Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Srp, kladivo a Internacionála. Komunisté v Hanoji rokují - a děsí se reforem

USA

  14:00
HANOJ/PRAHA - Jedna z posledních samostatně vládnoucích komunistických stran světa – vietnamská – volí nové vrcholné vedení. Zmítá jí však spor o moc.

Krize strany? Kongres vietnamských komunistů byl vždy demonstrací jednoty. Tentokrát jej ale provází nejistota, kdo obsadí nejvyšší posty, a manévrování delegátů mezi znesvářenými tábory. foto: ČTK

Připomíná to návrat do minulého století. Povinná Internacionála na úvod, pak už jen nekonečný zástup střídající se u řečnického pultu. Oslavu dosavadních partajních úspěchů prokládají citáty Lenina nebo Ho Či Mina, zatímco se za řečníky vyjímá na rudém pozadí srp s kladivem a pěticípá hvězda.

Jediné, co spolehlivě zvěstuje, že nejde o historickou exkurzi, jsou digitální obrazovky a plátna. Tak vypadá stranický sjezd vládnoucí komunistické strany 21. století – té vietnamské, jedné z vůbec posledních samostatně vládnoucích komunistických stran světa. Jednou za pět let se vybraní delegáti sejdou, aby zvolili nové nejužší vedení.

Amnestie po vietnamsku. K výročí nezávislosti propustila země 18 tisíc vězňů

Stranický kongres, který ve středu začíná v Hanoji, není však výjimečný jen významem, který mu partaj přisuzuje kvůli třicátému výročí od nastoupení ekonomických reforem známých jako Doi moi, jež se sešlo s datem jeho konání. Tento přechod z centrálně plánovaného na socialistické tržní hospodářství po vzoru Číny pozvedl Vietnam z pozice jedné z nejchudších zemí světa mezi státy s nižším středním příjmem a učinil z něj jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik regionu.

Problematické vztahy s Čínou

Jenže stávající vietnamské hospodářství je také mimořádně závislé na sousední Číně. Ta však stále asertivněji prosazuje své vlastní geopolitické zájmy. V létě roku 2014 ideologicky spřízněné režimy fatálně rozkmotřilo, když se Čína pokusila těžit ropu ve sporných vodách Jihočínského moře, jež si nárokuje celkem šest zemí včetně Vietnamu. Hanoj kvůli tomu začala Pekingu hrozit mezinárodní arbitráží a spor o na ropu a zemní plyn mimořádně bohaté vody ji donutil nakonec ik tomu, že začala hledat spojence v největším rivalovi v regionu Pekingu a někdejším válečném nepříteli – v USA.

Z bývalých nepřátel jsou partneři. Šéf vietnamských komunistů navštívil Obamu

Na pozadí těchto překotných událostí se naplno ukázal již delší dobu doutnající spor mezi dvěma tábory uvnitř vietnamské komunistické strany o to, kdo zaujme nejvyšší post ve vedení 93milionové země. Na jedné ze stran sporu figuruje skupina kádrů kolem generálního tajemníka Nguyena Phú Tronga. Na druhém pólu pak stojí liberálněji laděné křídlo seskupené kolem premiéra Nguyena Tan Dunga.

Byl to právě ministerský předseda, kdo se postaral o notné pozdvižení, když se vůči ideologicky spřízněnému režimu v Pekingu poprvé ostře ohradil. Byl to rovněž on, kdo ve snaze snížit ekonomickou závislost na Číně jménem Vietnamu jednal o přistoupení země k takzvanému Transpacifickému partnerství, tedy zóně volného obchodu v režii Washingtonu. Nutno podotknout, že k velké nevoli Pekingu. Dosavadní generální tajemník strany Nguyen Phú Trong je v otázce prohlubování ekonomické liberalizace i sbližování s USA konzervativnější.

Šéf vietnamských komunistů Nguyen Phú Trong se zdraví s Barackem Obamou.

Mocenská hierarchie

Jak se nyní v souvislosti se stranickým kongresem spekuluje, pomýšlí prý dosavadní premiér na přesedlání do funkce v mocenské hierarchii významnějšího generálního tajemníka. Za sebou má přitom zřejmě nemalou oporu v řadách regionálních delegátů. Přesto analytici dávají šance spíše jeho konzervativnějšímu sokovi.

Americký veterán po 45 letech našel vietnamskou milenku. Nyní pátrají po své dceři

Jak naznačil pro list South China Morning Post analytik ze singapurského Institutu pro studium Jihovýchodní Asie Le Hong Hiep, část vedoucích představitelů strany se bude zdráhat hlasovat pro současného premiéra kvůli obavám o svoji vlastní budoucnost. Děsí se totiž, že by jeho případné další kroky nakonec ve svých důsledcích přinesly zhroucení režimu a tím i jejich vlivu.

„Bude muset čelit tomu, že jeho případný vzestup do pozice generálního tajemníka vnímá část vedení strany jako příliš riskantní v obavách z toho, že jeho liberální odklon by z něj nakonec mohl učinit vietnamského Gorbačova,“ poznamenal na adresu současného premiéra Hiep.

Jistý závan nových pořádků ovšem letmo naznačuje to, že vůbec poprvé není stranický sjezd demonstrací názorové jednoty, kdy byl výsledek rokování znám dopředu někdy i celé měsíce.

Krize strany? Kongres vietnamských komunistů byl vždy demonstrací jednoty....
Smíření. Šéf vietnamských komunistů Nguyen Phú Trong se zdraví s Barackem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!