Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Staří Brňané podceňují očkování

Česko

  9:36
BRNO - Očkování není jen pro děti, zdůrazňují jihomoravští hygienici. Starší lidé totiž jeho důležitost opomíjejí, a to i tehdy, když za vakcínu nemusejí platit.

Ilustrační foto foto: ČTK

Jihomoravské epidemiology znepokojuje především fakt, že se senioři nenechávají očkovat proti pneumokokům, a to přesto, že například klienti sociálních ústavů mají vakcínu bezplatně. „Očkování chrání seniory před tolik obávanými záněty průdušek a plic, a nepřímo tak snižuje riziko komplikací chřipky,“ vysvětlila Renata Vaverková z krajské hygienické stanice.

Hygienici zjistili, že v domovech důchodců a dalších obdobných institucích nebyla očkována více než polovina obyvatel. „Očkování proti pneumokokům má přitom pro ochranu zdraví této skupiny zásadní význam,“ zdůraznila lékařka. Obdobně vypadá situace s očkováním proti chřipce. V populaci ho absolvuje jen asi sedm procent lidí, což je velmi málo. „Proti klíšťové encefalitidě zase mnozí rodiče dají očkovat pouze své děti. Možná i důležitější by přitom bylo pro lidi nad padesát let,“ podotkla.

Opačný trend zaznamenávají odborníci u dětí. „Vloni vakcínu proti záškrtu, tetanu a černému kašli dostalo 99,5 procenta dětí ve věku, kdy se proti těmto nebezpečným chorobám očkuje.

Je to vůbec nejvyšší proočkovanost, jaké se kdy dosáhlo,“ sdělila Vaverková. U žloutenky typu B jsou údaje dokonce ještě vyšší: 99,7 procenta. „Velký podíl na dosažení těchto výsledků má nejen kvalitní práce pediatrů a dětských sester, ale také pečlivost rodičů,“ dodala.

Svůj význam má i zavedení hexavakcíny, která se v České republice používá od roku 2007 a která přispěla ke zjednodušení očkovacího kalendáře. Vakcína totiž působí proti několika infekčním chorobám současně.

Autor: