Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Má image herce z telenovely. A může Cháveze porazit

Svět

  7:00
CARACAS - Největší bitva Hugo Cháveze. Tak hodnotí analytici nedělní prezidentské volby ve Venezuele, ve kterých se socialista komunistického rázu Chávez utká se svým rivalem Henrique Caprilesem Radonskim. Poprvé po 14 letech je šance, že křeslo hlavy státu získá opozice. "Capriles zvolil velmi inteligentní taktiku," říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Radek Buben z Ústavu iberoamerických studií FFUK.

Čtyřicetiletý Capriles dlouho v průzkumech výrazně ztrácel. V posledních týdnech se ale k němu začalo přiklánět mnoho původně nerozhodnutých voličů. foto: Reuters

Lidovky.cz: Je Chávezova pozice skutečně ohrožena?
Chávezův tábor v minulosti už několikrát prohrál. Jako například v roce 2010, kdy opozice v parlamentních volbách získala 52 procent hlasů. Ovšem venezuelský volební systém je nastavený tak, že většina poslanců stejně zůstala Chávezovi. Samotný Chávez ale nikdy neprohrál. On vždycky vítězí poměrem zhruba 60:40 procentům. A vítězí jak za nízké, tak za vysoké volební účasti. Je to velmi silný kandidát, teď to ale poprvé vypadá, že by skutečně mohl i prohrát. Capriles se na něj v posledních průzkumech dotáhl.

Čtrnáct let s Chávezem

Osmapadesátiletý Chávez se do čela země dostal v prosinci 1998, šest let poté, co neuspěl jako vůdce vojenského puče. Pomocí referend v pozdějších letech odstranil ústavní omezení pro počet funkčních období a teoreticky by mohl vládnout až do smrti. V dosud posledních prezidentských volbách v roce 2006 ho podpořilo 63 procent voličů.

V posledních letech ale sílí hlasy opozice, která Cháveze obviňuje z plýtvání penězi, které země získává z těžby ropy. Letos se opozice sjednotila na jednom kandidátovi, který by měl dlouholeté Chávezovo vládnutí ukončit.

Lidovky.cz: Svrhnout dlouholetého vládce je velice těžké. Jakou zvolil opoziční kandidát taktiku?
Velmi inteligentní. Nezpochybňuje totiž Chávezův politický režim, ale jde konkrétně po jeho politických chybách. Capriles nevede boj s režimem, vede boj s vládou. A to je diametrální rozdíl, protože Venezuelané nepovažují Chávezův režim za diktaturu. To je vnější pohled Američanů i českých lidskoprávních aktivistů. Venezuelané nikdy tento dojem neměli, myslí si, že v zemi vládne nekompetentní vláda, ale ne diktátor. Capriles toto pochopil a dokázal jako první opoziční kandidát proniknout do složek venezuelské společnosti, které Cháveze tradičně podporovaly. Tedy mezi městkou chudinu. Slibuje jim kontinuitu Chávezovy politiky. To znamená, že vzal za své Chávezovy redistributivní sociální programy, ale současně už je schopen kritizovat některé jejich nedostatky, jako například korupci. Capriles ale dokázal využít i jiného klíčového momentu: velmi vysoké násilné kriminality. Každých 28 minut ve Venezuele zabijou člověka. V Jižní Americe je to nejvyšší počet vražd. Je to více než v Afghánistánu. A toho Capriles také využívá. Netvrdí, že stát má v rukách příliš moci, říká, že stát je málo efektivní. A do třetice Capriles kritizuje rozvojové programy do zahraničí. Chávez díky naftě sponzoruje řadu latinskoamerických zemí zejména Kubu zatímco Venezuelané trpí chudobou.  

Lidovky.cz: Nechce tedy nic zásadně měnit...
Alespoň to tvrdí, aby na svou stranu získal právě i Chávezovy voliče. Snaží se být jakýmsi umírněnějším socialistou. Venezuela má tradici silného státu, kde jsou peníze z ropy přerozdělovány lidem. To už tady ale bylo před Chávezem, v tom nebyl současný prezident nijak inovativní. Capriles by to údajně neměnil

Lidovky.cz: Média si všímají Caprilesovy image. Přirovnávají ho dokonce k hercům z telenovel. Je kontrast vůči chátrajícímu Chávezovi součástí kampaně?
Ano určitě je. Venezuelský prezident má velmi dlouhé funkční období, sedm let. Chávez je nemocný, tlustý a unavený. Capriles dává najevo, že to neustojí, že zemře. Venezuelané nebudou volit prezidenta, který je fyzicky vyčerpaný. Capriles jakoby říká "já jsem mladý, dynamický, já to zvládnu".

Henrique Capriles Radonski. Mladý a neopotřebovaný prezidentský kandidát. Jeho předci pocházeli z polské židovské rodiny a ke středoevropskému regionu má prý proto blízko.

Lidovky.cz: Chávez je notoricky známý svým vystupováním v médiích. Mělo to vliv na předvolební kampaň?
On nemá pod palcem všechna média, jen státní. Soukromé televizní stanice vysílají dost tvrdě proti němu. Všechny hlavní deníky v zemi jsou také proti Chávezovi. Představa o tom, že Chávez ovládá média, je zkreslená. Je ale pravda, že novináře zastrašuje. Existuje takzvaný zákon o sociální odpovědnosti médií, čili média nesmí šířit poplašnou zprávu. Soud pak často označí nějakou kritickou informaci za poplašnou a noviny dostanou pokutu. Také platí to, že pokud chce podnikatel získat státní zakázku,  nesmí figurovat v opozičních novinách.

Lidovky.cz: Myslíte, že má Capriles skutečně šanci ve volbách uspět?
Řekněme, že vítězství opozice není vyloučené. Určitě Cháveze čeká tvrdá volební bitva.

Chávez se ve Venezuele stále těší poměrně velké popularitě

Lidovky.cz: Dokážete odhadnout vývoj v zemi, pokud by vyhrála opozice?
Voliči, které nemá Capriles pod kontrolou, mohou případně nové vládě dělat problémy.

Lidovky.cz: Hrozily by tedy nepokoje?
Ano, pokud vyhraje opozice, hrozí v zemi nepokoje. Lidé jsou totiž zvyklí na to, že vyhraje Chávez. Ten může volby mírně zmanipulovat, to zase není v Jižní Americe neobvyklé, ale pokud se neobjeví nějaký výrazný podvod, opozice prostě sklapne podpatky. Chávez je stále velmi charismatická osobnost a má obrovskou popularitu a toho si je opozice dobře vědoma.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...