Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Stane Berlusconi před soudem? Ústavní soud ho může zbavit imunity

Svět

  14:42
ŘÍM - Italský ústavní soud v Římě začal jednat o kontroverzním zákonu, který zaručuje trestní imunitu premiérovi, prezidentovi a předsedům obou komor italského parlamentu. Rozhodne-li soud o neústavnosti zákona, může být obnoveno vyšetřování nevyřešených případů premiéra Silvia Berlusconiho.

Berlusconi právníci čekají v soudní síni na zahájení jednání Ústavního soudu foto: ČTK

Patnáct soudců ústavního soudu vyslechlo argumenty soudů v Miláně a v Římě, které projednávaly případy, do nichž byl zapleten premiér Berlusconi. Ten sám byl zastoupen třemi právníky, kteří zdůvodnili nutnost zákona významem úřadu, který šéf vlády zastává, a zdůraznili, že se imunita vztahuje jen na dobu výkonu tohoto úřadu, že není doživotní.

Odpoledne se soudci poradí a budou rozhodovat. Jejich verdikt založený na prostudování sedmi svazků o více než 3000 stranách může být znám již dnes večer, ale možná až ve středu nebo dokonce může být odložen o čtrnáct dní. K rozhodnutí je zapotřebí prosté většiny soudců, tedy osmi z 15.

Premiér na lavici obžalovaných?
Zákon nazývaný Alfanův podle ministra spravedlnosti Angelina Alfana, který jej navrhl, pozastavuje všechny soudní procesy proti čtyřem nejvyšším státním činitelům - prezidentovi, premiérovi a předsedům obou komor parlamentu - na dobu jejich funkčního období. Pro neústavnost zákona, který byl přijat loni v červenci, pouhých šest týdnů po nástupu Berlusconiho k moci, svědčí to, že odporuje ústavnímu principu rovnosti občanů před zákonem a že ústavní zákon nemůže být modifikován běžným zákonem.

V případě, že by byl zákon o imunitě nejvyšších činitelů označen za protiústavní, obnovily by se všechny soudní procesy vedené proti Berlusconimu. Třiasedmdesátiletý předseda vlády by tak zejména stanul na lavici obžalovaných v případu Mills, kde je podezřelý, že dal svému bývalému britskému právníkovi Davidu Millsovi za falešné svědectví ve dvou procesech z 90. let úplatek ve výši 600.000 eur (asi 15 milionů Kč).

Berlusconi se soudu bojí
Proti Berlusconimu bylo v minulosti vedeno mnoho soudních pří, souvisejících zejména s jeho obchodními zájmy. Dosud byl vždy osvobozen nebo zbaven obvinění, protože byl případ již promlčen nebo se Berlusconi těšil imunitě jako premiér. Berlusconi vždy zdůrazňoval, že je nevinen, a označoval se za oběť levicově orientovaných představitelů justice.

Analytici soudí, že vyhlášení zákona protiústavním by mohlo Berlusconiho destabilizovat a oslabit. "Berlusconi má strach, že by obnovení procesů poškodilo jeho image a rozladilo jeho voliče. Riskovat byť jen stín odsouzení by bylo mnohem horší, než byly všechny fraškovité sexuální skandály, jimž se jeho voliči spíše smějí," soudí profesor politologie z Florencie Marco Tarchi.

Podle bývalého protikorupčního soudce Antonia Di Pietra, vůdce strany Itálie hodnot a jednoho z nejtvrdších odpůrců Berlusconiho, Alfanův zákon dokazuje, že Berlusconi využívá politiku k tomu, aby se chránil před svými odpůrci v soudních procesech.

V krátkodobé perspektivě není premiér ve svém postavení ohrožen. Díky spojenectví s populistickou Ligou severu má v parlamentu pohodlnou většinu. Levý střed je v Itálii nyní velmi roztříštěný a hlavní opoziční Demokratická strana je slabá a nemá charismatického vůdce.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...