročení ale nakonec bylo přece jen nařízeno, a to poté, co policie budovu vyklidila kvůli bombové hrozbě. Výhrůžka bombou byla planá, řekla rozhlasové stanici Jacaranda zástupkyně soudu Zoleka Sondlová.

Před soud v Johannesburgu v pondělí Krejčíř přišel v bílém tričku a v poutech, byl pohublý, prošedivělý a zřetelně nervózní. Během přímého televizního přenosu, který vysílala některá jihoafrická média, bylo vidět zaplněnou soudní síň, v níž hlídkovalo mnoho uniformovaných strážců s automatickými zbraněmi.

Přísná bezpečnostní opatření Krejčíř před soudem označil za cirkus. Zároveň si stěžoval na obtížný kontakt se svými právními zástupci poté, co byl v prosinci přemístěn do přísně střežené věznice v Kokstadu daleko od Johannesburgu. Prohlásil, že se bude hájit sám, a požádal v případě potřeby o tlumočníka. Se soudem Krejčíř komunikuje v angličtině, která podle jeho vlastních slov není dobrá.

Krejčíř dlouze obviňoval soudce Lamonta, že je proti němu zaujatý. Vyčítal mu mimo jiné, že v minulosti ignoroval jeho pokusy dostat slovo, a tvrdil, že soudce k němu má jiný přístup než k ostatním pěti osobám souzeným v tomto případu. Poukázal na to, že jako jediný z nich je před soudem spoutaný. V poledne pak požádal soud o uvolnění pout, protože je má již více než pět hodin a bolí ho ruce. Soudce to zamítl. „Pokud bezpečnostní služba říká, že je musíte mít, tak je musíte mít,“ prohlásil.

Krejčíř: Poškozují mě zprávy v médiích

Krejčíř rovněž vyjádřil přesvědčení, že ho v očích soudce poškozují zprávy v médiích, podle kterých chtěl soudce nechat zavraždit, připravoval svůj útěk z vězení a měl v cele ukrytou zbraň. Opět si také stěžoval na špatné podmínky svého věznění. Tvrdil, že psychicky strádá a musí brát hodně léků.

Krejčíř měl ve vězení připravovat vraždu svého soudce, píše jihoafrický tisk

Krejčíř s těmito argumenty žádal odložit jednání o den, aby mohla před soud přijít svědčit zdravotní sestra a jeho advokát. K soudu se v pondělí Krejčíř dostavil bez právního zástupce, který se podle něj musel věnovat jinému případu. Soudce Lamont však prohlásil, že obžalovaný znal pondělní termín od loňska a měl tedy dost času najít si vhodného obhájce.

Do přísně střežené věznice v Kokstadu na jihovýchodě Jihoafrické republiky byl Krejčíř převezen poté, co policie dostala zprávy, že se chystá uprchnout z věznice s mírně volnějším režimem. V Kokstadu se ocitl jako vůbec první vězeň, u něhož ještě nebylo rozhodnuto o výši trestu.

Srpnový verdikt o vině byl prvním Krejčířovým odsouzením v JAR, kde je muž uprchlý z Česka obžalován hned v několika různých případech, v nichž jde mimo jiné o vraždy.

KREJČÍŘ V JAR

Krejčíř žije v JAR od roku 2007. Přesídlil tam ze Seychel, kam utekl o dva roky dříve před policejním vyšetřováním v Česku. V Jihoafrické republice, kde je spojován s řadou zločinů, požádal o azyl, což ale komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být kvůli uprchlickému statusu deportován. Ve vlasti byl mezitím odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...