Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Soudružka Kim letí. V KLDR začíná filmový festival

Kultura

  11:00
PCHJONGJANG - V severokorejské metropoli dnes začíná mezinárodní filmový festival, který jednou za dva roky nabízí Severokorejcům prakticky jedinou možnost vidět na velkém plátně výběr zahraničních snímků.

Severokorejský film Comrade Kim Goes Flying foto: Reprofoto

Leltos budou mít filmoví fanoušci možnost vidět dva výpravné filmy natáčené v KLDR: romantickou komedii Comrade Kim Goes Flying (Soudružka Kim letí) v severokorejsko-evropské produkci a snímek Meet in Pyongyang (Setkali se v Pchjongjangu) natočený v severokorejsko-čínské koprodukci. Snímek Comrade Kim Goes Flying je první severokorejský film financovaný západní produkcí. Vypráví o mladé hornici, jejímž snem je stát se provazochodkyní.

Kimové, filmoví nadšenci

Zesnulý severokorejský vůdce Kim Čong-il patřil k filmovým nadšencům. Bylo mu prý sedm let, když viděl první film - Rodné město, který coby svůj inaugurační snímek natočilo Korejské filmové studio a který vyprávěl příběh mladého muže, jenž se vrací do rodné vesnice poté, co byla Korea osvobozena od Japonska. Na budoucího vůdce měl tento zážitek dopad po celý život. V roce 1973 Kim publikoval spis nazvaný O umění kinematografickém, v němž filmařinu vyzdvihl coby způsob, jak pomáhat lidem "rozvinout se ve skutečné komunisty". "Kreativní práce není jen zaměstnáním, je to čestným revolučním úkolem," napsal. Také Kimův otec, zakladatel KLDR Kim Ir-sen, přičichl k filmařině, když napsal scénář k filmu Květinářka. Velký zájem o tento druh umění jeví i nynější severokorejský vůdce, syn Kim Čong-ila Kim Čong-un.

Vedle domácích snímků mají návštěvníci přehlídky možnost vidět také filmy z Británie nebo Německa, nikoli však ze Spojených států. Zahraniční část zahrnuje jeden film o Sherlocku Holmesovi a romantickou komedii Náhradnice z Velké Británie, kung-fu akční fantasy Long Men Fei Jia (Létající meče Dračí brány) s Jetem Li, francouzský hit Les Femmes du 6eme étage (Ženy z 6. patra) o komunitě španělských emigrantů v Paříži a dva zamilované příběhy z Íránu.

Ačkoli domácí severokorejská filmová produkce nevyhnutelně tíhne ke komunistické propagandě, nijak to nemění skutečnost, že KLDR patří mezi země velkých milovníků filmů. Dobře situovaní obyvatelé platí až 500 wonů (podle oficiálního kurzu asi pět dolarů - tedy zhruba 100 korun), aby viděli poslední novinky z vládou řízeného Korejského filmového studia, stejně jako ruský a čínský dovoz.

Ti, kdo finanční prostředky na chození do kina nemají, si ladí televizní kanál Mansute, který o víkendech vysílá převážně čínské a východoevropské filmy. V poslední době se tak k divákům dostal například oscarový Tygr a drak. Jediným západním filmem, který v posledních letech státní televize vysílala, byla v roce 2010 britská fotbalová komedie Blafuj jako Beckham.

Autoři: ,