Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Sporná obora, ve které Novotný střílel daňky, prý právně neexistuje

Česko

  12:52
BRNO - Daňčí obora v Radějově na Hodonínsku v Chráněné krajinné oblasti(CHKO) Bílé Karpaty, kterou má získat bývalý šéf Hamé Babice Leoš Novotný, již od roku 2003 právně neexistuje. ČTK a Lidovým novinám to řekla zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová, která se případem zabývá.

Daněk foto: ČTK

Podle ní to znamená, že by obora neměla být provozována, protože po právní stránce již před lety zanikla. Stanovisko kanceláře ombudsmana ale není definitivní, zatím má pracovní podobu. K věci si vyžádala právní stanoviska ostatních institucí zabývajících se děním v radějovské oboře.

"Více proto budeme moci sdělit až bude hotova definitivní podoba našeho stanoviska. Je však nezpochybnitelné, že došlo k několikerému porušení předpisů," dodala Seitlová. Kancelář ombudsmana se do případu vložila na základě podnětu občana, kterému úřady odmítaly vydat stanoviska o právním stavu obory.

Přemnožení daňci ve sporné oboře

Novotný má radějovskou oboru pronajatou od státního podniku Lesy ČR. Podle kanceláře ombudsmana náleží pozemky i dalším osobám. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) již dříve zjistila, že Novotný nechal přemnožit daňky natolik, že zdevastovali tamní přírodu. Hrozí mu za to pokuta.

Ministerstvo zemědělství nyní schválilo směnu pozemků obory mezi státní společností Lesy ČR a rodinou Novotných a odeslalo své stanovisko Lesům ČR. Proti tomu se v uplynulých dnech ostře ohradil jihomoravský hejtman a stínový ministr zemědělství ČSSD Michal Hašek, který žádá ministra Jakuba Šebestu o vysvětlení.

Obora byla povolena protiprávně, tvrdí experti

Kancelář ombudsmana se začala děním v oboře zabývat po odstřelu přemnožených daňků, který nařídil po sporech o přemnožení zvěře Novotný. Ekologové tvrdí, že si při tom počínal ve vztahu k daňkům neeticky. Při přezkoumávání této věci zjistili právníci kanceláře ombudsmana nesrovnalosti.

Z dosavadních poznatků podle nich vyplývá, že obora byla v roce 1993 založena protiprávně. Zákony již tehdy nedovolovaly vznik intenzivního chovu zvěře v přírodně vzácných lokalitách. "Přestože je divné, že toto rozhodnutí bylo vydáno, je nyní nezrušitelné. Veškeré lhůty již uběhly," řekla právnička kanceláře ombudsmana Eva Vávrová.

Intenzivní chov zvěře je v Bílých Karpatech nemožný

Zásadnější problém podle ní vznikl v souvislosti s novelou zákona o myslivosti z roku 2001. Ten ukládal uvést všechny honitby a obory v republice do souladu s touto normou. Protože se tak v případě radějovské obory nestalo a řádné řízení se k tomu nekonalo, obora prý po právní stránce v roce 2003 zanikla. Nelze ji údajně ani dodatečně legalizovat. Zákony stále neumožňují v CHKO intenzivní chov zvěře.

Novotný čelil v minulosti opakovaně kritice za to, že nechal zvěř v oboře přemnožit, což způsobilo zničení tamní vzácné květeny. Kontroly ukázaly, že v ní bylo 1258 daňků, tedy třikrát více než bylo povoleno. Žilo v ní i 66 jelenů, dvakrát více než připouštěly stanovené normy. Novotný v závěru loňského roku řekl, že vše uvede podle přání ochranářů do pořádku.

Autoři: , ,