Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Spáchali jste v práci drobný prohřešek? Zaměstnavatel vám pokutu dát nesmí

Česko

  14:30
Zaměstnavatel nemůže zaměstnance postihovat pokutami. Naopak by je měl motivovat – když pracují dobře, dostanou také bonusy či nenárokovou složku mzdy. Vše je ale ideální sepsat, ústní dohody o penězích se totiž velmi těžce prokazují.
Vyjednávání o bonusech a mzdách.

Vyjednávání o bonusech a mzdách. foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Máte v pracovní smlouvě stanovenou pokutu, kvůli které snášíte výstřelky svého šéfa, protože jinak byste mohli o část peněz přijít? Pak jde o zcela lichý pocit. Stanovení pokut je totiž v českém pracovním právu nelegální. Tudíž není ani možné, aby je po vás zaměstnavatel vymáhal.

„Zavedení pokut pro zaměstnance není v českém pracovním právu povoleno. Jediným případem, kdy může být mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem sjednána smluvní pokuta, je pro případ porušení konkurenční doložky ze strany zaměstnance,“ říká Karin Konstantinovová z advokátní kanceláře Tempus. Konkurenční doložky se však týkají jen zlomku zaměstnanců.

„Pokutování pozdních příchodů a jiných drobných prohřešků či paušální určení výše finanční sankce zákoník práce neumožňuje a tyto metody zaměstnavatel nesmí použít,“ uvádí také Zuzana Ostrolucká z advokátní kanceláře Tomíček Legal. Jan Procházka z kanceláře Ambruz & Dark Deloitte Legal k tomu dodává, že ze zákazu peněžních postihů je nutné vyjmout ještě případnou náhradu škody, za kterou zaměstnanec odpovídá.

Zaplať, nebo odejdu!

Může se však rovněž stát, že firma neplatí svým lidem tolik, kolik by měla, i když je to smluvně jasně stanoveno. Co s tím může zaměstnanec udělat, pokud chce vše vyřešit v klidu?

„Doporučujeme zaměstnavatele na nesrovnalosti při výplatě mzdy upozornit. Nejlépe písemně, případně prostřednictvím odborové organizace. Pokud zaměstnavatel nereaguje nebo odmítá mzdu doplatit nebo jinak provést nápravu, lze se obrátit na příslušný inspektorát práce s podnětem k provedení kontroly u zaměstnavatele,“ radí Eva Blechová z Rödl & Partner.

Seriál LN: Zákoník práce

Mnohem drsnější scénář při nevyplacení sjednané mzdy popisuje Jan Procházka: „Zaměstnanec může okamžitě zrušit pracovní poměr. Dále se může domáhat vyplacení dlužné mzdy i její části prostřednictvím soudu, a to jak po skončení pracovního poměru, tak i v případě, že v pracovním poměru setrvá.“ Současně podle něj lze požadovat po zaměstnavateli i škodu, která kvůli nezaplacení vznikla. „V neposlední řadě se zaměstnanec může obrátit s podnětem na oblastní inspektorát práce, kdy zaměstnavateli hrozí pokuta až dva miliony korun,“ dodává Procházka.

.

Autor: