Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Začal soud v kauze letounů CASA. Parkanová nepřišla, Staněk vinu odmítl

Česko

  11:02aktualizováno  14:23
PRAHA - Hlavní líčení v kauze nákupu letounů CASA v úterý začalo bez obžalované bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL, později TOP 09), která se na poslední chvíli vzdala své účasti. Druhý obžalovaný, bývalý ředitel ministerské sekce vyzbrojování Jiří Staněk, vinu odmítl.

Jiří Staněk u soudu. foto: ČTK

Ministerstvo Staňka nákup letounů řešilo standardním procesem jako ostatní veřejné zakázky, s vědomím jeho složitosti byla navíc řada kroků projednávána a schvalována na úrovni vlády.

„Jsem rád, že po pětileté anabázi tohoto trestního případu mám možnost se k celé věci veřejně vyjádřit a zaujmout k ní jasné stanovisko. V žádném případě se necítím vinen žádným ze skutků. Odmítám, že bych svým jednáním kdykoliv po dobu, kdy jsem zastával funkci zadavatele na ministerstvu obrany, způsobil nebo chtěl způsobit České republice škodu,“ prohlásil v úterý u Obvodního soudu pro Prahu 6 jedenačtyřicetiletý Staněk.

Kauza CASA: Parkanová se nesmířila s pokutou za výslechy. ’Jde o svobodu slova’

Zdůraznil, že za dobu svého působení na ministerstvu zadal přes tisíc veřejných zakázek v celkové výši přesahující 54 miliard korun, přičemž vždy dbal na dodržování právních předpisů a svých povinností.

„Dnes bych nečinil jinak,“ uvedl Staněk k tomu, že smlouvu o nákupu letounů podepsal. „Byly jen dvě možnosti: buď to udělat tak, jak jsme to udělali, nebo to prostě neudělat,“ podotkl.

O pořízení transportních letounů za více než 3,5 miliardy korun rozhodla v roce 2009 druhá vláda Mirka Topolánka (ODS), tehdy již v demisi. Nákup byl od počátku kritizován jako předražený. Parkanové i Staňkovi hrozí až desetileté vězení za zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Státní zástupce Jan Kořán jim vyčítá to, že nenechali zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů.

Škoda přes 800 milionů korun

K úternímu jednání u Obvodního soudu pro Prahu 6 Parkanová nedorazila. Její advokát Tomáš Sokol předložil senátu písemnou žádost, aby se hlavní líčení konalo v její nepřítomnosti. Předsedkyně senátu Markéta Binderová tomu vyhověla, žalobce Kořán však poukázal na to, že podle judikatury musí obžalovaný přijít alespoň k jednomu stání osobně. Soudkyně zároveň uvedla, že doufá, že Parkanová přijde k příštímu hlavnímu líčení. Projednávání případu bude pokračovat v srpnu.

„JUDr. Vlasta Parkanová ve funkci ministryně obrany Vlády České republiky, a tedy jako veřejný činitel, byla srozuměna s tím, že nesplní povinnosti vyplývající pro ni z jejího funkčního postavení, a věděla, že svým jednáním poruší povinnosti uložené jí zákonem o majetku ČR,“ uvedl žalobce. Stejně tak s tím podle něj byl srozuměn Staněk.

Soud chce došetřit obžalobu Parkanové se Staňkem v kauze nákupu letadel CASA

Motivem Parkanové k trestné činnosti byl podle státního zástupce úmysl zlepšit její postavení ve funkci ministryně obrany, „především ve vztahu k premiérovi Topolánkovi, který ji zamýšlel z funkce ministryně odvolat“. Staňka prý vedlo přání povýšit z funkce pověřeného ředitele sekce vyzbrojování na ředitele, což se počátkem roku 2010 skutečně stalo.

„Kdybych nechal za desítky milionů korun zpracovat posudek, který neříká nic jiného než subjektivní názor znalce, nechoval bych se s péčí řádného hospodáře,“ reagoval Staněk na podstatu obvinění. „Ustanovil jsem nejlepší odborníky, ti to posoudili a já jsem se plně držel jejich rozhodnutí,“ popsal. Závěry ohledně svého motivu označil za odvážnou konstrukci, která postrádá logiku. Jako pověřený šéf bral prý vyšší plat, navíc kdyby chtěl působit škodu státu, lépe by se mu to provádělo právě z pozice pověřeného ředitele.

Obžaloba se opírá o posudek znaleckého ústavu American Appraisal, který je podle Staňka nekvalifikovaný a nehodnotný. „American Appraisal nikdy žádná letadla neoceňovala, natožpak vojenská letadla, natožpak vojenská dopravní letadla,“ upozornil.

Nakoupené letouny CASA postihlo několik závad, kvůli nimž měly opakovaně zákaz létat. Staněk dnes za jednu z mála výhod svého pětiletého stíhání označil to, že „se ukázalo, jak kvalitní letouny CASA jsou“. Skutečnost, že ministerstvo má v investičním plánu pořízení dalších dvou těchto strojů, je podle něj důkazem, že výběr letounů byl i z ekonomického hlediska správný.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...