Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Spor o pomník s rudou hvězdou: údajné hroby mohou být prázdné

Česko

  0:15
BRNO - Komunistické symboly z kontroverzního pomníku na pohřebišti Rudé armády v Brně-Králově Poli možná budou moci zmizet - a ruské úřady s tím nic nenadělají. Posudek, který LN v noci na úterý získaly, říká: To, co všichni považují za hromadné hroby, jimi vůbec nemusí být. Ruské úřady by tak ztratily právo o mohyle spolurozhodovat.

Voják střeží při pietním aktu pomník ozdobený spornou hvězdou s překříženým srpem a kladivem. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Zpracování posudku zadala radnice městské části Královo Pole. Místostarostou je tam občanský demokrat René Pelán, který před dvěma lety v noci z mohyly uprostřed pohřebiště vybrousil symboly překříženého srpu a kladiva.

Ty tam dal právě v roce 2007 na žádost Ruska umístit brněnský magistrát - a letos na jaře je tam přes protesty aktivistů v mírně upravené podobě vrátil. Pelánův kontroverzní čin vyvolal sérii odsouzení, ale také reakce historiků, kteří ho podporují a označují zvolené motivy za symboly komunismu.

Posudek: Místo, které chcete oplotit, pohřebištěm není

Nový posudek zpracovala firma Geodrill s pomocí metody magnetometrie - tedy speciálním georadarem bez porušení povrchu. V závěru posudek jasně říká: "Metoda nezjistila žádnou koncentraci anomálií, která by vedla k přesvědčení, že se v místě nalézá hromadný hrob rudoarmějců z druhé světové války."

Osudy pomníku

Pomník na pohřebišti Rudé armády v Králově Poli změnil několikrát podobu.

1946: Postaven v červnu na místě, kde má být pohřbeno 326 vojáků Rudé armády. Na stěnách byly srp s kladivem, na vrcholu pěticípá hvězda.

1989: V blíže neurčené době po listopadu 1989 odstranili aktivisté z pomníku komunistické symboly

2007: Při rekonstrukci pomníku se na vrchol vrátila pěticípá hvězda a na bok reliéf srpu a kladiva.

2007: V noci na 26. 6. nechal René Pelán (ODS) reliéf vybrousit, sám část odstranil, a vyvolal tak diskusi o symbolech.

2009: Po jednáních s ministerstvy obrany, památkáři a ruskými úřady dal magistrát změnit podobu reliéfu na srp s kladivem uvnitř hvězdy. Na vrcholu hvězdu nahradilo završení jehlanu.

2009: Magistrát rozhodl, že kolem pohřebiště vybuduje plůtek za několik set tisíc korun.

2009: V říjnu odborníci s pomocí georadaru zjistili, že místo uváděné jako hromadné hroby je pravděpodobně prázdné. 

Právě o to, že na místo bylo pohřbeno 326 vojínů Rudé armády, ruské úřady opírají svůj vliv na podobu lokality jako válečného pohřebiště. I to, proč tam jako na válečném pohřebišti chtějí mít své symboly.

"Prozkoumat jsme nechali plochu mezi pomníkem a schody směrem ke kostelu. To je plocha, kterou nyní hodlá magistrát nákladem několika set tisíc korun oplocovat," potvrdil LN v noci Pelán. Zdůrazňuje, že si váží oběti vojáků, snaha směřuje k objasnění toho, zda jsou na místě skutečně pohřbeni.

Výsledek totiž neznamená, že v okolí ruští vojáci pohřbeni nejsou. O tom, že v parku u Božetěchovy ulice hromadné hroby byly, mluví řada pamětníků. Zjištění by tak měly ještě rozšířit sondy a následně průzkum širšího okolí. To nyní královopolská radnice magistrátu doporučí místo stavby plůtku, který měl zabránit, aby po pohřebišti běhali psi a děti. Ostatky by paradoxně mohly zůstat za jeho branami.

"Považuji za vyloučené, aby pokud na nějakém místě byl hromadný hrob z konce války, aby tam dnes nic nebylo. Kosti tam určitě musely zůstat," potvrdil LN profesor Miroslav Hirt z brněnského Ústavu soudního lékařství.

Průzkum zjistil pod záhony, upravenými jako symbolické hroby, pouze dva kovové předměty, které by mohly být válečnou municí, možná dokonce nevybuchlou.

Starosta Brna-Králova Pole Ivan Kopečný (ODS) v pondělí večer zaslal výsledky posudku členům speciální komise, které kvůli sporu o pomník zřídil brněnský magistrát. Ta jedná o tom, jak dál prostor pietně upravit. Městská část již dříve navrhovala ostatky přemístit na vojenské pohřebiště Ústředního hřbitova, kam jsou svezeni padlí z celého města.Podobná pohřebiště jako v Králově Poli už jsou jen na pěti místech Brna.

Pomník se dostal do centra pozornosti předloni, kdy z něj místostarosta Brna-Králova Pole René Pelán (ODS) nechal tyto symboly vybrousit.

Nebude-li místo pohřebištěm, ztratí Rusové svá práva

Fakt, jestli a kde jsou vojáci pohřbení, bude zásadní pro jednání o tom, zda mají na pomníku zůstat symboly kladiva, srpu a hvězdy, případně zda má na místě zůstat pomník sám. Ten je nyní kulturní památkou, navíc do jeho podoby smí na základě úmluvy o válečných hrobech mluvit ruské úřady. Pokud o pohřebiště nejde, právo ztratí.

Proti umístění symbolů na pomníku protestuje petice Pocta padlým - Ne novým symbolům staré totality. Její signatáři uznávají padlé vojáky a jejich oběť, odmítají však opětovných instalací symbolů komunismu s tím, že symboly armády byly jiné, než prosazují Rusové a než říká brněnský magistrát.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...