Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Spojenci mohutně zaútočili, Kaddáfí hovoří o agresi křižáků

Svět

  15:52aktualizováno  20. března 9:07
PAŘÍŽ - Koalice pěti zemí - Francie, Spojených států, Británie, Kanady a Itálie - zahájila v Libyi v sobotu vojenskou operaci Odyssey Dawn (Odysseův úsvit). Americké a britské lodě a ponorky na více než 20 libyjských objektů vystřelily 112 řízených střel Tomahawk. Do akce byly nasazeny i 'neviditelné' bombardéry B-2, které shodily 40 bomb na zatím blíže neurčené letiště.

Britský letoun AWAC přistává na britské vojenské základně na Kypru foto: Reuters

Hlavním cílem spojeneckých úderů byla oblast okolo metropole Tripolisu a měst Misuráta a Benghází. Spojenci ostřelovali strategická vojenská zařízení. Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v sobotu večer operaci označil za "koloniální a křižáckou agresí".

 

Pentagon sdělil, že se do akce postupně zapojí také americké letectvo. Účast britských stíhaček potvrdil britský premiér David Cameron, podle něhož je vojenská akce "nutná, legální a správná".

Vojenskou účast potvrdil také Katar a několik evropských zemí včetně Belgie, Nizozemska, Dánska a Norska. Směrem k Libyi již podle BBC odstartovaly dvě španělské stíhačky.

Nejmenovaný francouzský činitel uvedl, že Spojené arabské emiráty spojencům přislíbily 24 letadel a Katar mezi čtyřmi až šesti stroji. Italský premiér Silvio Berlusconi navrhl, aby se velícím střediskem pro operace v Libyi stala základna NATO v Neapoli.

Bašty povstalců Benghází a Misuráta (červená) a hlavní město Tripolis (zelená)

Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé prohlásil, že operace bude pokračovat, dokud se Kaddáfí nepodvolí rezoluci Rady bezpečnosti OSN.

V neděli k Libyi z Toulonu vyrazí francouzská letadlová loď Charles de Gaulle. USA zde již letadlovou loď a také tři ponorky mají. Patří k 25 plavidlům, kterými ve Středozemním moři spojenci operují.

NATO se zřejmě také zapojí
Severoatlantická aliance se do akcí proti Kaddáfího silám pravděpodobně také zapojí. Rozhodnutí o tom by mohlo padnout už v neděli při zasedání Severoatlantické rady. Akce NATO by patrně byla oddělena od zahájené operace spojenců, i když je možné, že by byly navzájem koordinovány.


Česká republika by se podle velvyslance při NATO Martina Povejšila do operace mohla zapojit nepřímo, prostřednictvím společných prostředků NATO, jako jsou například alianční monitorovací letadla AWACS. Přímo se bojových operací nezúčastní, ani ji o to podle premiéra Petra Nečase nikdo nepožádal. ČR, která prý nemá k zásahu vhodné kapacity, je podle Nečase připravena poskytnout případně Libyi humanitární pomoc. Podobně se vyjádřil i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Vládní vojáci před Kaddáfího sídlem v Tripolisu

Německo slovy kancléřky Angely Merkelové zopakovalo, že se do vojenských akcí nezapojí. Rusko, které pro rezoluci v Radě bezpečnosti OSN nehlasovalo a umožnilo její schválení zdržením se, vyjádřilo nad operací "politování".

Spojenci koordinují akce s libyjskými vzbouřenci
Podle televize Al-Džazíra jsou vůdci povstalců ve městě Benghází v kontaktu se spojenci a koordinují s nimi svou činnost. Zemí, která akce v Libyi zahájila, byla Francie, jejíž bojové letouny působící zejména v okruhu 100 až 150 kilometrů kolem Benghází zničily několik libyjských tanků a obrněných vozidel. Zahájení operací v Paříži po schůzce zástupců USA, Evropské unie a Ligy arabských států oznámil francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Zdůraznil, že vojenská operace se uskutečňuje se souhlasem Ligy arabských států.

INFOGRAFIKA: Způsob zabezpečení bezletové zóny
Infografika - klikněte pro zvětšení

V Libyi i přes proklamované příměří ze strany Kaddáfího pokračovaly od časného sobotního rána boje. Kaddáfího síly podle svědků i západních zemí udeřily na Benghází, v němž si podle televize Al-Džazíra bombardování vyžádalo již 26 mrtvých a přes 40 zraněných. Z města před útoky údajně prchají tisíce lidí.

Nad městem byl v sobotu sestřelen vojenský letoun MiG-23. Podle jednoho z opozičních představitelů patřil povstalcům, kteří jej zasáhli omylem.

Podle rebelů bylo ostřelováno i předměstí města Zintán i město Misuráta, které je prý navíc odříznuto od zdrojů vody. V Misurátě podle povstalců přišlo o život nejméně devět lidí, v sobotu večer se tu prý situace uklidnila. Více se o sobotním dění v Libyi dočtete ZDE.

          Měsíc bojů v Libyi: přehled klíčových událostí

Anketa

Měla by se ČR zúčasnit vojenské akce v Libyi?

Ano 4056
Ne 6715
Nevím 243
Autoři: , ,

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...