Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Špilberk ovládli Přemyslovci

Kultura

  10:59
BRNO - Letošní stěžejní výstava Muzea města Brna nazvaná Sága moravských Přemyslovců je ode dneška otevřena v prostorách brněnského hradu Špilberk.

Hrad Špilberk. foto: http://www.spilberk.cz/Reprofoto

Expozici věnovanou sedmistému výročí zavraždění posledního Přemyslovce Václava III. připravilo Muzeum města Brna společně s Vlastivědným muzeem v Olomouci, kde také proběhla její premiéra. Výstava je doposud nejrozsáhlejším na Moravě realizovaným projektem na přemyslovské téma. Představuje období třistaleté přemyslovské vlády nad Moravou od počátku 11. století, a to nejen shrnutím politických a hospodářských dějin, ale i ukázkami z kultury každodenního života všech vrstev společnosti.

Zlatá bula i repliky obuvi
Autoři výstavy si všímají si formování státních hranic a správy země, vzniku šlechty, utváření prvních hradních okrsků nebo rozvoje církve. Prostor je věnován i každodennímu životu: bydlení, zajišťování obživy, odívání, zábavě nebo rituálům.

Většina exponátů je vystavena v kopiích, originály takového stáří není u nás možné dlouhodobě vystavit. Vidět lze předměty denní potřeby, šperky, zbraně, nádoby, liturgické předměty, objeví se ale i faksimile významných listin (od Zlaté buly sicilské až po zakládací listiny měst nebo závětí), torza architektonických prvků, hudební nástroje, repliky obuvi nebo dokonce společenské hry (součástí doprovodného programu je i turnaj ve stolní hře Mlýn, jejíž hrací deska byla nalezena v olomouckém Přemyslovském paláci).

Nejcennějším exponátem výstavy jsou podle autorů pohřební klenoty Přemysla Otakara II. Nejstarší vystavený předmět je antická gemma pocházející z 2. - 3. století, jako přívěšek znovu používaná v 9. - 10. století.

Expozice nezahrnuje velké množství uměleckých děl, k vidění jsou ale například sochy apoštolů z portálu kostela Panny Marie u kláštera Porta coeli, freska z královské kaple, která stávala na brněnském Dominikánském náměstí, nebo medailon Pašijový cyklus z dalešického kostela sv. Petra a Pavla. „Pokud by se měla naše výstava srovnávat s úspěšným pražským projektem věnovaným době Karla IV., vyjde na první pohled jako mnohem chudší,“ upozornila hlavní kurátorka výstavy Dana Cejnková.

„Příčinou je ale fakt, že zpracováváme zcela jiné období. Doba Lucemburků byla vyspělejší a atraktivnější. Od období, kterému se věnujeme my, nás dělí sedm století, a to se muselo projevit na stavu a množství exponátů.“

Souběžně s výstavou byl vydán sborník odborných studiích, expozici provází i bohatý doprovodný program: přednáškový cyklus, komentované prohlídky, dětský den, který proběhne už 17. září, nebo dětská dílna. V rámci popularizace moravské historie vydalo muzeum jako průvodce výstavou Přemyslovské svitky, fiktivní noviny informující nejen o vraždě Václava III., ale přinášející zprávy i z oblasti techniky, života v klášterech nebo ze společnosti. Výstava bude přístupná do 21. ledna příštího roku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!