Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Srbsko se přibližuje členství v EU

Svět

  16:51
BRUSEL - Srbsko se po mnoha komplikacích přiblížilo členství v Evropské unii. Eurokomisař pro rozšíření Olli Rehn oznámil, že srbská vláda zlepšila spolupráci s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii. Komise tak ve středu předběžně odsouhlasí stabilizační a asociační dohodu mezi Srbskem a EU. Ze zemí Balkánu je nejblíže vstupu do unie Chorvatsko. Turecko musí opět čelit kritice.

Slobodan Milošević vyobrazen jako svatý na zdi vedení srbské socialistické strany. foto: DIMITAR DILKOFFAFP

Stabilizační a asociační dohoda je základním předpokladem země pro její budoucí členství v EU. Rehnovo dnešní prohlášení je poměrně překvapivé ve srovnání se zprávou o Srbsku, kterou komise zveřejnila a v níž ne příliš lichotivě hodnotí přípravy země na vstup do evropského společenství.

Srbové v hodnocení dopadli nejhůře spolu s Bosnou a Hercegovinou. Terčem kritiky ze strany komise je především politická kultura jak v Srbsku, tak v Bosně a Hercegovině. V případě Bělehradu se výtky zaměřují zejména na parlament, který je údajně hlavním viníkem váznoucích reforem. Ten prý také stojí za politickou nestabilitou v zemi, navzdory tomu, že současný vládní kabinet je prozápadní. Nacionalistické a extremistické strany jsou však v parlamentu poměrně slyšet.

Srovnatelné nebo větší kritice než Srbové čelí Bosna a Hercegovina. Na vině jsou národnostní spory, které ochromily jakékoliv reformní snahy. "Časté útoky na Daytonskou mírovou smlouvu a nacionalistická rétorika podemlely reformní agendu země," doplnila komise.

Bez větších šrámů na své pověsti tak vyvázlo z hlavních uchazečů o členství v unii pouze Chorvatsko. Při jednáních s Chorvaty unie otevřela již 14 přístupových kapitol z celkových 35. Dvě z nich navíc již uzavřela (věda a výzkum, vzdělání a školství).

Součástí hodnocení komise byly i další země západního Balkánu (Albánie, Makedonie a Černá Hora). I ty sice čelily částečné kritice, ale nikterak zásadní.

Turecko opět kritizováno

Nejdiskutovanější kandudát na členství, Turecko, si v hodnotící zprávě Evropské komise opět vysloužilo kritiku za malý pokrok v oblasti lidských práv. Hodnocení Bruselu však nebylo pouze negativní. Podle eurokomisaře pro rozšíření Olliho Rehna Turci velmi hladce překonali politickou a institucionální krizi, která je před nedávnem postihla při volbě tureckého prezidenta.

EU vadí mimo jiné takzvaný článek 301, který trestá urážku turecké identity či tureckých institucí. Eurokomisař Rehn už dlouho Turky vyzývá, aby článek 301 odstranili z tureckého právního řádu. Pokud se tak nestane, Evropská unie neotevře při jednáních s Tureckem klíčovou kapitolu o spravedlnosti a lidských právech.

Autor: