Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Spielbergova databáze svědectví o holokaustu je přístupná z Česka

Historie

  15:26
PRAHA - Téměř 52 tisíc výpovědí přeživších a svědků holokaustu, zaznamenaných v 56 zemích si mohou zájemci od dneška prohlížet také v Praze. Česko se tak stane po Německu a Maďarsku třetí evropskou zemí, která má přístup do unikátní databáze založené americkým režisérem Stevenem Spielbergem po dokončení filmu Schindlerův seznam.

Koncentrační tábor Osvětim Březinka foto: Reuters

"Překvapilo mě, jak moc se liší vzpomínky pamětníků v závislosti na tom, ve které zemi prožili válku. Výrazný vliv mělo i to, kam případně emigrovali," říká Martin Šmok, konzultant Institutu USC Shoah Foundation pro vizuální historii. Právě tato americká organizace má na starosti sběr a uchování svědectví. Ve spolupráci s Karlovou univerzitou otevřela Centrum vizuální historie Malach.

Zájemci z řad vědců, studentů i veřejnosti si tak ode dneška v knihovně Matematicko-fyikální fakulty UK mohou prohlédnout videonahrávky rozhovorů s pamětníky, záběry dokumentů a fotografie. Návštěvu centra lze domluvit e-mailem malach@knihovna.mff.cuni.cz nebo telefonicky (středa až pátek na čísle 221914391).

Andělovo svědectví
Název Malach vznikl zkrácením spojení Multilingual Access to Large Spoken Archives a odkazuje na projekt, v rámci něhož se i čeští vědci podíleli na přípravě systému, který umožní indexovat nahrávky v rozsáhlé databázi. Navíc má slovo malach v hebrejštině i poetičtější význam, a to kraloval či ustanovil za krále nebo také anděl.

Archiv bude přístupný prostřednictvím on-line rozhraní, které uživatelům umožní prohledávat a sledovat výpovědi podle klíčových slov - k dispozici jich je více než 55 tisíc.

Průměrná výpověď trvala dvě hodiny
"Rozhovory v češtině a ve slovenštině můžeme zájemcům poskytnout okamžitě. Interview v dalších třiceti jazycích objednáme na vyžádání," vysvětluje Jitka Drahokoupilová, koordinátorka centra Malach. A dále upozorňuje, že archiv obsahuje přes pět stovek rozhovorů v češtině, slovenských pak více než šest set. "Lidí, kteří se na našem území narodili, je ovšem v databázi mnohem více. Protože po válce často emigrovali, poskytli interview v zahraničí, zpravidla v angličtině nebo v hebrejštině," upozorňuje Jitka Drahokoupilová.

Každý rozhovor zachycuje vzpomínky na události před druhou světovou válkou, během ní a po ní. Jednotlivé výpovědi trvají průměrně dvě hodiny, nejdelší pak úctyhodných deset hodin. Databáze o velikosti osm petabytů, která patří mezi největší digitální knihovny světa, se může celkově pochlubit 105 tisíci hodin videomateriálu.

Další informace

http://college.usc.edu/vhi/ (v angličtině)
Část informací je k dispozicii v češtině

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!