Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Špičkový pyrotechnik chytá na ulici kapsáře. Vyštvali mě šéfové, tvrdí

Česko

  5:00
PRAHA - Patří mezi nejzkušenější pyrotechniky v Česku, ještě donedávna řešil ty nejsložitější případy. Působí jako jeden z několika soudních znalců v oboru střelivo a výbušniny. Přes to devětapadesátiletý Bohumil Mareš již tři čtvrtě roku chytá na ulici kapsáře a kontroluje bezdomovce.

Bohumil Mareš foto: Michal ŠulaMAFRA

Za těžko uvěřitelný profesní sešup na sklonku kariéry podle něj může jediná věc: kvůli upřímnosti, neústupnosti a kritice se znelíbil nadřízeným, kteří ho po měsících ústrků vyhodili. Vedení pyrotechnické služby obvinění ze šikany odmítá.

Mareš má za sebou dvacetiletou praxi, u pyrotechnické služby působil jako jeden ze dvou policejních znalců, vypracovával posudky na ty nejsložitější případy. Detektivům pomáhal třeba se sérií nebezpečných výbuchů po celém Česku z let 1999 až 2004 známých jako akce Mrzák, za nimiž stál důchodce Vladimír Štěpánek.

Rušička za miliony nefunguje. Policejní manažer si vyhazovem polepšil

Marešovy problémy začaly s příchodem nového šéfa pyrotechnické služby Michala Dlouhého v roce 2011 a jeho lidí ve vední: náměstka Miloslava Žána (přišel ještě před Dlouhým) a vedoucího odboru Jiřího Lačňáka. „Vadila mi jejich neodbornost, jednání i vztah k zaměstnancům. Dlouhý byl dosazený do čela služby, aby dostal trafiku,“ předkládá svoji verzi Mareš. Dlouhý nastoupil za vlády policejního prezidenta Petra Lessyho a ministra vnitra Jana Kubiceho. 

Dlouhý je přitom známý jako odborník na prvorepublikové četníky, Žán zase na ochranu svědků. Dvojici prý navíc štvalo, že se Mareš nebál otevřeně mluvit o podivných nákupech pyrotechnické služby v čele s pořízením nefunkční rušičky signálu za 15,5 milionu korun předchozím vedením služby.

Šli po mně hned od začátku

„Systematicky po mně hned od začátku šli, psali mi takzvané negativní události do hodnocení, například nenahlížení do policejního informačního systému a podobné maličkosti,“ vypočítává Mareš. Čelil také dvěma kázeňským řízením, v prvním případě nadřízeným vadilo, že neprovedl znalecké zkoušky podle něj nákladným a nebezpečným způsobem. Ve druhém mu nadřízení vyčetli zneužití služebního vozu.

Šéf Pyrotechnické služby ČR Michal Dlouhý

„Dělali jsme s kolegy zkoušky v trhací jámě. Kvůli zdravotní indispozici jsem se potřeboval stavit doma. Zajeli jsme si sedm kilometrů, vrátili se dodělat testy a potom jsme jeli opět ke mně domů, kde jsme se najedli a zpracovali výsledky. Když jsme odjížděli, už na nás čekali lidé z vnitřního odboru. Následně sepsali hlášení, že jsme zneužili auto,“ popisuje svou verzi vyhozený pyrotechnik.

Vedení také šlápl na kuří oko, když upozornil na minulost svého přímého nadřízeného Karla Koubíka, který před rokem 1989 pracoval pro StB. Odplata na sebe podle Mareše nenechala dlouho čekat. „V dubnu 2012 mě pozvali ke znalecké zkoušce. Ptali se například na takové absurdity jako vybavení výjezdového auta. Nakonec mi řekli, že jsem nevyhověl a sebrali mi 3 500 korun měsíčně z výplaty,“ vypočítává Mareš.

Řekli, že pro mě není místo

Ústrky tím ale podle něj zdaleka neskončily. Loni v březnu vedení rozhodlo o jeho převelení do Brna, navíc mu sebralo policejní znalecké oprávnění. „Vznikla tak paradoxní situace. Do srpna 2014 mi přikázali udělat nápravu všech předchozích ‚prohřešků‘, ale kvůli ztrátě oprávnění jsem nemohl pracovat. Nakonec jsem se vrátil do Prahy, kde jsem měl dělat pomocné práce pro logistiky. Profesně to vůbec neodpovídalo,“ vzpomíná Mareš na nedobrovolný kariérní pád.

Loni v srpnu se od nadřízených dozvěděl, že u pyrotechnické služby už pro něj není místo. „Na základě všech předchozích ‚provinění‘ sepsali nevyhovující hodnocení a sdělili mi, že pro mě už nemají místo. Nakonec mě převeleli na oddělení obecné kriminality na Praze 1. Chodím po centru a sleduji, jestli se kolem nemotají kapsáři,“ popisuje Mareš svoji aktuální pracovní náplň.

Bývalí nadřízení však pyrotechnikovu verzi popírají, o detailech však s odvoláním na zákon o ochraně osobních údajů odmítají mluvit. „Rezolutně odmítáme tvrzení o šikaně ze strany nadřízených. Pracovníci pyrotechnické služby jsou příslušníky jednotného ozbrojeného bezpečnostního sboru, mají svá práva, ale také své povinnosti, jejichž plnění je v krajním případě vynutitelné prostřednictvím kázeňských a personálních opatření,“ vzkázali přes mluvčího policejního prezidia Jozefa Bocána.

Velitel Pyrotechnické služby Policie ČR Jiří Lačňák (druhý zleva)

Podle informací serveru Lidovky.cz však Mareš není zdaleka jediný, kdo po nástupu Dlouhého a jeho lidí pyrotechnickou službu opustil, odešlo přibližně 15 pyrotechniků, i když oficiálně prezidium mluví o mnohem menším počtu. „V letech 2012 a 2013 požádali o propuštění celkem čtyři příslušníci pyrotechnické služby. Tři z nich vykonávali funkci pyrotechnika přes 20 let a u policie působili ještě déle. V roce 2014 byl jeden pracovník útvaru propuštěn ze zdravotních důvodů,“ tvrdí mluvčí. U útvaru pracuje na sedm desítek lidí. 

Chce se bránit u soudu

Mareš se proti kázeňským řízením a proti převelení k policii na Prahu 1 odvolal u policejního prezidia. „Komise nám daly zapravdu a doporučily prvnímu náměstkovi policejního prezidia vše zastavit,“ uvedl Mareš. Doporučení mají však pouhý doporučující charakter.

Mareš se proto obrátil na soudy. „Podal jsem žaloby proti přeřazení, proti hodnocení, chci se bránit v občansko-právním řízení,“ plánuje. Dokonce se nevzdal ani myšlenky na návrat k policejním pyrotechnikům. „Ovšem pouze, když skončí současné vedení. S nimi bych už pracovat nemohl,“ přiznává.

Autor: