Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Squatteři v centru bydlet nechtějí, za Miladu žádají adekvátní náhradu

Česko

  15:44
PRAHA - Squatteři z vily Milada plánují v nejbližších dnech společnou schůzku s původními nájemníky z domu v Truhlářské ulici 11. Bydlet v bytech v centru metropole, které dostali k dispozici, nechtějí. Za vilu Miladu chtějí adekvátní náhradu. Rádi by ale prostory v domě využívali pro kulturní akce. S nájemníky se chtějí seznámit, vyjasnit si situaci a pravidla vzájemného soužití.

Squateři v domě v Truhlářské ulici foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Nechtějí jim prý komplikovat život a staví se k nim vstřícně. Řekla to jejich mluvčí fungující pod kryptonymem "teta Milada". Podle radního Jiřího Janečka má magistrát pro nájemníky domu v případě nouze připravené náhradní ubytování.

Někdejší obyvatelé vily Milada, kteří z ní byli minulé úterý vystěhováni, můžou v domě v Truhlářské 11 bydlet ve třech bytech od minulého pátku do konce roku. Nabídl jim to prostřednictvím ministra pro menšiny Michaela Kocába majitel domu Petr Svinka. Symbolické nájemné činí jednu korunu, squatteři si musejí jen platit elektřinu, vodu a plyn. Někteří nájemníci domu mají podezření, že squatteři je mají z domu vystrnadit, aby ho mohl majitel přestavět a využít jinak než k nájemnímu bydlení.

Podle Janečka vzájemné soužití squatterů a nájemníků fungovat nemůže. "Jsem připraven a rozhodnut nájemníkům okamžitě pomoci, když mi napíšou, že to nejde," řekl. Po dohodě s ředitelem pražského bytového fondu Vladislavem Dykastem a náměstkem primátora Rudolfem Blažkem má prý už pro obyvatele tří bytů v Truhlářské 11 pro případ nouze připraveny tři byty rezervní. Nastěhovat se do nich lze prý okamžitě. Jestliže se to ale stane, bude prý magistrát chtít po Kocábovi finanční kompenzaci.

Praha nabízí byty lidem, kteří žijí se squatery. Zaplatit chce po Kocábovi

Podle Kocábovy mluvčí Lejly Abbasové mají squatteři zájem na společném poklidném soužití s nájemníky. "Proto je reakce magistrátu předjímavá, v tento okamžik bezpředmětná a zbytečně vyvolává negativní atmosféru proti všem zúčastněným," uvedl Kocáb.

Do bytů v Truhlářské si squatteři zatím jen nastěhovali věci, bydlet tu ale podle 'tety Milady' nechtějí. Za vilu Miladu chtějí adekvátní náhradu. "Budeme se snažit nějakým způsobem hledat další prostor," řekla 'teta'.

K obsazování neobydlených domů vedou squattery podle jejich slov důvody sociální, kulturní i politické. Squatterství, které je v zemích západní Evropy běžné a tolerované, je prý alternativním kulturním směrem mládeže.

Komunity mladých lidí vytvářejí ve squatech vlastní nezávislou formu kultury, údajně sociálně přístupnou všem.

Poté, co byli squatteři z Milady vystěhováni, konalo se na jejich podporu už několik protestních akcí a demonstrací v Praze i v jiných městech. Vyklizení squatu má ale i své příznivce, kteří na komunitním serveru Facebook založili skupinu, která má má přes 1200 členů. Důvodem vystěhování byly prý stížnosti okolních obyvatel na údajný hluk a nepořádek. Vystěhování doprovázely potyčky s policií, tři policisté byli zraněni a čtyři squatteři zadrženi.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!