Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Soudní úředníci nezvládají zpracovávat datovou poštu

Česko

  16:41
PRAHA - Obavy soudců z nového systému datových schránek se naplnily. Řada soudů má problémy s odesíláním zpráv, systém jim funguje pomalu a přidělává jim práci namísto toho, aby jim ji usnadňoval. Mezi výhradami, které mají soudy k datovým schránkám, se nejčastěji objevuje to, že administrativě přibyla práce - úřednice prý ve výsledku vyřídí méně pošty než obvykle.
Úřednice - ilustrační foto

Úřednice - ilustrační foto foto: Shutterstock

Na úřadech v jednotlivých krajích mají s novou metodou elektronické komunikace lepší zkušenost - zprávy se jim daří přijímat i odesílat, někteří zaměstnanci si však na změnu zvykají jen pomalu. Hodně času jim zabere například ověřování správnosti adres a převádění písemných dokumentů do digitální podoby.

Všechny problémy musí soudy řešit "za pochodu", protože od 1. listopadu je pro ně používání datových schránek ze zákona povinné. S problémy zápolí celá soudní soustava - okresní, krajské, vrchní soudy i Nejvyšší správní soud (NSS), který si schránku v předstihu aktivoval už v posledním říjnovém týdnu.

"Nefunguje vyhledávání datových schránek institucí a firem, zatím nevíme, proč tomu tak je," řekl dnes mluvčí NSS František Emmert. Do datové schránky NSS dokumenty posílat lze, zatím toho ale nikdo nevyužil.

"Více než 20 hodin nám nebylo umožněno zpracovávat veškeré datové zprávy," řekla mluvčí pražského městského soudu Martina Lhotáková. Podle ní od pondělního odpoledne vůbec nefungoval vnitřní systém soudu, který obsahuje spisy.

Ministerstvo spravedlnosti prý aktualizaci systému dokončilo až dnes. "V praxi to znamená, že se nám na soudu hromadí příchozí zprávy, které vnitřní systém nedokázal zpracovat a rozdělit podle jednotlivých agend," vysvětlila.

V Brně se do schránky nemohou dostat

Brněnský městský soud si schránku aktivoval 1. listopadu, podle mluvčí Soni Nováčkové se ale do ní zatím není možné dostat. "Je to nějaký technický problém, ale zatím nevíme, jakého rázu. Nemůžeme se nyní podívat, zda a kdo nám něco neposlal," popsala. Dodala, že dokumenty do jejich datové schránky zřejmě posílat lze.

Komplikace přiznává i Iveta Schöffelová ze správy liberecké pobočky Krajského soudu v Ústí nad Labem. Systém podle ní pracuje pomalu i přesto, že soud má nové počítače. Lepší je situace na krajských soudech v Českých Budějovicích a Hradci Králové.

"Přijímali jsme písemnosti zvenčí a vypravovali je i ven. Pouze na chvíli jsme pozastavili odesílání z oddělení, kde nebyl systém připraven. Už odpoledne ale vše fungovalo," řekla mluvčí českobudějovického soudu Ivana Vobejdová. Její královéhradecký kolega Aleš Korejtko podotkl, že se při zavádění nového systému samozřejmě objevují potíže, ale žádný kolaps nenastal.

Okresním soudům chybí technika

"Situace je velice nedobrá. Včera (v pondělí) to nefungovalo vůbec. Dnes se nám zprávu prostřednictvím systému v několika případech podařilo doručit. Zatím tedy spíše doručujeme postaru," potvrdil i mluvčí a soudce zlínského okresního soudu Dušan Beránek.

Problémy s odesíláním mají například i okresní soudy v Benešově nebo Litoměřicích. Chrudimský soud se dokonce musel přechodně vrátit k původnímu posílání písemností poštou.

Zprávy se mu sice daří odesílat, systém mu však neposkytuje žádnou zpětnou vazbu, zda byly skutečně doručeny. Soud má navíc pro všechny pracovníky jen jediný scaner k převádění listin do digitální podoby.

Kraje nemají problém

Výrazně pozitivnější zkušenosti mají se systémem datových schránek úřady v jednotlivých regionech. "Komunikovali jsme s úřady, ministerstvy i radnicemi, žádný problém nevznikl," popsal Jiří Hošna z tiskového oddělení hradeckého hejtmanství.

Žádné větší problémy s datovými schránkami nezaznamenal ani ústecký nebo českobudějovický magistrát. Systém na krajském úřadě v Karlových Varech byl prý zpočátku trochu přetížený a zprávy odcházely s malým zpožděním, teď už ale běží plynule.

Někteří zaměstnanci úřadů si však na nový systém těžko zvykají a stěžují si, že jim komunikace přes datové schránky trvá třikrát až čtyřikrát déle než vyřízení stejné věci klasicky poštou. Část oslovených představitelů měst si také stěžuje na to, že je datové schránky stojí "nemalé peníze".

"Jejich nezřízením bychom porušili zákonnou povinnost. Všichni tady nadávají. Systém měl být první spuštěn ve zkušebním provozu a ne hned naostro," uvedla například mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...