Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Staneme se ruským cílem, bojí se Norové po příjezdu amerických vojáků na cvičení

Svět

  17:30
OSLO/PRAHA - Pohled na americké mariňáky prodírající se zasněženou krajinou ve většině Norů vzbuzuje vítaný pocit bezpečí. První zahraniční jednotky na norské půdě od druhé světové války, ale zároveň připomínají plíživé navracení dob studené války. Mise Američanů ve Skandinávii je prý totiž posledním důkazem snahy posílit obranu proti Rusku, které je ke kroku kritické.

Američtí vojáci vystupují z letadla po přistání na norské základně Vaernes. foto: AP

Americké letadlo s 330 členy námořní pěchoty dorazilo v pondělí na základnu ve Vaernes blízko Trondheimu v centrální části Norska. Ve skandinávské zemi stráví mariňáci minimálně 6 měsíců, jejich mise je výsledkem bilaterální smlouvy mezi oběma státy, v případě náhlého konfliktu by ale jednotky spadaly pod velení NATO, jehož je Norsko členem. Cílem mariňáků jsou vojenská cvičení vedoucí k přizpůsobení se arktickým podmínkám. Mají se učit lyžovat i bojovat za nízkých teplot.

Kromě všeobecné spokojenosti vyvolal příjezd nervózní reakce i u některých Norů. Bojí se, že se jejich země stane cílem mnohem větší velmoci. „Vidíme mnohem vyhrocenější zahraničněpolitickou situaci. Pokud by došlo v budoucnosti k velkému konfliktu mezi velmocemi, vytváří to z nás cíl ruských bomb,“ stavěl se proti levicový politik z regionu, kde je základna Američanů Morten Harper.

Rusové okupují Norsko. Česká televize odvysílá seriál, který naštval Moskvu

Obavy z ruské hrozby oživil i seriál Okupace, který ukazuje blízkou budoucnost, ve které Rusko s podporou Evropské unie obsazuje Norsko za cílem těžby tamní ropy. Vysílá jej i Česká televize a v Rusku vyvolal vlnu nevole.

Pocitům Norů nepomohla ani prvotní reakce ruské strany, když byly plány na misi v říjnu odhaleny. V Moskvě to vyvolalo pohrdání a výhrůžky odvetou. Místopředseda bezpečnostní komise v Dumě Franc Klincevič řekl, že přítomnost mariňáků chápe jako přímou vojenskou hrozbu. Norsko se tím podle něj stalo potenciálním cílem ruské armády.

V pondělí se k nesouhlasu připojili další. „Jsou tím testovány vztahy mezi Norskem a Ruskem. Místo ekonomické spolupráce se Norsko rozhodlo na svém území přivítat americké jednotky,“ řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová pro norskou veřejnou televizi NRK s tím, že to určitě vztahy do budoucna nezlepší. Američané přitom budou na základně stovky kilometrů od společných hranic s Ruskem.

Záhadná plavidla na skandinávských pobřežích

Norská ministryně obrany Ine Eriksen Soreideová podle amerického listu New York Times v neděli řekla, že Rusové nemají důvod se americkou přítomností plašit. Dodala, že prvotní dohoda byla domluvena na půlroční přítomnost s možností jejího prodloužení.

Na klidu Norsku ale podle New York Times nepřidává občasný pohled na ruské ponorky a jiná plavidla v regionálních vodách, připomínka obav z ruské špionáže a hrozby vojenské intervence.

Americký mariňák při cvičení Kernel Potlatch na Aleutách u Aljašky v roce 1987.
Nedatované zachycení tréninku amerických mariňáků v Bridgeportu ve státě...

V říjnu 2014 se u Stockholmu vynořilo neidentifikovatelné plavidlo, které vedlo k obviněním Rusů ze špionáže. Klidu ve vzájemných vztazích nepřidalo ani to, že Kreml vše popřel a obvinil Švédsko z šíření poplašných zpráv. V dubnu 2015 se zase u Finska objevilo neznámé podvodní plavidlo, které přimělo tamní námořnictvo poprvé za více než deset let vypustit varovné hlubinné nálože.

Po druhé světové válce Norsko opustilo svůj neutrální postoj a v roce 1949 se stalo členem NATO. S Ruskem, se kterým sdílí 121 kilometrů dlouhou hranici, ale uzavřelo dohodu, v níž slíbilo, že žádným zahraničním jednotkám nebude povoleno trvalé umístění na jeho území.

Autor: