Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Spoření ve fondech má zelenou, opozice neuspěla

Česko

  17:49
PRAHA - Sněmovna v prvním čtení podpořila vládní návrhy zákonů, které tvoří důchodovou reformu. Vládní koalici se je i přes nesouhlas opozice podařilo propustit do dalšího projednávání. První ze zákonů, zákon o důchodovém spoření, upravuje tzv. druhý pilíř, tedy vyvedení části peněz z penzijního systému na spoření v důchodových fondech.

Premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek (vlevo) na tiskové konferenci po svém jednání se zástupci ČSSD. foto: ČTK

Druhý zákon upravuje doplňkové penzijní spoření a třetí zákon mění dosavadní zákony v souvislosti s přijetím předchozích dvou předloh. Debata trvala víc než šest hodin. Opozice během ní reformu zkritizovala, premiér Petr Nečas (ODS) i jeho kolegové z vlády ji naopak hájili.

VÍCE O VYJEDNÁVÁNÍ O REFORMÁCH

Politická reprezentace, která není schopna říct, že generace dnešních čtyřicátníků bude v důchodu ohrožena chudobou, je podle premiéra zbabělá. "Tato vláda nechce být ani nezodpovědná, ani zbabělá," prohlásil Nečas.

Reforma jen pro bohaté, varuje opozice
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že spoření v důchodových fondech se vyplatí jen lidem s hrubými příjmy nad 40.000 korun měsíčně. Reforma je tak podle něho určena jen pro bohaté. Nečas však jeho tvrzení označil za lživé a stejně se zachoval i ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09). "To samozřejmě není pravda," reagoval Drábek na Sobotkova slova. Také Radim Vysloužil (VV) ujišťoval, že reformy jsou připravovány pro občany, a "nikoli pro pokladničky penzijních společností".

Zástupci ČSSD Bohuslav Sobotka, Michal Hašek (uprostřed) a Zdeněk Škromach (vpravo) odcházejí po jednání s premiérem Petrem Nečasem, ministrem financí Miroslavem Kalouskem a ministrem práce Jaromírem Drábkem.

Proti vyvedení části odvodů do důchodových fondů se staví také odbory. Stát tak podle nich přijde o peníze a budou chybět na vyplácení důchodů. Proti reformě penzí a dalším vládním reformním záměrům odboráři uspořádali v polovině června celodenní stávku v dopravě.

VÍCE O PROTESTECH ODBORŮ

Lidé nad 35 let se budou moci podle návrhu rozhodnout, zda z pojistného vyvedou tři procentní body do penzijních fondů a k nim přidají ještě dva procentní body ze svého. Penzijní společnosti budou muset spravovat jejich peníze ve čtyřech fondech - všeobecném, který má investovat do státních dluhopisů, konzervativním, vyváženém a dynamickém.

Penzijní připojištění zůstane
Lidé se budou moci rozhodnout do dosažení věku 35 let. Starší dostanou šest měsíců od spuštění systému na rozmyšlenou. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) poznamenal, že i on toto rozhodnutí v šesté dekádě svého věku učiní. Rozhodnutí už nebude možné změnit a další vstup nebo výstup z druhého pilíře nebude možný. Systém má začít fungovat od roku 2013.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek při jednání Poslanecké sněmovny

Vláda počítá s tím, že po transformaci důchodového systému zůstane i penzijní připojištění, které by mělo tvořit vedle nového pilíře a současného státního průběžného důchodového systému třetí pilíř systému penzí. Toto připojištění upravuje návrh zákona o doplňkovém penzijním spoření. Ministr Drábek upozornil, že toto připojištění bude zdrojem pouze doplňkových příjmů.

Lidé, kteří si budou spořit minimálně 300 korun, by podle návrhu nově dostávali od státu měsíčně 90 korun. Nad třistakorunové úspory by za měsíc obdrželi 90 korun a 20 procent ze spořené částky. Pokud si člověk bude měsíčně spořit 1000 a více korun, bude od státu měsíčně dostávat 230 korun.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!